Řemeslníci se topí v penězích. „Lidi mi dávají tisícovky navíc,“ směje se instalatér

06. 06. 202405:51
Řemeslníci se topí v penězích. „Lidi mi dávají tisícovky navíc,“ směje se instalatér
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Rekonstrukce, ilustrační foto

Sehnat v dnešní době dobrého řemeslníka není nic jednoduchého. Najít někoho, kdo umí vzít za práci, dodržuje termíny, jeho práce je odvedena kvalitně a nemá čas až za několik měsíců, mnozí považují za velké štěstí. A ti, kteří to štěstí mají, dokážou jejich práci ocenit a rádi si připlatí.

Naše redakce hovořila s několika řemeslníky, vyzpovídali jsme zedníka, truhláře, elektrikáře, instalatéra a malíře. Všichni se shodli na tom, že by svoji práci neměnili. Dva pracují v Praze, dva ve Středočeském kraji a jeden na Moravě. Zakázky ale mají po celé republice.

„Práce mám dost, několik měsíců dopředu vím, co budu dělat. Samozřejmě mi do toho skočí ještě nějaké menší zakázky, ale ty velké jsou jasné,“ řekl nám truhlář s dílnou na Moravě. Nyní dělá novou kuchyň v Praze. „Jsem skoro pět hodin denně v autě, ale nevadí mi to, za tři dny mám hotovo. Je to aspoň změna od dílny,“ říká truhlář.

Všichni se shodují v jednom. Většina jejich zákazníků se vrací a ti noví mají kontakt přes známého, který jim jejich práci doporučil. Úplní neznámí se už moc neozývají nikomu. „Teď se mi ozvala paní, chtěla dodělat zámkovou dlažbu, už na první pohled jsem z toho neměl dobrý pocit. Řekl jsem jí, že to bude stát asi 15 tisíc korun. Nic nenamítala, práce se pak protáhla a měla platit 16,5 tisíce. Odmítla mi to dát s tím, že jsem říkal, že to bude méně. Pak ale chtěla znovu něco udělat, to už jsem neměl čas,“ směje se zedník.

Řemeslníci jsou potřeba. Autor: PrahaIN.cz

Když jsme se ptali, kolik si měsíčně vydělají, konkrétní částku nám neřekl ani jeden, ale s úsměvem prozradili, že si rozhodně nemohou stěžovat.

„Dřív bylo řemeslo a učňáky spíš pro ty, co se špatně učili, teď si ale myslím, že když je kluk šikovný, vydělá si podstatně víc než někdo v kanceláři. A ani nemusí pracovat osm hodin denně,“ sdělil nám zedník. Kdyby prý měl syna, byl by raději, kdyby šel na řemeslo než třeba na gymnázium.

Hodinová sazba ani u jednoho neklesne pod pět stovek. Ale jak sami se smíchem říkají, lidé platí ještě víc.

Zákazníci si je chtějí udržet pro příště

„Měnil jsem paní záchod, byla to práce zhruba na hodinku, i s novým záchodem jsem si řekl 4.500, paní mi dala sedm tisíc, že je šťastná, že našla někoho, kdo práci dobře a rychle odvedl. A prý se třeba ještě budu někdy hodit,“ říká instalatér. Podobné případy zažili všichni. „Někdo zaokrouhlí jen trochu, ale někdo docela dost a pak přesně říkají, že se třeba budeme někdy hodit,“ shodují se.

Malíř pokojů dodává, že by měl práce pro čtyři. Pracuje ale sám, protože malíři nejsou. „Když chce někdo vymalovat, dostane termín tak za tři až čtyři měsíce, malé zakázky ani neberu, prostě by se mi to nevyplatilo a lidi ani kvůli jednomu pokoji nechtějí čekat. Dělám hlavně rodinné domy a kanceláře,“ sdělil nám.

„Někde jsem četl, že mladí nechtějí dělat řemeslo, protože je za to málo peněz a že je potřeba změnit systém. To jsem se musel smát, nevím, co by ještě chtěli,“ dodává.

Naše redakce zkusila telefonicky obvolat několik samostatných zedníků i větších stavebních firem s tím, že bychom potřebovali udělat novou fasádu na rodinném domě. Z více než desítky hovorů nám byl nabídnut první termín na jaře příštího roku.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných