Pražští radní: Pražané by měli po zastropování za proud zaplatit do 10 tisíc korun
foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz/Plynoměr, ilustrační foto
Průměrná spotřeba elektřiny domácností v Praze je kolem dvou megawatthodin (MWh) za rok, takže po schváleném zastropování cen by průměrný účet Pražanů za odebranou elektřinu bez poplatku za distribuci neměl přesáhnout 10.000 korun. ČTK to řekl radní města Jan Chabr (TOP 09).
Dodal, že Praha bude chtít dosáhnout přes státního obchodníka s energiemi ještě výhodnějších cen, které by se podle něj měly týkat i akciových společností zajišťujících veřejné služby, jako je dopravní podnik.
Vláda v pondělí stanovila maximální ceny pro maloodběratele u silové elektřiny na šesti korunách včetně DPH za jednu kilowatthodinu (kWh), u plynu na třech korunách za kWh. S připočtením distribučních poplatků se celková cena bude pohybovat mezi sedmi a devíti korunami. Samosprávy či veřejné instituce by podle vyjádření zástupců vlády měly energie nakupovat prostřednictvím státního obchodníka s energiemi.
Psali jsme
Na neděli 11. září je přichystána další demonstrace. Stojí za ní Právo Respekt Odbornost (PRO) a proběhne na Staroměstském náměstí. Další…
Podle Chabra je v metropoli 695.365 domácností odebírajících elektřinu. V případě plynu je to 370.354, z toho 211.131 plynem topí. Chabr řekl, že vládní řešení považuje za smysluplné a i když ceny budou vyšší, než bylo dosud zvykem, neměly by být pro domácnosti likvidační.
Pokud jde o zajištění energií pro město, magistrát se podle radního bude snažit o to, aby přes státního obchodníka s energiemi dosáhl ještě nižších cen, než jaké zaručuje zastropování. Dodal, že je na místě debata o tom, zda do těchto nákupů nezařadit kromě samospráv a jejich příspěvkových organizací i akciové společnosti, které město stoprocentně vlastní a které zajišťují veřejné služby. „Například provoz MHD veřejnou službou je, ale je provozován městem vlastněnou akciovou společností,“ řekl.
Nyní má magistrát pro sebe a své organizace zajištěnou elektřinu od Pražské energetiky do konce letošního roku. Město podle dřívějších vyjádření letos platilo 110 až 150 eur za MWh, zastropovaná cena podle Chabra odpovídá 200 eur za MWh. Magistrát v souvislosti s energetickou krizí připravuje také úsporná opatření, v zimě plánuje topit na méně stupňů. Radní již schválili tendr na vybudování přivaděče vody z Vltavy, kterou by se mělo s pomocí tepelných čerpadel topit v budově Nové radnice.
Psali jsme
Meziroční tempo zdražování začalo po třinácti měsících zpomalovat. S největší pravděpodobností se začínají do tempa vývoje promítat opatření…
Tagy
Speciály