foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz/Předplacená telefonní karta O2
Pro mobilní volání, posílání zpráv a připojení k internetu stále představují předplacené telefonní karty pro uživatele zajímavou alternativu k paušálním tarifům u nás i v zahraničí.
Mezi jejich největší plusy patří finanční limit při použití a levnější větší objemy dat v zahraničí. Informuje o tom ve své tiskové zprávě společnost dTest.
Bez obav z vysokých účtů
V případě, že chtějí rodiče pořídit svému dítěti mobilní telefon, tak pokud nemají přístup k výhodnému rodinnému nebo zaměstnaneckému tarifu, budou volit předplacenou kartu. Její jednoznačnou výhodou je v tomto případě limit, takže se nemůže stát, že od mobilního operátora přijde neočekávaně velký účet za služby.
Anonymita
Pokud se zákazník omezí pouze na příjem hovorů a zpráv, případně telefonuje málo nebo nárazově, nemusí řešit vyšší jednotkové ceny služeb, ale pouze celkovou cenu karty za období platnosti kreditu, což bývá podle operátora 3 až 12 měsíců. Vzhledem k tomu, že v České republice není nutné se pro použití předplacené karty identifikovat, může být pro někoho výhodou anonymita při využívání mobilních služeb.
Použití předplacených karet v zahraničí
Nejčastějším důvodem pro pořízení lokální předplacené karty v zahraničí je zajištění přístupu k internetu. V rámci EU je možné využívat roamingové služby jako za domácích podmínek, ale často bývá potřeba stahovat větší objem dat, než kolik je zajištěno domácím tarifem. „V cizině lze najít předplacené karty i s velkým objemem dat za příznivé ceny,“ konstatuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. „Je velmi prozíravé si takovou předplacenou kartu opatřit, pokud jsme mimo EU nebo pokud jsme blízko hranic EU, kde by se naše SIM karta mohla zaregistrovat do sítě operátora mimo EU, což může poměrně snadno způsobit navýšení našeho vyúčtování i o tisíce korun,“ doplňuje Eduarda Hekšová.
Je dobré si před cestou do zahraničí projít na internetu informace o předplacených kartách v zemi, ve které bude potřeba stahovat větší objemy dat. Lze tak ušetřit hodně peněz, pokud by při zahraničním pobytu nebylo k dispozici wifi připojení. Zakoupení karty je obvykle možné i o víkendech na letišti, nádraží nebo na benzínové pumpě za ceny od 4 do 20 EUR, což je výrazně méně, než kolik by v zemích mimo EU hrozilo za stažení většího množství dat v rámci domácího tarifu.
V Česku jsou tři mobilní sítě, ale přes 70 operátorů
Podle informací Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) existovalo v dubnu loňského roku 72 poskytovatelů mobilních sítí, se kterými se uzavírá smlouva. Vlastní mobilní sítě u nás provozují jen tři operátoři, O2, T-Mobile a Vodafone.
Největším hostitelem je Vodafone, pod něhož spadá 46 poskytovatelů. Následují T-Mobile s 22 a O2 se 7 poskytovateli. Celkový součet je 75, tři společnosti totiž současně nabízejí služby ve dvou sítích.
Pro nalezení vhodné předplacené karty pro použití v České republice lze použít srovnávač dTestu ZDE.
Psali jsme
Od 14. prosince 2021 mohou cestující díky spolupráci DPP, konsorcia operátorů (O2 Czech Republic, T-Mobile Czech Republic, Vodafone Czech Republic)…