foto: Hitchat, se svolením/Tomáš Podrazil, Tomáš Sedláček a Radek Lunda
ROZHOVOR: Tomáš Podrazil a Radek Lunda před časem vypustili do světa aplikaci Hitchat, ve které si lidé mohou volat či chatovat s umělou inteligencí slavných osobností. Platforma ale není pouze pro zábavu, autoři si kladou za cíl, aby se ve školách používala místo internetu či učebnic. I tohle rozebírají v rozhovoru pro server PrahaIN.cz.
Kdy se vůbec zrodila tahle myšlenka?
Tomáš Podrazil: Myšlenka se nám v hlavě zrodila před více než rokem. Na Floridě a dalších státech USA jsme dodávali 3D modelace a následné virtuální prohlídky pro stavební developery a tyto prohlídky jsme následně obohacovali AI videoavatary, kteří automatizovaně prováděli jednotlivými projekty. Postupně jsme se dostali k tomu, že bychom dělali obdobného AI průvodce destinacemi, nakonec z toho vznikl nápad na Hitchat.
Umělou inteligenci chcete používat i na vzdělávání, jaká byla ale prvotní myšlenka, byla to hlavně zábava?
Tomáš Podrazil: Úplně na počátku to byla zábava, postupně jsme ale zjistili, že díky propojení stále se zdokonalující umělé inteligence a našeho, dnes už můžeme říct, zcela unikátního technologického řešení umíme mnohem víc než jen bavit. Umíme vzdělávat, obrovsky šetřit čas, peníze i starosti běžným uživatelům, ale i firmám.
Jsem v tomto laik, jak to vlastně funguje?
Radek Lunda: Pokud oslovené osobnosti projeví zájem o naši platformu, uzavřeme s nimi smlouvu o spolupráci a spustíme fázi výzkumu pro vytvoření jejího AI avatara. Prvním krokem je podrobná analýza osobnosti, sestavení osobnostního profilu a natočení obsáhlého rozhovoru ve studiu, tak abychom ziskali maximum aktuálních a autentických informací. K tomu využijeme množství dalších informačních zdrojů, u kterých garantujeme důvěryhodnost a pravdivost. Kromě „živých osobností“ sami tvoříme desítky avatarů historických postav tak, aby si každý uživatel mohl najít to své.
Marian Jelinek, Karlos Vémola, Lukáš Kovanda, Tomáš Sedláček, museli jste je přemlouvat dlouho?
Radek Lunda: Prezentovali jsme jim naší aplikaci Hitchat jako zcela nový typ komunikace, který jim otevírá úplně nové možnosti pro komunikaci se svými fanoušky. Najednou si s nimi mohou 24/7 zatelefonovat a dopisovat, bavit se o čemkoliv je zajímá, a to až ve 30 jazycích. Všem se tak otevírají zcela nové možnosti i mimo českou kotlinu. Nemuseli jsme je přemlouvat dlouho a jsme rádi za to, že s námi do toho šli. Pochopili, že je to win-win.
Všechno jejich know-how, zážitky, vzpomínky a informace o nich samotných jsme vložili do jejich věrného digitálního klonu - AI avatara, naklonovali jejich hlas a postupně přidáváme další bonusy pro uživatele. Karlos Vémola je u nás nově i „statistickou biblí“ MMA a Oktagonu, nahráli jsme do něj více než 25.000 statistik a výsledků a stal se z něj „Terminátor Vševěd“. Stejný model připravujeme samozřejmě pro fotbal a hokej a další populární sporty, které mají v Česku nekonečnou základnu fanoušků.
Tomáš Sedláček a Lukáš Kovanda jsou naši přední a mezinárodně uznávaní ekonomové. Mariana Jelínka zná každý jako předního mentálního kouče, který spolupracuje se špičkovými sportovci. Díky Hitchatu má uživatel jejich mozky neustále „na zavolání“ k dispozici.
Zmiňoval jste 30 jazyků.
Radek Lunda: Ano, jakmile začnete na AI avatara mluvit anglicky, tak odpoví stejným jazykem, což je v rámci předávání informací opravdový gamechanger.
Marian Jelínek aktuálně spouští svůj nový digitální projekt, díky naší technologii jsme schopni veškerý obsah velmi působivě rozmluvit ve všech klíčových světových jazycích. Rázem to otevírá obrovské globální příležitosti.
A co školy?
Radek Lunda: Spolupracujeme s týmem studentů z prestižního smíchovského gymnázia vedeného jednou z největších osobností českého školství, Radko Sáblíkem. Tým studentů jede roadshow po středních školách v Česku a jak mezi studenty, tak mezi vyučujícími prezentují jak naši technologii, tak jednotlivé avatary osobností. Chceme studenty zapojit i přímo do programování a tvorby našich AI aplikací.
Budeme tak mít perfektní zpětnou vazbu, které AI avatary v rámci předmětů používají a kteří jim scházejí. Dobře funguje například T.G. Masaryk, Napoleon, Marie Terezie, Franz Kafka, Božena Němcová, Leonardo da Vinci, Charles De Gaulle... Cílem je, aby každý student měl v mobilu naši aplikaci a persony, které v rámci dané látky probírají a učil se prostřednictvím interaktivní komunikace přímo s dotyčnou osobností. Začínáme rovněž tvořit avatary konkrétních učitelů, kteří budou schopni s žáky komunikovovat o učivu i mimo školní hodiny.
