foto: Pixabay/Elektrické vedení, ilustrační foto
Praha letos podle předpokladu zaplatí za elektřinu 350 milionů korun, což je o zhruba 120 milionů korun méně, než by byla částka odpovídající vládnímu cenovému stropu.
Novinářům to dnes řekli zástupci vedení metropole a městské firmy Technologie hlavního města Prahy (THMP), která má nákup elektřiny pro magistrát a jeho příspěvkové organizace zatím dočasně na starosti. Radní budou brzy rozhodovat o tom, zda ho bude firma zajišťovat i v budoucnu.
Magistrát měl loni s nákupem elektřiny pro sebe a zhruba 200 svých organizací potíže. Nejprve vypsal tendr, noví zastupitelé však po podzimních volbách odmítli schválit jeho výsledek a magistrát musel pro letošní první pololetí bez soutěže zajistit dodávky od Pražské energetiky (PRE).
Na druhé pololetí měla elektřinu původně zajistit příspěvková organizace Pražské společenství obnovitelné energie (PSOE). Neosvědčilo se ale a vedení města následně pověřilo nákupem THMP, které už nakupují elektřinu pro lampy veřejného osvětlení a zároveň loni získaly od Energetického regulačního úřadu licenci pro obchod s elektřinou a plynem.
Podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) se krok osvědčil, čemuž napovídají úspory dosažené oproti cenovému stropu určenému vládou. Podle ředitele THMP Tomáše Jílka v prvním pololetí dosáhly 64 milionů korun a do konce roku by se měly ještě téměř zdvojnásobit. Primátor dodal, že na nejbližším jednání by měli radní hlasovat o tom, že THMP dodávky zajistí i v příštím roce, případně i v delším časovém úseku, o kterém podle něj bude ještě koalice jednat.
Psali jsme
Řešení pro domácnosti, které uzavřely dlouhodobé smlouvy s cenami za energie zafixovanými nad vládou stanoveným stropem, přináší společnost…
Kromě soustavy veřejného osvětlení a budov města zajišťuje firma proud i pro příspěvkové organizace, jako jsou školy, kulturní a sociální zařízení či domy dětí a mládeže. U těch už město v rozpočtu počítalo s vyššími náklady, takže ušetřené peníze jim zůstanou. „Organizace budou moci uspořené provozní prostředky využít na jiné účely,” vysvětlil Jílek. Podle Svobody by úspory měly mířit zejména do modernizace energetiky a úspor například pomocí instalace fotovoltaických panelů na střechy.
THMP podle dřívějšího Jílkova vyjádření plánují od příštího roku s pomocí aktivní regulace spotřeby omezit množství elektřiny, které je třeba dokupovat na spotovém trhu na takzvané pokrytí odchylky. THMP může spotřebu regulovat technicky například úpravami výkonu osvětlení, postupně také vyměňuje sodíkové výbojky za úspornější LED svítidla. Dále firma plánuje co nejvíc spotřeby pokrýt z vlastní produkce ze solárních panelů, které město začalo instalovat na svoje budovy.