foto: Pixabay/Kyberbezpečnost, ilustrační foto
Roboti jsou všude kolem nás. Pomáhají v medicíně, průmyslu, vzdělávání. Zvládnou toho na jednu stranu mnohem více než my smrtelníci, na druhou stranu je emoce hodně brzdí v jejich rozvoji. Berou na sebe různé podoby, s vizualitou robota Emilka, který byl oblíbenou dětskou postavičkou dnešních šedesátníků, mají však už jen máloco společné.
V neděli 4. června se koná v pražském Kongresovém centru už 18. ročník Robotického dne. Jedná se o mezinárodní setkání amatérských výrobců robotů. Každoročně jde o jednu z nejvyhledávanějších akcí tohoto druhu ve střední Evropě. I letos se do soutěže zapojuje 150 robotů od 260 soutěžících ze čtyř zemí Evropy.
Podle oficiálních informací pořadatele, kterými jsou Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy a spolek Robonika, mohou soutěžit roboti postavení z předem vybrané robotické stavebnice a nebo naopak „jedinci“, kteří vznikli zcela podle fantazie a návrhu svých tvůrců.
Jak se soutěží?
Marně přemýšlíte, v jakých kategoriích a soutěžích mohou roboti měřit své síly? Je to jednoduché. Už dlouho dopředu je známo osm soutěžních témat a náplní. Těm pak podléhá sestavování robotů a na daném úkolů provádějí jejich tvůrci zlepšováky a časují formu k šampionátu.
Jde o dva typy soutěží. V první kategorii bojují proti sobě vyřazovacím způsobem vždy dva roboti. Zde najdeme tři soutěže. První z nich je Mini Sumo. Při této soutěži musí jeden robot vytlačit druhého protivníka z ringu. Vyhrává ten, který zůstane na improvizovaném dohjó déle.
V další soutěži jde o takzvanou výzvu puků. Na improvizovaném kluzišti jsou rozházeny dva druhy puků – modré a červené. Úkolem robota je dřív než soupeř donést do svého rohu všechny puky své barvy.
Posledním kláním, ve kterém roboti stojí proti sobě, je hra Sklad kečupu. Na společné hrací ploše se nacházejí rozházené plechovky s kečupem. Úkolem soutěžících je posbírat co nejvíce plechovek a znovu je odvést do svého „rohu“.
Soutěž robotích jednotlivců
V dalších čtyřech soutěžích pak závodí roboti jako jednotlivci. Porota vyhodnocuje kvalitu a přesnost splnění jejich úkolů. Asi nejtěžší hrou v této kategorii je Havárie na silnici. Robot má za úkol místo dopravní havárie řádně označit, překážky způsobené střetem odstranit mimo vozovku a náklad z havarovaného vozu přeložit na nový. Kromě toho musí také doplnit energii do baterií havarovaného vozu.
V další soutěži se sledují a zkoumají optickomotorické schopnosti robota. Robot má za úkol co nejpřesněji sledovat namalovanou černou čáru. Úkol mu však komplikují předměty poházené po trase, rozdvojení nebo přerušení čáry.
Další dvě soutěže jsou pak přitažlivé hlavně pro rodiny s malými dětmi. Roboti v první z nich mají za úkol uklidit různé typy hraček. Rozházené hračky musí v improvizovaném dětském pokoji roztřídit do různých kategorií a uklidit na stanovené místo. V následném klání pak robot hledá na čas mezi záplavou dětských hraček plyšového medvěda.
Poslední osmá kategorie je volný styl. Tady mohou tvůrci robotů představit své doma sestavené roboty, všechny jejich dovednosti a jejich um. Porota pak hodnotí například užitečnost robota nebo jeho schopnost vyvolat zábavu.
V Kongresovém centru očekávají stovky návštěvníků
Při robotickém dni ale nepůjde jen o to, ukázat sestrojené umělé bytosti v souboji s ostatními či v přehlídce dovednosti. Budou k vidění i různé školní práce a prezentace firem, které se robotikou zabývají. Podle slov pořadatele Davida Obdržálka z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy je totiž vidět, že robotika není jen výsadou vysoce specializovaných firem, ale že o stavění robotů je velký zájem na všech stupních škol. „Roboty můžete stavět doma i ve škole a můžeme je naučit při tom řadu věcí, které můžeme využít i komerčně,“ uvádí David Obdržálek v tiskové zprávě pořadatelů.
Robotický den se koná v Kongresovém centru v Praze ve čtvrtek 4. června od 10 do 17 hodin a vstup na akci je zdarma.