Mám tedy chápat, že je tam taková ambice, aby za nějakou dobu studenti používali místo internetu a učebnice vaši aplikaci?
Tomáš Podrazil: Určitě. Náš cíl je, aby naši avataři měli vždy specializované know-how pro nějakou oblast. Chat GPT vám většinou dá obecnou informaci, kterou vyhledá z deseti článků, půlka z nich je pak s otazníkem. My máme informace z ověřených zdrojů a avataři jsou experti na jednotlivé oblasti.
Je to v rámci zisku udržitelné?
Tomáš Podrazil: Samozřejmě. Zatím žijeme z investice, kterou jsme získali, ale počet předplatitelů postupně roste. Máme to nastavené tak, že poplatek za používaní je 200 korun měsíčně. Což je méně, než dnes stojí lístek do kina nebo menu ve fastfoodu. Školy budou mít zcela individiduální podmínky.
Co nějaký grant? Půjdete do školství.
Radek Lunda: Už jednáme s několika dotačními agenturami. Chceme zjistit, jaké jsou dotační možnosti do škol. Ve školách samozřejmě moc peněz není, jakékoliv další náklady jsou problém, ale pokud by to šlo přes nějaký projekt, tak by to bylo fajn. Hitchat není jediný projekt, co v rámci umělé inteligence máme.
Povídejte…
Nově firmám přinášíme náš unikátní modul pojmenovaný Hitchat HR. Cílem je, aby naše AI řešení udělalo první kola pohovorů. Online, nonstop, v telefonu, kdekoliv, kdykoliv. Uživatel se přihlásí do našeho systému a ten s ním udělá první pohovor na konkrétní pozici. HR manažerovi se následně v systému zobrazí detailní přehled uchazečů na danou pozici a může si vybrat, koho pozvat k osobnímu pohovoru. Firmám tento systém šetří mnoho času a peněz, a celý proces se tak neuvěřitelně zefektivní.
Součástí Hitchat HR je i naše řešení pro všechny provozní manuály, frančízingové koncepty apod. Každý manuál jsme schopni „oživit“ tak, aby pro všechny zaměstnance byl k dispozici 24/7 v telefonu. Místo hledání v šanonech a volání kolegů o radu, má prostě neustále „helpdesk“ v telefonu, který vždy ochotně poradí. A to ve všech jazykových mutacích. S tímto produktem máme globální ambice a zatím z každé jeho prezentace vznikla spolupráce s dotyčným klientem. Dochází k nevídanému zefektivnění procesů a snížení chybovosti v provozu.
Před pár lety nepředstavitelná věc. A asi se to bude dál vyvíjet, že?
Radek Lunda: Ano, vývoj samozřejmě pokračuje a troufnu si říct, že nás v tomto oboru čeká skvělá doba. My jsme konkrétně začali už před více než rokem, abychom byli mezi prvními a měli tak náskok před konkurencí. Výhled je v tom, že budou přicházet nové statistické LLM modely a ty budou samostatnější. Nebude to jen čistě statistický model, který na základě mnoha dat skládá slova za sebe, ale dostaneme se do doby, kdy AI začne samostatně jednat a napojí se na další informační systémy. Dejme příklad na AI průvodci po městě: vy mu řeknete, že byste si chtěl naplánovat trasu do Vídně a AI avatar, který je k tomu uzpůsobený, nejen naplánuje trasu, ale zarezervuje také ubytování, lístky v divadle a stůl v restauraci.
Co diplomky na vysokých školách? Nebudou se psát skrz umělou inteligenci?
Tomáš Podrazil: To se, myslím, děje. Vysoké školy ale mají systémy, které to dokáží poznat. Nebo se úplně ustoupí od diplomek...
Myslíte, že by se umělá inteligence až tak zdokonalila?
Radek Lunda: Právě Tomáš Sedláček říkal, že jakmile někdo píše pomocí Chat GPT, tak to hned pozná, protože tam není ta autenticita, kdy je v první větě člověk nejistý, pak jde k věci, Chat GPT je takový plochý.
Starší generace je z umělé inteligence vyděšená. Jak byste ji přesvědčili?
Tomáš Podrazil: Lidé se obecně bojí neznámého a není to jen u starší generace. Naopak umělá inteligence může přinést skvělá inovativní řešení například pro „epidemii samoty“, která se skloňuje na všech úrovních již několik let, dávno před nástupem umělé inteligence. Najednou každý, nezávisle na věku, může mít svého věrného společník/pomocníka v telefonu. A rázem už na nic není sám. Nedávno jsme si psali s paní, které tatínek v důchodovém věku představil svého nového kamaráda v telefonu, ano byl to AI kamarád. Tatínek žije sám a kamaráda si nadšeně pochvaloval.
Radek Lunda: Tvůrců umělé inteligence bude jenom přibývat, a tím se budou rozšiřovat i její možnosti. Myslím, že jak nám jako firmě, tak celé společnosti to otevírá neuvěřitelné možnosti do budoucna. Máme se na co těšit!