foto: Markéta Šálková, PrahaIn.cz/Rekonstrukce fasády, ilustrační foto
Vidina útulného, vlastního bydlení začíná mizet v nedohlednu. Stavebnictví v Česku se potýká s nedostatkem pracovních sil i materiálu. Do toho rostou úrokové sazby hypoték. Vlastnit nemovitost si už brzo zřejmě nebudeme moct dovolit.
V důsledku války na Ukrajině nemá Česká republika dostatek pracovníků na stavbách. Mnoho Ukrajinců muselo odejít zpět do své země bojovat. Vedle toho také váznou dodávky materiálu. Navíc se zdá, že jsme teprve na začátku. Krize se bude prohlubovat o to víc, čím déle tento válečný stav potrvá. Cena stavebních prací už stoupla o 8,3 procenta.
Na růst cen materiálů má vliv nejen jejich nedostatek, ale také některé služby v dopravě a skladování, to se firmám v současné chvíli prodražilo o 10 procent, jak uvádí Echo24.cz.
Situace se samozřejmě nedotkne jen jednotlivců, ale i Prahy, která má nasmlouvané nejrůznější rekonstrukce a výstavby.
Mnoho lidí se v současné době rozhodne pro stavbu vlastního bydlení, jelikož je finančně vychází výhodněji než koupě hotové nemovitosti. V této chvíli se ale dostávají do situace, kdy se jim stavba naopak prodraží. Po stavebních pracích byla již v minulém roce velmi vysoké poptávka a nedostatek lidí, to ceny žene neustále nahoru.
Echo24.cz taky tvrdí, že Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě varovala před dalším prudkým zdražováním. Podle dat společnosti RTS proběhl nárůst ceny betonových výztuží meziročně o 80 procenta, cihel o 30 procent a OSB desek o 70 procent.
Spolu s materiály a cenami pracovních sil v současné chvíli vzrostly i úrokové sazby hypoték. V březnu průměrná sazba hypotéky dosáhla 4,62 procenta. S růstem sazeb navíc odborníci počítají i v dalších měsících, jak uvádí i Novinky.cz.
Nevyhrajete ani s hypotékou
Ti, kteří si tedy vezmou na stavební práce hypotéku, musí počítat, že ji budou hradit poměrně dlouho ještě předtím, než vůbec začnou bydlet. Dokonce déle, než původně očekávali, vzhledem ke zmíněnému nedostatku pracovních sil. Otázkou tedy je, zda se v takovém případě stavba vlastního domu z finančního hlediska ještě vyplatí. Velká část lidí musí po celou dobu stavby navíc jinde platit nájem.
K problematice dostupnosti bydlení a materiálů na jeho stavbu či rekonstrukci se vyjádřil i ekonom Štěpán Křeček.
„Stavební produkce v lednu zaznamenala meziroční růst o 6,4 procenta. Produkce v pozemním stavitelství se zvýšila o 6,1 procenta a produkce inženýrského stavitelství vzrostla dokonce o 7,7 procenta. Stavebnictví však stále trpí nedostatkem pracovních sil a vzhledem k válce na Ukrajině se mohou komplikovat dodávky stavebních materiálů,“ informoval redakci PrahaIN.cz.
Stěhujeme se do karavanů
Podle jeho slov jsou nyní ve velké oblibě stavby mobilních domů, které lze zasíťovat na stavebních pozemcích. Vychází totiž výrazně levněji než klasické zděné stavby. Křeček tvrdí, že přitom poskytují srovnatelný komfort. Bydlet v nich můžete začít okamžitě, mají ale také mnohem kratší životnost.
Mobilní domy se dělí na dva druhy. Některé nemají kola a na pozemek je musí umístit nákladní auto s jeřábem. Obvykle stojí na patkách, ale mohou mít i skutečné základy. Většina si ale vybaví spíše druhý typ – ten pojízdný. Kromě toho, že vyjdou velice levně se také snadno přemisťují. Nespornou nevýhodou ale je, že pokud se rozhodnete vyhnout všem nákladným obstrukcím s klasickým domem, do toho pojízdného si nemůžete přihlásit trvalé bydliště, ač v něm skutečně budete přebývat.
Psali jsme
Prodej státních bytů se zdaleka netýká jen metropole, je tu ale hojnější. Najít byt v Praze totiž není nic jednoduchého a už vůbec na za slušnou…
Psali jsme
Sociální demokraté jsou finančně v koncích. Zvažují prodej Lannova paláce. Předseda ČSSD Michal Šmarda se tak chce vyhnout krachu strany. ČSSD musí…