foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz/Ústřední čistírna odpadních vod na Císařském ostrově (na snímku vlevo) pohledem od zříceniny Baba.
Klimatický plán Prahy počítá s podmínkami pro výstavbu nových bytů i komerčních objektů. Podle dokumentu by mohly developerské společnosti dostat podmínku na bezemisní vytápění. Město by tak dostálo svým klimatickým závazkům a zároveň by se zbavilo závislosti na ruském plynu a stalo by se energeticky soběstačnějším.
„Zvýšení energetické bezpečnosti důrazem na energetickou soběstačnost se ve světle počínání Ruska na Ukrajině stává pro nás absolutní politickou prioritou. Proto jsem zadal pracovní skupině pro klimatickou změnu, aby připravila aktualizaci Klimatického plánu hlavního města Prahy do roku 2030 s cílem posoudit, jak dále omezit budoucí roli zemního plynu v krytí energetických potřeb metropole a jejích obyvatel s cílem snížit závislost Prahy na dodávkách ruského zemního plynu,“ uvádí v tiskové zprávě náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).
Cena roste, objem klesá
V praxi vidí cestu například v nastavení pravidel pro developerskou výstavbu. Cena zemního plynu totiž vzrostla v posledním roce o 170 %, podle Hlubučka je proto nutné počítat i se scénářem, kdy dostupnost zemního plynu v Evropě výrazně klesne a cena dováženého zkapalněného plynu dál dramaticky poroste.
Bič na developery
„Mezi připravovanými opatřeními je například požadavek, aby developeři nové bytové i komerční projekty na území města koncipovali tak, aby vytápění zajišťovaly bezemisní zdroje tepla na bázi obnovitelných zdrojů energie,“ upřesňuje Hlubuček v tiskové zprávě.
Podpora plynových kotlů končí
Město dramaticky otáčí i v případě stávajících staveb, které využívají plyn k vytápění. Vlastníky bytových i rodinných domů, ale také jednotlivých bytů chce město motivovat prostřednictvím dotací k přechodu na jiný zdroj vytápění. Podporu by zajistil v těchto případech dotační program Čistá energie Praha, který do budoucna nahradí známé kotlíkové dotace. Investiční dotace se tak nově budou týkat jen obnovitelných zdrojů tepla, například tepelných čerpadel, fotovoltaických a fototermických systémů.
Klimatický plán do léta
„Aktualizaci klimatického plánu Prahy bych rád předložil ještě do začátku léta Radě hlavního města Prahy a následně pražskému zastupitelstvu. Nejde totiž jenom o energetickou bezpečnost, ale také zajištění udržitelné ceny energií pro obyvatele Prahy,“ dodává náměstek primátora pro životní prostředí, infrastrukturu a bezpečnost Petr Hlubuček.
V Praze je zemní plyn využíván zejména k vytápění. Odebírá ho přibližně 180 tisíc domácností a další desítky tisíc odběratelů z řad institucí a firem. Samo hlavní město spotřebovává podle Hlubučka pro vytápění budov zhruba jednu desetinu celkové spotřeby zemního plynu v Česku.
Změní se i dálkové vytápění
Tuto míru závislosti zejména na ruském plynu chce hlavní město Praha v následujícím období snížit přijetím řady konkrétních opatření, z nichž jsou některá již v přípravné nebo dokonce realizační fázi.
„Chceme instalovat účinné alternativní zdroje jako náhradu za zemní plyn v soustavách dálkového vytápění. Prvním konkrétním krokem je zahájení přípravy výstavby Energocentra, využívajícího odpadní vody z Ústřední čistírny odpadních vod v Bubenči. Energocentrum bude za pomoci série velkokapacitních tepelných čerpadel nejprve získávat tepelnou energii pro dodávku do zde sousedících lokalit Dejvic a Veleslavína a v druhé etapě do lokality Holešovice a do rozvojového území Bubny-Zátory,“ přiblížil Hlubuček s tím, že výhledově by mohla novinka fungovat už za několik let. Zmíněná tepelná čerpadla by podle jeho slov poháněla elektřina z obnovitelných zdrojů.
Praha chce vlastní biometan
Další posílení energetické samostatnosti Prahy by měl zajistit biometan. První fáze výroby v Ústřední čistírně odpadních vod půjde podle Hlubučka do provozu už letos. „Pokud se výroba biometanu ukáže jako ekonomicky efektivní, může se její kapacita v čase až několikanásobně zvýšit,“ upřesnil Petr Hlubuček. Další bioplynová stanice by měla vyrábět biometan z vytříděné biosložky komunálního odpadu. Do provozu by reálně mohla jít už v roce 2025.
Ruku v ruce s výše zmíněným se má město do budoucna systematicky zabývat snížením energetické náročnosti budov a snižování energetických ztrát městských budov.
Za plyn plaťte v rublech
Nutnost zbavit se závislosti na ruských fosilních palivech prezentoval v úterý na svém twitteru premiér Petr Fiala (ODS). Upozornila na to agentura ČTK s tím, že šlo o reakci na oznámení polské plynárenské společnosti PGNiG. Ta tvrdí, že ruský Gazprom zastaví dodávky plynovodem Jamal. Kromě Polska dnes Gazprom zastavil dodávky plynu také do Bulharska.
Ruský prezident Vladimir Putin aktuálně požaduje, aby země, které podle označení Ruska nejsou přátelské, platily za odběr plynu v rublech. První platby za dodávky plynu podle Putinova dekretu se očekávají v květnu.
V Česku je největším provozovatelem podzemních zásobníků plynu společnost RWE Gas Storage. Provozuje šest zásobníků s provozním objemem asi 2,7 miliardy metrů krychlových. Dalším provozovatelem podzemních zásobníku plynu je firma MND Gas Storage, která vlastní a provozuje dvě skladovací struktury. Zásobu plynu má ČR přibližně na měsíc, a to v závislosti na počasí.
Psali jsme
Doposud evropské státy platily za dodaný plyn z ruské federace dolary, případně eury. To už ale podle vyjádření Vladimíra Putina nebude…