„Pět minut navíc za 60 tisíc korun.“ Festival odkryl nelítostná pravidla na Hradě

05. 06. 202413:16
„Pět minut navíc za 60 tisíc korun.“ Festival odkryl nelítostná pravidla na Hradě
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Festival minipivovarů na Pražském hradě

Již tento víkend se na Střelecké cestě pod Královským letohrádkem Pražského hradu uskuteční tradiční festival minipivovarů, který pořádá Českomoravský svaz minipivovarů. Většinu informací k události sdělili zástupci na tiskové konferenci, která se uskutečnila již minulý týden.

Redakci PrahaIN.cz zaujala především specifika pořadatelství na tomto místě. Jak uvedl ředitel festivalu Jan Šuráň, pro pořadatele se jedná především o akci ke zviditelnění, nikdy prý takřka nic nevydělá.

„Daným místem jsme trochu omezení. Za jeden den tam můžeme pustit 1.500 lidí. Pokud si vezmete, že je tam asi sto lidí na stáncích a obsluha, návštěvníků může být kolem 1.300, to je pro toto místo asi tak akorát. Akce je ale dost nákladná, letošní rozpočet dělá jeden milion čtyři sta tisíc korun. To znamená, že bez sponzorů se to neobejde,“ říká Šuráň s tím, že pokud festival navštíví, stejně jako vloni, asi 2.100 návštěvníků, budou organizátoři na nule.

Loňský ročník. Zdroj: PrahaIN.cz

Specifika na Pražském hradě

Pořadatelství je prý specifické i kvůli obrovskému množství stánků. „Zajistit třiapadesát výčepů, aby stoprocentně fungovaly po celé dva dny, je trochu honička, hlavně na začátku a na konci. My se na to místo dostaneme v šest hodin ráno a ve dvě hodiny odpoledne musí být všechno postavené a funkční. To se stihnout dá. Ale když v sobotu v osm večer skončíme, v deset večer správa hradu už zamyká, kdybychom to o pět minut přetáhli, platíme dalších šedesát tisíc korun nájem za druhý den. Zlikvidovat to za ty dvě hodiny je opravdu vichr,“ sděluje ředitel.

Vzpomíná také na první ročník festivalu, od kterého uběhlo už více než deset let. Rychlosti pracovníků prý pomohl evropský šampionát ve fotbale. „Firma, která to postavila a likvidovala, tak její kluci se chtěli koukat na fotbal, takže to sklidili snad za hodinu. Tím ovšem dokázali, že to umí a chceme to od nich každý rok,“ usmívá se.

Na festivalu bude podle organizátorů možné ochutnat přes 100 druhů piv 33 různých stylů. Vstupenky nejsou zrovna levné, v předprodeji stojí 650 korun, ale zákazník má v ceně neomezenou degustaci. Podle Jana Šuráně není cílem festivalu zkonzumovat co největší množství alkoholu, ale ochutnat co nejvíc piv. To vše bez muziky a jiného zábavného doprovodu.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných