Pražský radní rozklíčoval peníze hokejového mistrovství

14. 04. 202418:01
Pražský radní rozklíčoval peníze hokejového mistrovství
foto: Bára Richterová, PrahaIN.cz/MS v hokeji 2015 v Praze

Česká republika zanedlouho zažije sportovní událost, která tady dlouho nebyla. Mistrovství světa v ledním hokeji se blíží, hostí ho Praha a Ostrava. Redakce se tentokrát zaměřila na financování turnaje od jednotlivých měst a krajů.

Začněme u Ostravy, kde sice čeští hokejisté nenastoupí, ale očekává se tady celá řada atraktivních duelů. Hrát tady budou tradičně favorizovaní Američané, Slováci, Švédové, ale také polský nároďák, který by měl přitáhnout hodně fanoušků.

Statuární město Ostrava podpořilo světový šampionát částkou 30 milionů korun, jak potvrdil redakci mluvčí ostravského magistrátu Petr Havránek.

Podle něj lze dotační prostředky použít například na nájem Ostravar arény, a to včetně služeb spojených s nájmem, energie, tepla, vodného, stočného, spotřeby plynu a dalších věcí, jako je například pojištění akce, pronájem IT techniky, právní, daňové a auditorské služby, služby mobilních operátorů, další režijní náklady, ubytování, stravování a pitný režim týmů, rozhodčích a organizátorů ostravské skupiny MS.

Nezapomíná ani služby související s bezpečností ostravské skupiny MS.

Skupina A (Ostrava):

USA

Německo

Švédsko

Slovensko

Lotyšsko

Francie

Kazachstán

Polsko

 

Ostravští politici, se kterými jsme měli možnost hovořit, si budoucí turnaj pochvalují. Zmiňují se o tom, že přinese peníze za ubytování a další služby, ale také zvýší prestiž města.

„O takové akci vždy víme aspoň tři roky dopředu. A na začátku, když se rozhodujeme, se kouká také na studii, kolik takový šampionát přinese peněz za ubytování a tak dál. Částka jako taková se městu určitě vrátí,“ říká starosta obvodu Ostrava-Jih Martin Bednář (ANO).

Poslední MS v Ostravě?

Domnívá se však, že podobné akce se bez finanční podpory města asi obejdou. „Na druhou stranu by pak hrozilo, že si vyberou jiné město, takže je dobře, že je to v Ostravě a město to podpořilo. Je tady atraktivní skupina. Slovensko, Polsko, Švédsko, to je pro zviditelnění skvělá věc a my máme co nabídnout. Souvisí to i s tím, že fanoušci přinesou finanční prostředky,“ má jasno.

Podobná slova zmiňuje také ostravský člen komise pro sport Jiří Lavický (Piráti). Nezastírá, že je to asi poslední vrcholná akce v ledním hokeji, co slezská metropole uspořádá.

„Vzhledem k losu skupiny se dá očekávat masivní příliv turistů. Ubytovací kapacity a další věci, to určitě kvituji, je to dobré pro Ostravu. Pravděpodobně je to poslední hokejové mistrovství světa v Ostravě, vzhledem k tomu, že se má hala stavět v Brně,“ popisuje.

Z centra Ostravy. Zdroj: PrahaIN.cz

Vraťme se zpátky do hlavního města České republiky, které je gró celého šampionátu. Kromě toho, že tady čeští hokejisté odehrají všechny zápasy základní skupiny, hrát se tady budou také nejdůležitější utkání, včetně semifinále a finále bez ohledu na to, jak dopadne sestava kouče Rulíka.

Málo peněz od Prahy, kritizuje ANO

Praha ale přispěje šampionátu méně než Ostrava. Podle usnesení poskytne částku patnáct milionů korun.

Podle Ondřeje Prokopa (ANO) se koalice dokázala shodnout jen na poloviční částce, což se řešilo na minulém zastupitelstvo, jak jsme informovali ZDE.

„Vzhledem k odporu pirátských zastupitelů a k jejich bizarním komentářům, které na sítích zdokumentoval kolega Patrik Nacher, můžeme být rádi, že se nám vůbec podařilo finanční podporu schválit. Nejedná se totiž jen o uznání společenského a sportovního významu, ale zejména o ekonomický přínos celé akce pro Prahu,“ komentuje pražský politik.

Piráti ale nesouhlasili ani s patnáctimilionovou dotací.

„Piráti ani na radě ani na zastupitelstvu nepodpořili dotaci 15 milionů korun na MS v hokeji. Praha nutně potřebuje peníze věnovat na chybějící kapacity středních škol, případně investovat do projektů BESIP, které zvyšují bezpečnost chodců, a především dětí. Zároveň je nutno říct že, když už Piráti nehlasují pro nějakou dotaci, jsou pak i nadále konzistentní a nečerpají žádné požitky vyplývající z této sportovní akce. Na to se bohužel nelze spolehnout u naší politické konkurence. Například konkrétně Patrik Nacher v minulosti odcestoval na fotbalové ME a tuto cestu platila fotbalová asociace,“ uvedla pro PrahaIN.cz Eva Tylová (Piráti).

Březnové zastupitelstvo. Zdroj: PrahaIN.cz

Ondřej Prokop oponuje a podotýká, že hokej je českým národním sportem a finanční podpora MS z městského rozpočtu je především investicí s obrovským potenciálem návratnosti, a to jak pro turistický ruch, tak pro místní podnikatele. „Ostrava si takovou příležitost uvědomila a podpořila akci 50 miliony korun. Mistrovství světa v hokeji totiž představuje pro město nejen sportovní svátek, ale i významnou šanci na celosvětovou propagaci a ekonomický růst,“ říká.

„Nerozumím povrchnosti argumentů typu, že hokejisti vydělávají hodně peněz, nic jim nedáme. Kontext je takový, že pokud si vzpomínám, tak město jim nakonec dá méně než MS před 10 lety, což mi v kontextu zvýšení nákladů přijde absurdní. Méně než dává Ostrava, která je menší,“ zmiňuje další kolega z pražského ANO, Patrik Nacher.

Raději přispět na stadion, říká radní

Trochu jinak to vidí Antonín Klecanda (STAN), radní pro školství, sport a volný čas.

„Šampionát městu nic moc nepřinese, protože rozpočtové určení daní je nastaveno tak, že vůbec není zohledněno, když jsou tady příjmy. Když někdo říká, že to přinese městu spoustu peněz, tak to vůbec není pravda,“ sděluje redakci. „Patnáct milionů korun ale přispělo město už v minulosti, takže patnáct plus patnáct je třicet, tudíž je to asi stejné, jako přispělo město Ostrava,“ dodává.

Zmiňuje se o tom, že šampionát bude nejspíš ziskový, město by tak prý mělo raději investovat do jiných věcí. Jako například infrastruktury. „Hokejové stadiony nám ubývají. Ubyla Štvanice, ubyla Nikolajka a podobně. To je daleko důležitější. Přijde mi zajímavé, za předpokladu, že bude MS výdělečné, tak kdyby pak z toho zisku část hokej a část třeba město zafinancovalo nový stadion, kde mohou hrát děti i sportovní kluby,“ má jasno Klecanda a dodává, že Praha by dále měla podporovat akce, které nejsou ziskové a účastní se jich například děti.

Závěrem dodejme, že světový šampionát v ledním hokeji odstartuje 10. května. Finále je naplánované na šestadvacátého.

O2 arena. Zdroj: PrahaIN.cz

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných