foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz/Dráty vysokého napětí, ilustrační foto
Úsporný tarif je příspěvek státu určený všem odběratelům na pomoc s placením energií. Od 1. října začíná jeho první fáze pro domácnosti odebírající elektřinu. Příspěvek bude poskytován automaticky, není nutno o nic žádat. Druhá fáze má následovat od února 2023. Vládní zastropování cen energií by se mělo u zákazníků projevit již od letošního listopadu.
V první fázi dostanou domácnosti finanční příspěvek podle své distribuční sazby, kterou mají smluvně zajištěnou se svým poskytovatelem energií. Jedná se o částky ve výši 2 000 a 3 500 korun. Rozpis s přehledem jednotlivých sazeb lze nalézt na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).
Od října začne stát také odpouštět poplatky za podporované zdroje energie (POZE). Tato pomoc poběží od letošního října do konce příštího roku a v jejím důsledku ušetří domácnosti i firmy 599 korun za každou megawatthodinu spotřebované elektřiny.
Psali jsme
Vláda schválila nařízení, které letos poskytne domácnostem pomoc s vysokými cenami energií. Příspěvek z úsporného tarifu letos v říjnu obdrží…
Jak se projeví úsporný tarif
Společnosti prodávající energie začnou úsporný tarif a odpuštění poplatků POZE zohledňovat od října ve svých zálohách za platby. Vše bude probíhat automaticky, zákazníci nemusí v této věci nic podnikat. Příspěvek bude rozúčtován do říjnové zálohy a pokud bude vyšší než tato záloha, tak bude o zbývající částku snížena záloha v listopadu, případně v prosinci.
Výši záloh nemusí zákazník upravovat, bude mu snížena automaticky. Pokud má inkaso nebo SIPO, příslušný poskytovatel energií si automaticky vyžádá sníženou částku.
Fixace
Vládní pomoc má plošnou podporu a týká se všech, ať už mají smluvně fixované ceny energií anebo ne. Redakce PrahaIN.cz se obrátila s dotazem k fixacím na MPO, ale zatím neobdržela odpověď.
Tiskový mluvčí skupiny ČEZ Roman Gazdík uvedl k fixacím pro PrahaIN.cz, že valné většině těch, kteří mají cenu zafixovanou, končí fixace v průběhu let 2023 a 2024. „Je to dobrá zpráva, protože budou moci delší dobu využívat výhodnějších cen. Do konce letošního roku končí fixace zhruba 10 procentům zákazníků na elektřině. U plynu jde přibližně o 15 procent zákazníků,“ upřesnil Gazdík.
Další společností, kterou redakce PrahaIN oslovila v souvislosti s počtem klientů majících fixaci, byla Pražská energetika (PRE). Odpovědný pracovník tiskového oddělení uvedl, že informace o počtech zákazníků PRE, kterým skončí fixovaná cena v letech 2022 a 2023, považují za obchodní tajemství a nebudou je blíže specifikovat. Dodal však, že aktuálně mají fixaci v nějaké podobě desítky tisíc zákazníků.
Cenový strop
Vláda navrhla zastropovat na svém jednání dne 12. září ceny silové elektřiny včetně DPH na šesti korunách a cenu plynu na třech korunách včetně DPH za kilowatthodinu. Toto zastropování platí pro domácnosti, živnostníky a pro podnikatele, kteří jsou bráni jako maloodběratelé. Novelu energetického zákona, umožňující vládě určit maximální ceny energií, podepsal prezident Miloš Zeman 21. září. Zastropované ceny energií budou platné od letošního listopadu do konce roku 2023.
Cenový strop ihned po svém zavedení pomůže zákazníkům, kteří jsou na spotových cenících a aktuálně mohou platit abnormálně vysoké ceny za energie.
Pomůže také domácnostem, které nedávno uzavřeli fixace za vyšší ceny, než je cenový strop. „V případě, že bude fixovaná cena vyšší, než je strop, tak budeme zákazníkovi fakturovat cenu zastropovanou. Naopak v případě, že má zákazník uzavřenu fixaci za nižší cenu, než je strop, tak bude ČEZ Prodej i nadále fakturovat zákazníkovi cenu nižší a podmínky smlouvy se zákazníkem dodržíme,“ uvedl pro PrahaIN.cz Roman Gazdík ze skupiny ČEZ.
„Cenový strop se projeví v zálohách už od listopadu a zákazníkům, kterým cenový strop pomůže, budeme již právě v listopadu posílat nové rozpisy záloh. V další vlně budeme posílat nové rozpisy záloh pro ty, kterým se ceny budou měnit na přelomu roku,“ upřesnil Gazdík.
Druhá fáze úsporného tarifu
Od 1. února 2023 se bude vztahovat úsporný tarif kromě odběratelů elektřiny i na odběratele plynu a tepla prostřednictvím centrálního vytápění nebo domovní kotelny.
Výše příspěvků pro úhradu nákladů na elektřinu bude opět poskytována podle distribučních sazeb, a to v částkách 400, 800, 1500 a 2000 korun.
Úhrada za plyn bude odvislá od výše spotřeby, v jednotlivých pásmech bude činit 200, 1700, 3700, 6200 a 7800 korun.
V případě dodávky tepla z domovních kotelen bude příspěvek činit 6000 korun a v případě centrálního zásobování teplem to bude 4500 korun. Pro získání příspěvku bude muset zákazník (nejčastěji SVJ) předat distributorovi elektřiny nebo plynu informaci o počtu bytů, a to nejpozději do 30. listopadu 2022. Dodavatel po 1. únoru 2023 příspěvek zohlední v nejbližších zálohách nebo vyúčtování.
Psali jsme
Průměrná spotřeba elektřiny domácností v Praze je kolem dvou megawatthodin (MWh) za rok, takže po schváleném zastropování cen by průměrný účet…