Pivo venku na stojáka? Zapomeňte. Poslední tiskovka Petra Hlubučka v praxi…

15. 07. 202219:30
Pivo venku na stojáka? Zapomeňte. Poslední tiskovka Petra Hlubučka v praxi…
foto: Jiří Zemen PrahaIN.cz (stejně jako ostatní fotografie v článku)/Lokál U Bílé Kuželky. Zákazníci s pivem před hospodou jsou už minulostí

Nová vyhláška platící od 1. července zakázala konzumaci alkoholu na několika veřejných prostranstvích v Praze. To se samozřejmě dotklo i několika podniků, včetně jednoho z nejznámějších v celé metropoli. Lokál U Bílé kuželky byl mezi lidmi oblíbený svým kouzlem, vychutnat si pivní mok před hospodou, třeba na parapetu. Tomu je ale už konec. Kdo někdy zašel, smutní.

Radost z toho nemají ani zaměstnanci a vedení restaurace. Lokál U Bílé kuželky působí v centru Prahy přes deset let. Nachází se, co by kamenem dohodil od Karlova mostu. U Malostranské mostecké věže stačí odbočit vpravo a jste na místě.

Skryté uličky staré Prahy mají kouzlo jak pro místní, tak pro turisty. Genius loci místa okolo Lokálu potvrzovala návštěvnost, ale především oblíbenost mezi obyvateli hlavního města.

Lokál U Bílé kuželky, adresa: Míšeňská 12, 110 00 Malá Strana

Vychutnat si zlatavý mok před hospodou, lidově řečeno „na stojáka“ či na parapetu, si oblíbilo mnoho turistů a místních.  Lokál sice nabízí denní i večerní menu plné klasických, českých jídel, která jsou dle tisícovek recenzí na Googlu velice chutná.

Ale?

Mnoho lidí docházelo k Bílé kuželce právě kvůli kouzlu pití piva v uličkách staré Prahy.

Scházeli se tu různí lidé, obchodníci, ajťáci, studenti... Zkrátka každá profese, co se namane. Tomu je nyní konec. Poslouží sice menší zahrádka, ale už zmiňovaný genius loci venkovního prostoru zmizel. 

„Po lockdownech způsobených pandemií koronaviru se do Prahy opět vracejí turisté a s tím vznikají i některé problémy s pořádkem zejména v ulicích v širším centru města. Návrhem nové vyhlášky tak reagujeme na některé změny v posledních letech a aktualizujeme prioritní potřeby. Praha rozhodně nikomu nezakazuje, aby si poseděl s přáteli třeba u piva nebo vína, pouze se snažíme předcházet možným problémům spojeným s pitím alkoholu na veřejných prostranstvích města. Cílem je především co nejvíce ochránit obyvatele před hlukem a nepořádkem v jejich okolí,“uvedl dnes již bývalý náměstek primátora pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček v tiskové zprávě magistrátu.

Vyhláška se dotkla i pražské náplavky. Od prvního července se zde nesmí pít alkohol od půlnoci do 9 hodin ráno. Kompletní znění je pak k dispozici zde

„Přijeli lidé ze Znojma“

Do Lokálu U Bílé Kuželky, který je některými nazýván jako legendární či kultovní, jsme vyrazili též. Na názor a na problémy spojené s vyhláškou jsme se zeptali. 

„Mrzí nás to moc, mělo to své nezaměnitelné kouzlo. Týden zpět sem přijeli lidé ze Znojma a řekli, že přijeli, aby si mohli dát pivo venku před Lokálem. Bohužel jsme jim to museli zakázat.

Ale je to znát i na tržbách. Znatelně se zmenšila výtoč, hlavně teď v létě. Přes den kolem oběda a po něm toho nebylo mnoho, ale k večeru se vždy naplnil celý chodník. Byli jsme zvyklí vytočit přes 500 litrů piva. A teď? Tak 400,“ sdělila pro PrahaIN.cz manažerka Lokálu U Bílé kuželky.

Někteří mohou argumentovat tím, že v okolí restauračního zařízení bydlí lidé. S tím souvisí možný hluk na ulici. 

