Situace je neúnosná, říká organizátor protestu kurýrů

22. 04. 202416:05
Situace je neúnosná, říká organizátor protestu kurýrů
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Protest kurýrů 22.4.2024

ROZHOVOR: V pondělí dopoledne se v centru Prahy uskutečnil protest kurýrů společností Foodora a Wolt. PrahaIN.cz vyzpovídala jednoho z organizátorů, Patrika Svatoně.

„Jedná se o protest proti delivery společnostem. Díky zavedení dynamických systémům, to znamená, že nevidíme odměny a nemůžeme si je zkontrolovat, vidíme je pouze před přijetím, tak dochází ke snižování našich odměn,“ popisuje kurýr společnosti Foodora Patrik Svatoň.

Podle něj se může rozdíl na odměnách v tomto případě dostat na 500 korun za den, což může být v konečném zúčtování i několik tisíc korun. Kurýři si prý chtějí vybojovat transparentní systém.

„Jde nám o to, aby se zvýšily odměny, protože teď už se někdy ta odměna pohybuje kolem 200 až 250 korun, a to je vzhledem k tomu, že pracujeme na živnost, neúnosné,“ říká Svatoň. 

Často bez zakázky, říká kurýr 

Zmiňuje se také o dalším problému, tím je prý neustálý nábor nových kurýrů, který má způsobovat nadměrný zájem o směny.

„Vzhledem k tomu, že společnosti nabírají neúměrné množství kurýrů, tak leckdy kurýr je bez zakázky. Nebo vůbec nemá šanci si nabrat směny. Jedou neustále nábory nových kurýrů.“

Svatoň je pozitivní a myslí si, že protest může dát věci do pohybu. „Doufám, že ano. Když už se o tom začne dozvídat veřejnost a také ostatní kurýři, tak myslím, že to dokáže rozproudit nějaké vlny,“ odhaduje.

Že by protestující kurýři či organizátoři kvůli účasti na protestu přišli o svá místa, se nebojí. I když přiznává, že taková věc se stát může.

„Možné to je, ale strach asi nemáme. Nám jde o to, docílit ke společné spokojenosti, ne k tomu, aby docházelo k vyhazování kurýrů. Nevíme, jak se ty firmy zachovají, ale nemyslím, že tohle plánují. Budeme doufat, že najdeme kompromis, který vyhoví všem stranám,“ uzavírá kurýr společnosti Foodora.

Šéf logistiky společnosti Foodora, Tomáš Kýček, pro PrahaIN.cz uvedl, že Foodora je připravena vést otevřený dialog a naslouchat konstruktivní zpětné vazbě.

„I proto pravidelně organizujeme společná setkání, kde chceme získávat zpětnou vazbu a vést dialog o požadavcích či potřebách. Poslední taková setkání proběhla 11. a 15. dubna. Většina z našich partnerských kurýrů velmi oceňuje flexibilitu a nezávislost tohoto typu zaměstnání, což potvrzují i výsledky našeho průzkumu (v něm 87 procent z kurýrů jasně uvedlo, že chtějí i nadále pracovat jako tzv. freelanceři),” vysvětlil. 

 „Na naší platformě dostávají partnerští kurýři odměnu na základě ujetých kilometrů, hodnoty zakázky, spropitného od zákazníků a dalších dodatečných bonusů (například když doručují ve špatném počasí), jde o řadu okolností, ale všechny jsou vždy komunikovány předem. V současné době s námi spolupracují tisíce kurýrů. Proaktivní nábor jsme nicméně už na začátku tohoto roku zastavili,” dodal Kýček. 

 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných