foto: Patrik Pašek, PrahaIN.cz/Bydlení v Praze; ilustrační foto
Vojenský konflikt na Ukrajině se začal projevovat i na tuzemském realitním trhu. Developeři a zejména realitní kanceláře přiznávají, že od letošního března se jejich klientela rapidně změnila. Na prohlídkách bytů začala převládat ukrajinština.
Před nedávnem se na naší redakci obrátila čtenářka Lenka, která byla zaskočena tím, jak aktuálně vypadá situace na trhu s nájemním bydlením.
Čtenářka od dubna hledala v širším centru metropole dvoupokojový byt k pronájmu. Pro hledání vysněného bytu využila zaběhlé internetové realitní portály a začala kontaktovat inzerenty. Jejich odpovědi ji ovšem poměrně zaskočily.
„Než jsem se zabydlela, obvolala jsem téměř stovku nabídek. Téměř vždy jsem dostala odpověď, že bohužel na vybraný byt je už několik zájemců. Několik makléřů mi navíc poté potvrdilo, že mezi zájemci je řada občanů z Ukrajiny,“ přiznala čtenářka naší redakci.
Nekupují ale pronajímají
Rozhodli jsme se situaci na trhu zmapovat. Nemovitostní trh je ale z tohoto pohledu nutné rozdělit do dvou samostatných kategorií. Do první kategorie zařadíme nemovitosti ke koupi a do druhé domy a byty k pronájmu.
Psali jsme
Nejdražší byty v Praze jsou na Josefově a nejlevnější v Satalicích. Ani tam se cena bytu 2+kk o velikosti 64 metrů nedostane pod 100.000 korun…
Co se týká prodejů, u těch se válečný konflikt a s ním spojená migrační vlna téměř neprojevila. To nám potvrdili i společnosti, které se specializují zejména na prodej nemovitostí.
„Zvýšený počet klientů z Ukrajiny v poslední době nezaznamenali. Počet klientů z Ukrajiny tvoří u projektů Skanska aktuálně pouze jednotky procent, které se v celkových číslech výrazněji neodráží a podíl je tak zhruba stejný jako během posledních let,“ říká pro PrahaIN.cz specialista marketingu a komunikace společnosti Skanska Jan Pohorský.
Podobné reakce jsme se dočkali i u konkurenčního developera, který se specializuje na prodeje bytů a domů. V tomto kontextu je ale nutné podotknout, že byty od developerů se prodávají převážně ještě před jejich samotným dokončením.
„Zvýšené počty zájemců o koupi nemovitostí ze strany občanů Ukrajiny jsme nezaznamenali,“ prozradil hlavní analytik Central Group Ondřej Šťasný.
Smlouvu? To nepotřebujeme...
Zcela opačná situace nastává u pronájmu nemovitostí, zejména bytů. Poměrně detailně nám na situaci dali nahlédnou ve společnosti PSN, která se specializuje jak na prodej, tak i na pronájem vlastních nemovitostí.
„Od března 2022 jsme zaznamenali opravdu zvýšený zájem o pronájmy bytů všech velikostí v cenové kategorii cca do 25.000 korun za měsíc. V dnešních dnech, pokud začneme inzerovat volný byt k pronájmu, máme okamžitě mnoho zájemců z řad občanů Ukrajiny. Počty zájemců převyšují české občany u některých bytů až několikanásobně. Obecně můžu říci, že na jeden inzerovaný byt k pronájmu máme 70 až 80 procent občanů z Ukrajiny,“ prozradila pro PrahaIN.cz zástupkyně ředitele komerčních projektů společnosti PSN Helena Hyánková.
„Problém je, že ne všichni chtějí uzavírat smlouvy na delší dobu nebo chtějí mít možnost rychlého ukončení smlouvy, což je pro majitele nemovitostí dost nevýhodné,“ dodala Hyánková.
Velmi podobně to vidí i další realitní experti. „Ukrajinci hledají zejména nájemní byty, o koupi má zájem pouze zlomek z nich. Pokud ale začnu inzerovat například garsonku, je mi už předem jasné, že na prohlídkách budou Ukrajinci dominovat,“ prozradil soukromý realitní makléř Tomáš Mikulecký.
Psali jsme
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) spouští zásadní novinku. Tou je zjednodušení administrace příspěvku na bydlení. Od 1. července…
Hlavním požadavkem je cena
„Největší nápor zájemců o pronájmy jsme zaznamenali na začátku války. Aktuálně máme spíše poptávky od těch, kteří nějaké bydlení v mají a chtějí ho změnit,“ prozradil na dotaz PrahaIN.cz Daniel Kotula z Realitní kanceláře Kotula.
Dodal také, že co se týká finanční stránky, tak občané Ukrajiny upřednostňují nízkou cenu oproti dispozici nemovitosti.
Podobně to vidí i jinde. „Od vypuknutí války na Ukrajině registrujeme v realitní kanceláři Svoboda & Williams ze strany ukrajinských občanů nárůst poptávek po nájemním bydlení v řádech jednotek tisíců. Nejvíce jich přišlo v březnu a dubnu, kdy dokonce nebylo v našich silách všechny odbavit. V této první vlně u nás poptávala spíše ukrajinská střední třída, která si mohla dovolit pronájem cenově dostupných bytů. Hledali především byty 2+kk v ceně do 20 tisíc korun měsíčně a 3+kk v ceně do 30 tisíc měsíčně,“ vysvětluje pro PrahaIN.cz šéf oddělení rezidenčních pronájmu Svoboda & Williams David Šimeček.
Doplnil také, že do těchto bytů se chtěly stěhovat početnější skupiny několikageneračních či spřátelených rodin, které pod vidinou brzkého konce války obvykle hledaly krátkodobý nájem.
„Je pravda, že v posledních týdnech se Ukrajinci zajímají hlavně o pronájmy. Například minulý měsíc klienti z Ukrajiny v této kategorii nabízených nemovitostí razantně převládli. S těmito klienty jsou ovšem problémy z hlediska jazykové bariéry,“ prozradila majitelka jedné z menších realitních kanceláří, která si nepřála být jmenována.
O vyjádření k tématu jsme požádali i největší tuzemské realitní kanceláře v čele s M&M reality a společností Dům realit. Jejich reakce jsme ale do uzávěrky článku nedostali a budou případně doplněny.
Psali jsme
Praha v posledních dekádách prakticky nestaví obecní byty, současné vedení magistrátu to chce změnit. V tomto volebním období schválilo strategii,…
Psali jsme
V Praze 8 můžete ušetřit na nájmu, byt si však budete muset sami opravit. Město garantuje smlouvu na několik let, pokud do daného termínu…