foto: Patrik Pašek, PrahaIN.cz/Jeden z mnoha developerských projektů po metropoli; ilustrační foto
Ve druhém letošním čtvrtletí došlo v Praze ke stabilizaci cen nových bytů. Současná průměrná prodejní cena 145.783 korun za metr čtvereční je srovnatelná s prvním čtvrtletím, meziročně se přesto jedná o bezmála čtvrtinový nárůst.
Během posledních tří měsíců se na trhu také objevilo více nově přidaných bytových jednotek. Celkově se ve druhém letošním čtvrtletí prodalo 950 nových bytů, tedy o třetinu méně oproti dlouhodobému průměru.
To je dáno především nedostupností hypoték, kterou způsobil rekordní nárůst úrokové sazby nových úvěrů. Data vycházejí z tržní analýzy společností Trigema, Skanska a Central Group.
I přes pokračující zdražování klíčových vstupů a přetrvávající nejistotu ohledně budoucího vývoje stavebního trhu v období vysoké inflace zůstaly ceny nových pražských bytů na původní úrovni.
Prodejní cena se ustálila na 145.783 Kč/m2, což je ve srovnání s prvním letošním kvartálem nárůst o pouhých 34 Kč/m2. Tempo růstu se tak výrazně snížilo, meziročně se však stále jedná o 23 procentní navýšení. Růst zpomaloval také u nabídkové ceny, která přesto překonala hranici 150 tisíc Kč/m2 (152.051 Kč/m2, meziročně o 17 procent více).
Psali jsme
Vojenský konflikt na Ukrajině se začal projevovat i na tuzemském realitním trhu. Developeři a zejména realitní kanceláře přiznávají, že…
Developeři mají jasno
„V meziročním srovnání ceny nových bytů v Praze vzrostly zhruba o pětinu. Ale v poslední době se ceny už stabilizují a od začátku roku se zvýšily jen zhruba o 5 %. Celkově za letošní rok očekáváme růst maximálně do 10 %. Důvodem je zejména zásadní pokles lidí kupujících si byt na hypotéky. Jejich úroky se raketově zvýšily a nyní jsou zhruba trojnásobné než před rokem. Proto v této době většina lidí koupi na hypotéku odkládá a čeká na to, až se úroky opět sníží,“ říká v tiskovém prohlášení zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.
„I přes mírný nárůst zůstává nabídka dostupných bytů, zejména v metropoli, stále slabá. Aby zvládla uspokojit potřeby trhu, musela by být v tuto chvíli zhruba dvojnásobná. Reálným scénářem navíc je, že přicházející krize silně dopadne i na některé menší developery, kteří budou nuceni výstavbu bytů zcela zastavit, což opět povede k následnému poklesu nabídky,“ vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema.
„Aktuální situace na hypotečním trhu prakticky převrátila strukturu kupujících. Zatímco v minulosti převažoval počet klientů, kteří financovali nové bydlení hypotékou, dnes se tento poměr otočil ve prospěch investičních koupí. Zájem o nové bydlení v Praze přetrvává, nicméně část klientů, především z řad lidí do 30 let, na hypotéku za současných podmínek nedosáhne, a musí pořízení nového bydlení odložit. Mezi kupujícími jsou dnes tak častěji ti, kteří pořízením nového bytu ukládají své finanční prostředky do bezpečí před stále rostoucí inflací,“ dodává v prohlášení Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality a.s.
Psali jsme
Praha v posledních dekádách prakticky nestaví obecní byty, současné vedení magistrátu to chce změnit. V tomto volebním období schválilo strategii,…
Psali jsme
Loňské příjmy Prahy 7 loni dosáhly na 492,49 milionu a výdaje činily 524,2 milionu korun. V úterý ekonomický výsledek schválilo zastupitelstvo…