„Vypadá to na jednu stranu hrozně fajnově a celkem je i fajn tam takhle postávat. Ale popravdě se to trochu zvrhlo. Hromada nalitých a hlučných lidí, denně a vlastně na prostoru, který hospodě nepatří, to je prakticky jistota zákazu. Ač se mi to líbí, tak bych to taky utnul,“ například napsal jeden z uživatelů Twitteru.

„Jsme tady už deset let. Ze začátku nebyl Lokál tak proslavený, později se popularita začala zvyšovat. Pamatuji si doby, kdy se po desáté sedělo venku, to jsme později museli omezit. Vždy jsme si to hlídali, například sousedovi za námi se narodilo dítě. S ním jsme byli domluveni, že tahle ulice bude před desátou prázdná a klidná.

Ale ano, občas se stížností někdo přišel, stane se to. Jeden čas to bylo častěji, ale nemyslím si, že by to bylo nějak horší, než jinde. Stalo se třeba, že sem přišli policisté, my tu však měli dva hosty a zvednuté židle. Sdělili nám, že na nás přišlo hlášení... Hluk byl však odvedle, to my neovlivníme. Lokál je ale známý, tak je automaticky volali na nás,“ pokračuje manažerka Bílé Kuželky.

„Těžko říct, co bude dál. Přes to léto je to opravdu velká škoda, lidé chtějí být venku. Během zimy tam lidé moc nechtějí být, naplní spodní patro... Ale kdo by chtěl být ve sklepě, když je venku krásně?“ uzavřela manažerka. 

Jak už bylo řečeno, zklamaní jsou také pravidelní i nepravidelní hosté podniku.

Podle diskuzí, které jsme prošli, nesouhlasí s vyhláškou drtivá většina. Ale samozřejmě se najdou i odpůrci lokálů. Na zákaz upozornil třeba Janek Rubeš. Zmínil také svoji nevoli nad tím, že se na stejném místě nadále porušuje vyhláška o parkování. 

Právě pod jeho příspěvkem se rozjela hojná diskuze. 

Twitter

„Tohle je ale práce magistrátu, zejména za to bojoval Hlubuček ze STAN...,“ dodal další diskutující.

Korunní, Nad Stromovkou...

Obecně závazná vyhláška o zákazu požívání alkoholických nápojů na veřejných prostranstvích se nově týká více než tisícovky míst po celé Praze. 

Lokál U Bílé Kuželky je sice piedestal celého článku, ale zmiňovaná síť lokálů vlastní i několik dalších po hlavním městě. Dohromady je jich celkem sedm. Například Lokál Nad Stromovkou, Hamburk, Dlouhááá, Korunní či U Zavadilů. Ze zmiňovaných podniků se zákaz netýká pouze posledního zmiňovaného, který se nachází v Kunraticích.

Nadšení nejsou ani na Vinohradech v Lokálu Korunní.

Lokál Korunní, adresa: Korunní 984/39, 120 00 Vinohrady

Piráti vyhlášku nepodpořili

Výrazně proti omezení pití alkoholu na veřejnosti byli Piráti. Zmiňovali, že vyhláška je nepřehledná a její vymáhání by bylo komplikované. 

„Praha je svobodné město, kde žijí svobodní lidé, a já nevidím jediný důvod, proč by si nemohli udělat po práci piknik v parku na dece s lahví vína. Zákaz otevřených lahví alkoholu v parcích formou vyhlášky je nevhodným plošným zákazem. Podařilo se přesvědčit koaliční partnery o tom, že to má být v principu povoleno a pouze na vybraných místech je možné uvažovat o zákazu, nicméně městské části určily tolik míst, že je to nepřehledné a pití alkoholu je zakázáno prakticky všude. V této podobě to nemůžeme podpořit. Navíc ta vyhláška žádný problém nevyřeší. Zákazu otevřených lahví se každý vyhne lahví s víčkem nebo zátkou. Hluk na ulicích navíc většinou dělají lidé, kteří se už napili v hospodě a jenom se přesouvají na jiné místo,“ citoval web Pirátů primátora Prahy Zdeňka Hřiba na konci května, tedy v době, kdy se vyhláška navrhovala.

Úvod obecně závazné vyhlášky

Jak se projeví tento zákaz na tržbách restaurací do budoucna, především v letních dnech, je otázkou. Jedna věc je však jistá, lidé už si pivo na „stojáka“ na těchto místech nevychutnají.

Změní se to po volbách?

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných