foto: Facebook Skupina ČEZ/Fotovoltaický panel, ilustrační obrázek
Enormní růst cen energií zvyšuje poptávku po energetické soběstačnosti. Podle statistiky ČEZ chce fotovoltaickou energii využívat až 3x více firem a obcí než dříve. Letos už bylo zahájeno 80 projektů pro vlastní výrobu elektřiny, dvakrát více než loni.
Hlavní důvody pro zvýšenou poptávku po bezemisních zdrojích a úsporných řešeních je obrovský nárůst cen energií a také zájem o energetickou soběstačnost. Největší zájem je o instalaci fotovoltaických zdrojů. Poptávka je až trojnásobná a zahájených projektů je už teď dvakrát více než za celý loňský rok.
Panely o životnosti až 30 let zajistí část spotřeby z vlastního obnovitelného zdroje. Výroba energií je navíc zcela bez emisí CO2. Podnikatelé mohou navíc žádat o dotace na výstavbu fotovoltaik z Národního plánu obnovy nebo Modernizačního fondu.
„Celá Evropa dnes hledá způsoby, jak posílit vlastní výrobu energií a snížit závislost na Rusku. Tento trend jednoznačně vidíme i u českých firem a obcí. S tím, jak se zvyšují ceny energií, tak roste raketově zájem o všechny produkty, které mohou pomoct zákazníkům ušetřit a přispět k energetické bezpečnosti. Důležité je také spuštění dotačních titulů, které rozvoj trhu s fotovoltaikami a dalšími úspornými produkty moderní energetiky umožňují. Prakticky na každém jednání se zákazníci o podobné služby zajímají. Bavíme se o tom s firmami, obcemi nebo institucemi, které mají nevyužité střechy nebo areály. Jde o velké řetězce a strategické podniky, veřejné budovy a úřady ale i střední rodinné firmy,“ říká v tiskovém prohlášení Kamil Čermák, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ ESCO.
Města a kraje sahají po energetických službách se zárukou
Zájem vzrostl ale i o další úsporná řešení. Oblíbené jsou energetické služby se zárukou (EPC), které zákazníkům úspory garantují přímo ve smlouvě. A pokud toho dosaženo nebude, dodavatel musí rozdíl sám doplatit. Výše ušetřených peněz i energie je prokazatelná díky systému měření dat a energetickému managementu.
Nejčastějšími zákazníky jsou v tomto případě města a kraje. Snaží se snížit spotřebu, výdaje a také emise CO2. Projektu EPC využila také například Thomayerova nemocnice. Za prvních pět let může očekávat úsporu až 35,5 milionů korun. Čeká ji například zateplení střech a obvodových stěn, výměna oken a dveří, modernizace osvětlení a nebo důmyslný systém regulace vytápění.
V rámci povzbuzení firem a obcí k investicím do moderní energetiky byla také spuštěna informační kampaň Kuráž. Na úspěšných příbězích již ukončených projektů chce ukázat nesporné výhody energeticky úsporných řešení.
Psali jsme
Fakultní Thomayerova nemocnice se chystá na více než roční modernizaci, která by měla zajistit i energetické úspory provozu. Uspořit chce ročně…