foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Plzeňské pivo, ilustrační foto
Během epidemie covidu byly téměř na rok vyřazeny z provozu restaurace a hospody. Jako pomoc po 260 dnech jejich uzavření byla zavedena nižší sazba DPH, aby se majitelům podniků usnadnilo obnovení provozu. „Zvýšením DPH na čepované pivo bude mít negativní dopad jak na podnikatele, tak i na koncového spotřebitele," řekl PrahaIN.cz tiskový mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář.
V této souvislosti mluvčí společnosti uvedl, že vedení Plzeňského Prazdroje se bude snažit najít cestu jak zmírnit dopad vyššího daňového zatížení. „Těžko někdo zvrátí vládní rozhodnutí. Předpokládám ale, že se s vládou pokusí vyjednávat oborové organizace, které sdružují majitele pivovarů. Zatím je ale informace o předpokládaném zvýšení DPH na čepované pivo velmi čerstvá a zprávu analyzujeme," řekl Zdeněk Kovář naší redakci.
Společnost bude pokračovat v podpoře a pomoci majitelům restaurací a hospod. „Budeme dál pomáhat majitelům hospod a restaurací tak, jak to Plzeňský Prazdroj dělá už mnoho let. V tomto okamžiku je velmi těžké předpovídat, jaký bude mít vliv zvýšení DPH na jednotlivé podniky. Především budou ohroženy menší a venkovské hospody. Jisté ale také je, že zvýšení DPH zasáhne celý obor pivovarnictví,” podotýká mluvčí.
Psali jsme
O polské Biedronce jsme psali několikrát. Vůbec nejlevnější obchod v Polsku je oblíbeným cílem řady Čechů, kteří vyráží za levným nákupem. Vyplatí…
Podle jeho slov zvýšení DPH na čepované pivo nejvíce dopadne na malé a venkovské hospody. „Majitelé venkovských hospod jsou ohrožení nejvíce. Pokud se stálí hosté na vesnici rozhodnou, že je pro ně výhodnější udělat si soukromou pivnici doma v garáži nebo na zahradě, tak venkovské hospodě hrozí zánik. Na vesnici totiž není prakticky možné získávat nové hosty. To je zásadní rozdíl mezi vesnicí a městem. Zrušení hospody vždy zasáhne celou obec, neboť místní lidé tam nechodí pouze posedět u piva, ale je to pro ně i místo, kde se lidé vzájemně setkávají,” zdůraznil Zdeněk Kovář.
„Snažíme se už dlouho pomáhat majitelům hospod tím, že děláme odborná školení, učíme je propagaci jejich podniků, spolupodílíme se finančně na vybudování zahrádek a máme vypracované programy i pro venkovské hospody. Samozřejmě v tom budeme pokračovat i nadále,” dodal.
Prohlášení Plzeňského Prazdroje
V tiskové zprávě mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář uvedl, že nižší sazba DPH na čepované pivo je spojená se službou, kterou hospodští poskytují svým zákazníkům v hospodě. „Byla zavedená proto, aby hospodám pomohla v těžkých časech a ty stále trvají. Po dvou letech covidu, kdy byl 260 dní omezený provoz hospod, nyní čelí rostoucím nákladům a rekordní inflaci.
Pivo je navíc pro velkou část podniků zásadním ekonomických hybatelem, především pak pro ty malé vesnické. Zvýšení DPH bude mít negativní dopad jak na podnikatele, tak i na koncového spotřebitele. Protože zvláště lidi na vesnicích jsou výrazně senzitivní na jakékoliv zdražování. Z ekonomického hlediska dojde k poklesu výkonu oboru a ve výsledku i nižšímu výběru daní,” uvedl se v prohlášení Plzeňský Prazdroj.