Prázdná basa. Češi vymysleli nový trik, jak vydělat na nákupech v cizině

15. 11. 202305:37
Prázdná basa. Češi vymysleli nový trik, jak vydělat na nákupech v cizině
foto: Jan Holoubek, PrahaIN.cz/Pivo, ilustrační foto

Že řada z těch, kteří mají možnost, jezdí nakupovat do zahraničí, netřeba opakovat. Češi mají nejraději Německo a Polsko. V Polsku nakoupí téměř vše podstatně levněji než u nás. V Německu se dá také koupit levněji, zboží je častokrát ale kvalitnější a výběr je širší. Po sérii článků, ve kterých jsme se nákupům v cizině věnovali, se na nás obrátilo několik čtenářů se zajímavým tipem.

Prý se na nákupech v Německu a Polsku dá ušetřit ještě víc, než si myslíme.

V hlavní roli jsou lahve a plechovky od piva.

Zálohový systém byl v Německu zaveden v roce 2003 a za většinu obalů platí stejná záloha 0,25 euro.

„Když si v Německu koupím basu piva, zaplatím zálohu za basu a lahve v přepočtu necelých 80 korun. V Česku to pak vrátím za 160 korun,“ uvedl Michal V., který pravidelně do Německa vyráží pro plzeňské pivo. „Když je v akci, dá se láhev sehnat okolo 18 korun,“ dodává.

Německou basu ale prý nevezmou všude. „Automat mi to většinou nevezme, ale v menších obchodem to jde,“ napsal nám.

Není ale jediný. Před nedávnem se na nás obrátil jiný čtenář, který vrací lahve od piv z Polska u nás.

Důvod je prostý, v Polsku zatím nemají zálohované sklo.

„Když lahve vrátíte u nás, normálně ji za tři koruny vykoupí. Na base tak ušetřím šedesát korun,“ popsal.

Tip pro Norsko

I v Polsku se dá české pivo pořídit levněji než v Česku, odkud se paradoxně dováží.

Není to dlouho, kdy byl Pilsner Urquell v polském řetězci Biedronka v akci. „Nakoupil jsem třicet lahví, za které jsem zaplatil 565 korun, lahve jsem pak vrátil u nás, takže mě jedno pivo vyšlo na necelých šestnáct korun,“ uvedl pisatel.

V českých supermarketech stojí jedna lahev okolo třiceti korun.

O podobnou zkušenost se s námi podělil jeden z kolegů. Každoročně jezdí autobusem do Norska na ryby, kam si s partou kamarádů vozí desítky plechovek plzeňského piva. „Jezdíme na 14 dní v pěti lidech, takže s sebou vozíme tak 200 plechovek piva,“ říká. Že jsou do Norska limity na dovoz alkoholu, ví, nikdo je ale nikdy nekontroloval.

„Když jsme jeli poprvé, tak po nás chodil majitel do kontejnerů a plechovky vytahoval,“ zmínil. Nechápali prý proč. Až pak zjistili, že zatímco u nás je plechovka bez zálohy, v Norsku ji za necelých pět korun vykoupí.

„Vtipné to bylo další rok, když to už všichni věděli. Přijeli jsme autobusem k supermarketu a všichni chlapi se nahrnuli s pytlem plechovek k automatu. To jsem ještě neviděl,“ dodal se smíchem.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných