foto: Jiří Sedláček,se svolením/Jiří Sedláček, předseda Asociace farmářských tržišť ČR.
ROZHOVOR: „Na farmářských trzích by měli prodávat svoje produkty pouze skuteční farmáři, případně jimi prověření autorizovaní prodejci. Na našich trzích tento kodex bezvýhradně dodržujeme. S překupníky nechceme mít nic společného,“ řekl serveru PrahaIN.cz Jiří Sedláček, předseda Asociace farmářských tržišť ČR.
Každý rok se na vašich tržištích objeví nové překvapení pro zákazníky. Na čem pracujete letos?
Prozradím vám zbrusu nové tajemství, o kterém jsme zatím nemluvili. Začali jsme vyjednávat s buvolí farmou z Kralup nad Vltavou. Zatím je všechno v běhu, ale doufám, že už brzy budeme mít na trhu buvolí mléko a všechny produkty, které tam z bůvolího mléka vyrábějí. Stejně jako v Itálii tak budeme nabízet na našich trzích slavnou buvolí mozzarellu. Když všechno dobře dopadne, tak budeme mít ještě další mléčné bůvolí výrobky. Nevíme zatím, jak a na kdy se domluvíme, ale pevně doufám a věřím, že to bude velmi brzo.
Máte podezřele optimistickou náladu. Co se stalo?
Přiznám se, že vždy na jaře se touto dobou začínám radovat. Není to žádná extra novinka, ale jde až o takovou ikonickou záležitost. Je to období tří plodů. Sedláci na naše tržiště začínají vozit jahody z Kunratic, tam spolupracujeme už se čtvrtou generaci pěstitelů. A jsou to jahody přivezené rovnou z pole, to není něco z jakéhosi foliovníku, jsou skutečně perfektní. Další ikonou je proslulý zelený a bílý chřest. Komunisté se postarali o to, aby se za jejich režimu na chřest téměř zapomnělo, přitom všechny jeho kulinářské úpravy jsou úžasné. A právě teď se sklízí. Třetí ikonickou komoditou je čerstvý kopr, i ten je přivezený rovnou z pole. Koprovka, kulajda, to je česká klasika. Vždy, když se na jaře objeví na našich trzích tyto tři ikony, tak mám pokaždé až slavnostní pocity a velkou radost.
V obchodech rostou ceny potravin, jak to vypadá na vašich farmářských trzích?
Nejsem si vědom toho, že by farmáři na našich trzích zdražovali. Naše trhy pravidelně obcházíme. Myslím, že ceny jsou přiměřené a přibližně odpovídají stejným cenám, jako byly v loňském roce. Nesleduji všechny komodity, to ani nejde. Ale to, co jsem řekl, platí u zejména u cen zeleniny a ovoce. Přiznám se, že jsem vždy mile překvapen tím, jak ceny kvalitní zeleniny a ovoce jsou směle konkurenceschopné vůči řetězcům.
Různě po Praze probíhají trhy označené jako farmářské. Na stáncích tam ale často prodávají překupníci zboží, které s českými farmářskými produkty nemají nic společného. Jak je to možné?
Bohužel je to tak. Právě proto jsme před léty založili Asociaci farmářských tržišť České republiky, abychom sdružovali organizátory skutečných farmářských trhů, kteří budou dodržovat jiný kodex, než je ten kdysi dávno vyhlášený ministerstvem zemědělství. Náš kodex je mnohem přísnější. Podle jeho znění může u nás prodávat svoje produkty a zboží pouze majitel farmy, případně autorizovaný prodejce prvovýrobcem pověřený. A to musí mít písemně a musí mít také určité znalosti o tom, co nabízí. Samozřejmě chápeme, že sedlák nemůže stát na trhu, ale musí se starat o svoje hospodářství a pole. Může ale mít svého kvalifikovaného a poučeného prodejce, který ho bude dobře zastupovat. Čili samozřejmě chceme vyloučit primárně překupníky, kteří nevlastní farmu, někde nakupují a potom to vydávají za svůj produkt. Tyto lidi na našich trzích nechceme.
Na některých „farmářských“ trzích jsem viděl pistácie z dovozu, případně i žrádlo pro zvířata. Není to podivné?
Je to absurdní. Naše asociace už před několika lety navrhovala magistrátu, aby upřesnil tržní řád tak, aby se tyto trhy nenazývaly farmářské. Aby farmářský trh byl skutečný farmářský trh. Trhy se přece nemusí nutně jmenovat farmářské, mohou se jmenovat potravinové trhy, pankrácké trhy, případně jakkoli jinak. Aby se v tom zákazník snáze orientoval. Nechceme nikomu trhy zakazovat. Našim přáním je, aby trhy odpovídaly skutečnému názvu. Když nastávaly v tržním řádu určité změny, není to úplně přesné. Myslím, že to nedotáhli do konce.
Nabíráte nové prodejce z řad farmářů a sedláků?
Máme určitý převis poptávky po místech na našich trzích. Zájemců je mnoho. Bohužel je ale všechny nedokážeme uspokojit. Vždy ale budeme preferovat skutečné farmáře.