foto: Marek Jindra, PrahaIN.cz/Tisková konference Asociace komerčních televizí
TISKOVÁ KONFERENCE: Asociace komerčních televizí, z.s uspořádala v úterý 17. října 2023 tiskovou konferenci, kde zástupci nejvýznamnějších komerčních subjektů, kteří působí na televizním, rozhlasovém a internetovém trhu v Česku, vyjádřili svoje připomínky a námitky k předložené novele zákona o České televizi a Českém rozhlasu a zákona o rozhlasových a televizních poplatcích. Všichni přítomní shodně vyzvali k zahájení jednání o její podobě, neboť znění novely s nimi dosud nikdo neprojednal.
Uvedenou novelu předložil ministr kultury Martin Baxa a zástupci vládní koalice 5. září letošního roku. Podle ní by se měly stávající poplatky zvýšit o 25 korun na částku 160 korun v případě televize a o 10 korun na částku 55 korun u rozhlasu. Nově by se měl rozšířit okruh poplatníků i na vlastníky chytrých telefonů a počítačů.
Jak zaznělo několikrát během tiskové konference z úst různých řečníků, tak se snad nikdy najednou nesešlo tolik představitelů soukromých subjektů v mediálním byznysu jako v úterý. Své názory představil generální ředitel televize Prima Marek Singer, ředitel televize Nova Daniel Grunt, Jiří Hrabák, předseda rozhlasové asociace a generální ředitel rádia Impuls, Daniel Sedláček, generální ředitel a předseda představenstva mediální skupiny Media Bohemia, Michal Hanák, předseda představenstva sdružení pro internetový rozvoj a místopředseda představenstva, Libuše Šmuclerová, předsedkyně představenstva Czech NEWS CENTER a předsedkyně Unie vydavatelů a Ondřej Neumann z Asociace on-line vydavatelů a zakladatel a ředitel webu hlidacipes.org.
Bianco šek
Generální ředitel televize Prima uvedl, že novela nebyla, na rozdíl od tvrzení ministra kultury, konzultována s komerčními televizemi před svým zařazením do meziresortního připomínkového řízení. Procesy konzultace jsou v podobných případech běžné, tentokrát však nebyla pro nalezení vzájemného konsensu dána příležitost.
Vadí také chybějící specifikace, na co budou peníze navíc použity. „Máme takový pocit, že to je špatně a že se jedná o postup, kdy se vypíše bianco šek, který mimochodem zaplatí všichni majitelé mobilních telefonů v této zemi a pak se teprve vymýšlí, co se s těmi penězi udělá. Tak by to prostě být nemělo,“ uvedl Martin Singer, generální ředitel TV Prima.
Daň z mobilního telefonu
Soukromé televize čelily v roce 2009 podle generálního ředitele TV Nova následkům hospodářské krize a odlivu prostředků z inzertního trhu o více než jednu třetinu. Stav se podle jeho slov narovnával postupně a do podoby z roku 2008 se dostal až nedávno. Česká televize hospodařila po celou dobu s předkrizovým rozpočtem. Argument ministra kultury, že zvýšení koncesionářských poplatků dorovnává výpadek v rozpočtu hospodaření televize, tak při srovnání na jednom mediálním trhu neobstojí.
„Rozšíření definice poplatníka v podstatě zavádí daň z mobilního telefonu,“ řekl Daniel Grunt, generální ředitel TV NOVA. Řešením pro situaci, kdy diváci nebo uživatelé České televize přistupují do jejího on – line archivu, může být nějaká forma zpoplatněného přístupu.
Ze strany komerčních televizí se objevují také obavy, že možné navýšení výrobního rozpočtu České televize povede z její strany k nadměrnému využití výrobních kapacit na trhu a ve svých důsledcích může destabilizovat český audiovizuální trh v neprospěch komerčních subjektů. Jednoduše řečeno, Česká televize stáhne pracovníky pod sebe, ti pak budou chybět jinde.
Velmi problematicky je také ze strany soukromých televizí vnímáno zachování reklamy a sponzoringu ve vysílání české televize. Česká televize dostává nejen poplatky, ale také peníze z reklamy, které soukromé subjekty živí.
Psali jsme
Stanice O2 TV Sport a utkání nejlepší fotbalové ligy světa Premier League, to bylo ožehavé téma především na počátku loňské sezony. …
Veřejnoprávní služba
Kritika novely podle řečníků neznamená boj proti veřejnoprávním médiím, ale spíše se jedná o kritiku celkového přístupu ministra kultury. Jednání s nimi, respektive nejednání, nazvali bojem s arogancí moci.
„Před rokem pan ministr Baxa velmi důrazně opakoval, že koncesionářské poplatky se nebudou zvyšovat a že k tomu není žádný důvod. Po roce jsme se dozvěděli, že ten důvod je, ale nikdo nám jej neřekl,“ uvedl Jiří Hrabák, generální ředitel rádia Impuls, a dodal, že neviděli žádnou ekonomickou analýzu ani to, k čemu mají být navýšené koncesionářské poplatky použity.
Dalším tématem byla funkce ČT a ČRo jako veřejné služby. Podle přítomných je třeba, aby se funkce veřejné služby nejprve jasně definovala, v současné době totiž prý není jasné, co to vlastně je. Veřejnoprávní média mají svoji nezpochybnitelnou roli v mediálním prostoru, ale je potřeba si také říci, jaké technologické prostředky a kolik programů má veřejnoprávní rozhlas nebo televize vysílat a podle toho určit výši prostředků nutnou na jejich provoz.
Působení veřejnoprávního rozhlasu a televize se dnes neomezuje pouze na úzký trh televizního nebo rozhlasového vysílání, ale zasahuje všechny mediální oblasti.
Soutěž o posluchače, boj o reklamu a pracovní trh jsou oblasti, kde se v rámci hospodářské soutěže střetávají veřejnoprávní media se soukromými společnostmi.