foto: Markéta Šálková / PrahaIN/Pražský hrad
Krátkodobé ubytování je fenoménem posledních let. V předcovidové době mnozí obyvatelé z centra Prahy popisovali život jako hotové peklo. Jeho běžnou součást tak tvořil zejména noční hluk, ale také nepořádek a ničení majetku ve společných částech domu. Praha 1 chce právě těmto lidem pomoci a zřídila proto kontaktní místo, kam se mohou obracet s žádostí o pomoc.
V roce 2020 se počet bytů, které sloužily pro krátkodobé ubytování, zejména přes platformy typu Airbnb a Verbo, pohyboval okolo 15 tisíc. V nejužším centru se podle pražského magistrátu jednalo až o polovinu všech bytů. Klid lidé zaznameli až v době Covidu a díky omezení turismu.
Nájmy poklesly
Během března loňského roku jsme tak mohli na realitních serverech narazit na neopakovatelné nabídky. Sedmdesáti metrový byt ve Vězeňské za 18 tisíc měsíčně, pětasedmdesáti metrový byt v Dlouhé za 11,5 tisíce, 2kk v Dušní za 13,5 tisíce a mnoho dalších. Během pár týdnů se údalo nečekané, realitní trh s nájemním bydlením po letech zaznamenal výrazný pokles cen. Nájmy na Praze 1 poklesly zhruba o 25 až 40 procent. Tato situace tak v konečném důsledku ukázala, jaký vliv krátkodobé ubytování na trh s nájemními byty ve skutečnosti má.
S postupným uvolňováním restrikcí se situace pomalu vrací do nechtěného normálu. Problémy, které na čas zmizely, se v plné síle vrací zpět. Na webu spolku Snesitelné bydlení je uvedena celá plejáda starostí obyvatel Prahy 1, počínaje již zmíněným hlukem, konče pomočenými společnými prostorami a zdevastovanými chodbami.
Praha 1 trpí
To, že je třeba s krátkodobým ubytováním něco začít dělat, si uvědomuje jak pražský magistrát, tak vedení jednotlivých radnic. Předsedkyně Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života části Praha 1 Bronislava Sitár Baboráková uvedla: „Zástupci Prahy 1 budou ve společenství vlastníků jednotek, v nichž je naše městská část jedním ze spoluvlastníků, hlasovat v otázce krátkodobého ubytování v bytech pro takové varianty usnesení, které podpoří možnost krátkodobé ubytování v daných domech zakázat, případně jej co nejvíce ztížit, anebo ho zatížit co nejvyššími poplatky.“
Momentálně Praha 1 nabízí místním pomoc v podobě kontaktního místa. „Na základě našich dosavadních zkušeností i poznatků, které máme od zahraničních partnerů, jsme se rozhodli na radnici Prahy 1 zřídit kontaktní místo, na které se mohou občané postižení fenoménem krátkodobého ubytování obracet se svými stížnostmi, zkušenostmi, problémy i dotazy. Ty poté budou řešeny v rámci struktury úřadu,“ vysvětlil starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN). Kontaktní místo bude spolupracovat se státní správou (stavebním úřadem, živnostenským odborem radnice atd.), samosprávou i s městskou policií a Policií ČR. Radnice o zřízení kontaktního místa i o aktuální situaci v legislativě a v řešení jednotlivých známých kauz nyní informuje jednotlivá společenství vlastníků jednotek a další vlastníky domů a bytů. Praha 1 si zároveň přeje prohloubit spolupráci s pražským magistrátem, protože zatímco ten má možnost předkládat Parlamentu legislativní návrhy na řešení, první městská část má zase bohaté praktické poznatky a zkušenosti, které lze při tvorbě nových zákonných norem využít.
„Cílem zřízení kontaktního místa je jak sdílení zkušeností s tímto fenoménem, který komplikuje život nám, kteří ho zažíváme na vlastní kůži, tak i pomoc při řešení problémů v konkrétních domech a bytech. Každý dům se navíc nachází v jiné situaci, a tak je nutné vše posuzovat případ od případu. Věřím ale, že i tyto naše poznatky z praxe přispějí i k celkovému legislativnímu řešení, které přeci jen ještě chvilku potrvá,“ popsala Bronislava Sitár Baboráková.
Psali jsme
Snímek Eternals představí zcela nový tým superhrdinů filmového vesmíru Studií Marvel. Epický příběh se odehrává tisíce let a sleduje skupinu…
Psali jsme
Říjnový průzkum společnosti SANEP zaměřený na hodnocení zvolených představitelů čtrnácti územně samosprávných celků – krajů (mezi něž patří…