foto: Patrik Pašek, PrahaIN.cz/Bytové domy; ilustrační foto
Participativní bydlení podporuje dostupnost a udržitelnost bydlení díky široké škále a míře zapojení obyvatel do příprav, užívání i správy bydlení. V různých evropských zemích je tento přístup stále populárnější.
Participací mohou obyvatelé ušetřit na sdíleném vybavení, stavebních i provozních nákladech a navíc tak v mnoha aspektech zvyšují kvalitu svého bydlení. Výzkumný projekt týkající se tohoto způsobu bydlení odstartoval i v České republice.
Co by lidé chtěli v rámci svého bydlení sdílet a jak by byli ochotni vzájemně spolupracovat při šetření nákladů a zlepšování kvality života, zjišťuje anonymní online dotazník. Vyplnit ho trvá asi 15 minut a výsledky pak výrazně přispějí při tvorbě manuálu pro zájemce o participativní bydlení a metodiky pro obce a státní správu.
Participace znamená společnou dohodu
Princip participativního bydlení je postaven na společné dohodě a aktivitě všech obyvatel. Mohou se společně podílet na přípravě projektu, získání úvěru, koupi či stavbě nemovitosti. Spolupracovat mohou i při její následné správě či sdílením vybraných prostor a vybavení. Za participaci je možné označit i péči o veřejný prostor.
Spoluprací mohou skupiny obyvatel ovlivnit cenu i ekologickou stopu bydlení. To vše díky proměňování vztahů ve výstavbě, spolupráci s městy či neziskovými developery i nalézání netržních inovativních řešení.
Psali jsme
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Člen zastupitelstva hl. m. Prahy, zvolený na kandidátce STAN, na svém Facebooku 17. října k dostupnějšímu bydlení…
Může jít i o družstevní či sociální bydlení
V zahraničí je participativní způsob bydlení využíván již mnoho let. Na základě již realizovaných projektů tak některé konkrétní modely získaly název i vlastní definici. Vznikat mohou i v rámci ustálených forem družstevního, obecního nebo sociálního bydlení. Jinak je spolupráce v jednotlivých projektech diametrálně rozdílná.
Výzkumný projekt Možnosti a limity sociálně a environmentálně udržitelného participativního bydlení je uskutečňován v letech 2021 až 2023 v rámci programu Prostředí pro život. Snaží se najít nové možnosti ve výstavbě a bydlení tak, aby bylo dostupné pro všechny. Přispívá navíc ke kvalitnímu a udržitelnému životu.
Podílí se na něm Technologická agentura ČR a výzkumníci z Masarykovy univerzity, Českého vysokého učení technického, Sociologického ústavu AV ČR, Arniky i Technické univerzity v Liberci.