foto: Profimedia, na základě licence Flowee s.r.o. (0701468737)/Pavel Kos
KAUZA: Pohledávky v hodnotě více než jedné miliardy korun na jednu fyzickou osobu nejsou v Česku úplně běžné. Přesto se tak stalo. Podnikatel Roman Petr je v úpadku. O nevyplacené prostředky se přihlásili fotbalisté a další sportovci. Mezi poškozenými se objevilo jméno podnikatele Miroslava Černoška nebo bývalého ministra financí Ivana Kočárníka.
Sportovní podnikatel Miroslav Černošek je veden v rámci insolvenčního řízení jako věřitel s pohledávkou 7,5 milionu korun. Jak ale uvedl pro Hospodářské noviny, informace je podle něj nepřesná: „Kdysi jsem tam byl, ale nemám tam ani korunu,“ řekl. Petr prý byl partnerem České sportovní, poté, co partnerství skončilo, ukončil své investice do Petrových podniků i Černošek.
Mimo věřitelů-sportovců, jejichž seznam zveřejnil deník Blesk, redakce PrahaIN.cz v insolvenčním rejstříku objevila jméno Ivana Kočárníka a Jitky Kočárníkové. Ti přihlásili svou pohledávku na začátku února letošního roku. Jistina činí čtyři miliony korun a celková výše pohledávky je 4.023.335 korun a vznikla na základě smlouvy o zápůjčce ze dne 20. 1. 2020 včetně dodatku ze dne 23. listopadu 2021.
Exministr financí na naši SMS nereagoval. Jak se někdejší místopředseda vlád Václava Klause s podnikatelem Petrem seznámil, nechtěl objasnit ani druhý jmenovaný. „Nezlobte se, to jsou příliš osobní otázky, na které nebudu odpovídat,“ řekl v pátek pro PrahaIN.cz.
Třicet let českého podnikání na pražském Žofíně. Ivan Kočárník je druhý zprava. Foto: PrahaIN.cz
Bankovní domy
Mezi dalšími věřiteli jsou i bankovní domy, například ČSOB Hypoteční banka přihlásila pohledávku ve výši 6,292 milionu korun.
Většina pohledávek, které jsou na serveru Justice.cz uveřejněny, má podobné znění. Dlužník uzavřel s věřitelem smlouvu o zápůjčce, velmi často s úrokovou mírou ve výši sedm procent, pak evidentně přišly problémy a nesplácel. Někdo půjčil milion, jiný čtyři a více.
Roman Petr je mimo jiné akcionářem společnosti RP INVEST, která vlastní další firmy. Mezi nimi najdeme estetickou kliniku RP Clinic, která má sídlo Na Poříčí a kterou vede se svým synem. Původně se společnost jmenovala DARFAPRAG s.r.o. a v roce 2010 ji zakládal Pavel Kos, obviněný v kauze Dozimetr. Zda se oba podnikatelé znají, jsme se Kose ptali. Na dotaz ale do vydání článku nereagoval.
Pavel Kos byl mimochodem na základě obžaloby státní zástupkyně Městského státního zastupitelství v Praze v březnu 2022 pravomocně odsouzen odvolacím Vrchním soudem v Praze k trestu odnětí svobody ve výši pěti let za zločin zkrácení daně, poplatku a povinné platby ve spolupachatelství. Při té způsobil České republice na dani z přidané hodnoty za období od dubna 2012 do prosince 2014 škodu ve výši 135 milionů korun.
Dále můžeme zmínit například GREENFIVE s.r.o, A.K.F. Projekt, a.s., HELENICA s.r.o., Tierto s.r.o., ta momentálně stojí za realitním projektem Sudoměřská 23. Padesátiprocentní podíl má RP INVEST i ve společnosti FADET, ta se zabývá elektrocentrálami.
Petr dále stoprocentně vlastní společnost Malvazinky Hill s.r.o., RP HOLDING, s.r.o., 65 procent má ve společnosti Praha Chodov Invest s.r.o. a jedno procento v ICONIQUE Ltd., a to přes společnost RP INVEST.
|
Kdo usiluje o své peníze?
- Marek Heinz, bývalý český fotbalový útočník a reprezentant (13.600.000)
- Někdejší ministr financí Ivan Kočárník, Jitka Kočárníková (4.023.000)
- Hokejista se zkušenostmi z NHL Jan Vopat (5.000.000)
- Bývalý fotbalový reprezentant Patrik Berger (101.000.000)
- ČSOB Hypotéční banka (6.292.000)
- Podnikatel Tomáš Chuděj (2.020.000)
podklady: otevřené zdroje, insolvenční rejstřík
|
Máme plán
Insolvenční řízení Romana Petra má pod sebou správce Indra-Šebesta v.o.s. Na serveru Justice je nyní možné dohledat desítky dokumentů spojených s řízením do úpadku. Poškození mají možnost přihlásit své pohledávky až do 26. dubna.
Petr na webových stránkách společnosti RP INVEST zveřejnil reorganizační plán, se kterým prý souhlasí 78 procent zajištěných a zhruba šedesát procent nezajištěných věřitelů.
Podle Petrova vyjádření, které poskytl redakci PrahaIN.cz, věří, že díky němu uspokojí věřitele bez problémů. „Ano, proto jsme o reorganizaci požádali,“ uvedl.
Podle informací v reorganizačním plánu je: „Předpokladem proveditelnosti skutečnost, že jednotlivé ponechané společnosti budou dále pokračovat ve své podnikatelské činnosti a generovat dostačující zisk tak, aby mohly být spláceny jejich závazky vůči dlužníkovi, případně aby mohly RP INVEST i dlužníkovi vyplácet podíly na zisku.“
Mezi rizika patří i to, že může dojít ke snížení ceny elektrické energie a „budou přijaty i vyžadovány další regulatorní, administrativní, technické i jiné obdobné požadavky pro zapojení Agregátů do elektrické sít, a tím dojde k maření aktuálního podnikatelského plánu FADET.”
Patrik Berger (2017). zdroj: Commons.wikimedia.org, se souhlasem pro média
Nepříznivé pracovní prostředí
Mimochodem právě společnost FADET zřejmě „spolkla” část peněz. Podle informací uvedených v reorganizačním plánu totiž došlo ke zpoždění zahájení poskytování služeb v oblasti výkonové rovnováhy oproti původnímu plánu. Agregáty měly být připojeny už v roce 2022. První byl ale nakonec zapojen až na podzim 2023.
Mezi rizikové faktory patří i to, že může dojít k oslabení poptávky kliniky. Toho se zřejmě bojí i někteří věřitelé. V dokumentech (ZDE) lze totiž dohledat například vyjádření jedné z nich.
„K podpoře tvrzení, že Klinika je za poslední měsíce roku 2023 zisková, nedoložil, kromě svých tvrzení, dlužník ničeho. K tvrzení, že prostory Kliniky mají umožnit navýšení rozsahu poskytovaných služeb za předpokladu získání nových zaměstnanců-lékařů a dalšího odborného personálu, přičemž o získání takových nových lékařů a dalšího odborného personálu probíhají průběžně jednání, dlužník toto jakkoliv blíže nespecifikoval,” stojí v dokumentu. Dále poukazuje na to, že místo nových lékařů jeden odchází. Podle věřitelky vnímají zaměstnanci Kliniku jako nepříznivé pracovní prostředí.