Soudy: Většina zaměstnavatelů okrádá zaměstnance o přestávky
foto: Hans Štembera, PrahaIN.cz/Budova Krajského soudu v Praze
Do odpracované doby se musí počítat veškerý čas, který stráví zaměstnanec na pracovišti, případně v jeho dosahu. Přesně takto zněl závěr Ústavního soudu ČR a Soudního dvora EU v říjnu 2021.
Na téma upozornili odborníci ze združení Odbory.info. Do odpracované doby se musí počítat veškerý čas, který stráví zaměstnanec na pracovišti, případně v jeho dosahu.
Přesně takto zněl závěr Ústavního soudu ČR a Soudního dvora EU v říjnu 2021. Pokud jsou zaměstnanci na místě a mohou reagovat na své pracovní záležitosti, musí jím být tato doba proplacena.
V České republice se tak pochopitelně většinou vůbec neděje, což je nyní pochopitelně protizákonné.
Vznikla iniciativa na ochranu zaměstnanců
Tématu placených přestávek se dlouhodobě věnuje advokát JUDr. Pavel Široký z advokátní kanceláře Široký Zrzavecký.
„Soudy správně vyhodnotily, že pracovník je vzdálený od svého rodinného a sociálního prostředí a má velmi malý prostor pro nakládání se svým časem. Proto nelze mluvit o době odpočinku, navíc když musí být stále připraven k zásahu.”
JUDr. Široký založil i vlastní inciativu, kterou nazval příznačně Placené přestávky. Snaží se upozornit zaměstnance na jejich práva, která jsou jim z hlediska proplacení přestávek upírána. Pomohl již stovkám z nich k získání peněz, jež jim právem náležely.
Užitečné rady, nejen k tématu práv zaměstnanců a zaměstnavatelů najdete také na webu Zákony pro lidi.
Psali jsme
Inflace podle ekonomů v letošním roce překročí deset procent. Zdražovat budou zejména potraviny, energie a náklady spojené s bydlením. Česko…
Psali jsme
Pražský trh s novými byty má za sebou rekordní rok. Prodeje bytů vystoupaly v loňském roce na počet 7 450 prodaných jednotek, což je nejvíce…
Tagy
Speciály