foto: Bob Asher, PrahaIN.cz/Podnikatel Ondřej Kuchař
ROZHOVOR: Pokud chcete začít podnikat v České republice, nestačí mít pouze elán, vizi a peníze. Především se musíte připravit na boj s byrokracií. Pokud nemáte dostatek trpělivosti, máte smůlu. „Náš stát je přeregulovaný. Než projdete všemi byrokratickými bariérami, přicházíte o čas i o peníze,“ řekl serveru PrahaIN.cz Ondřej Kuchař, spolumajitel řemeslné pekárny.
Jako soukromník se živí už od konce devadesátých let. S rozbujelou státní byrokracií má proto bohaté zkušenosti. Celé roky sleduje, jak se prý počet předpisů už dávno rozrostl do obrovského a nepřehledného molochu.
„Náš stát je hodně přeregulován. Pro nás to znamená, že když otevíráme novou kavárnu s pekárnou, musíme splnit tak obrovské množství administrativních pravidel, že téměř není možné je splnit. Kdyby člověk nebyl hodně houževnatý, tak by to musel vzdát,“ řekl redakci PrahaIN.cz Ondřej Kuchař, spolumajitel pekárny Zrno Zrnko.
Příprava na pečení kolářů. Foto: PrahaIN.cz
Podle jeho slov je pro mnoho podnikatelů čím dál složitější vyznat se v množství předpisů, jejichž množství se navíc každý rok zvětšuje. Podnikatel je přesvědčen, že jejich počet by se mohl zmenšit až o polovinu. K úhoně by údajně nepřišel stát ani jeho občané.
Bariéry
„Stát má ve zvyku postupovat tak, že pokud se jednou někde něco stane, tak se na to udělá pravidlo, aby se malér neopakoval. Ale těch pravidel je už tolik, že jich je prostě moc. Projít těmito bariérami trvá strašně dlouho, a především to stojí peníze. Přestože víte, že občas jde o nesmysl, musíte splnit všechno to, co vám přikáže nějaký úředník,“ postěžoval si podnikatel.
Při nutnosti naplnit všechny předpisy se především začínající podnikatelé potýkají s mnohdy kuriózními momenty. Kdo se rozhodne živit sám a založí firmu, potřebuje jako základ dostatečné finanční prostředky. V některých případech ale majitelé firem platí vysoké částky ještě před rozjezdem.
„V praxi to vypadá tak, že musíme například investovat hromadu peněz do naddimenzované vzduchotechniky a podobně. Velmi dobře to znají například velké obchody. Mají předepsaný počet parkovacích míst a podobně. Netvrdím, že některé předpisy a pravidla nedávají smysl. Dovoluji si ale konstatovat, že podnikání i státu samotnému by prospělo, kdybychom jich měli polovinu,“ zdůraznil Ondřej Kuchař.
Psali jsme
ROZHOVOR: Před čtyřmi lety Veronika Vavrová otevřela uprostřed Vinohrad malou pekárnu, která svými produkty zásobovala pražské kavárny. Prodej…
Z jazykové školy do pekárny
Jeho cesta do oboru gastronomie je poněkud kuriózní. Působit totiž začínal v úplně jiném odvětví. Se svým společníkem Jakubem Štefečkem ve dvaceti letech založili největší soukromou jazykovou školu v Česku.
„Školu jsme devatenáct let budovali a v roce 2018 jsme ji prodali. Domluvili jsme se, že společně budeme podnikat dál. Hledali jsme obor, který by nás bavil, který by se nám líbil, dával smysl a zároveň by byl na vzestupu. Nakonec jsme si vybrali řemeslnou pekařinu. Důvodů bylo několik. Říkali jsme si, že zábava to určitě bude, smysluplné to je, protože člověk dělá dobré věci. Lidem to chutná a dají rychle zpětnou vazbu, pokud je to dobré a začnou se vracet. Navíc gastronomie se především ve velkých městech dramaticky zlepšuje. Dnes už nemusíme platit horentní sumy za to, abychom se dobře najedli,“ prohlásil podnikatel.
Čerstvě upečený chleba. Foto: PrahaIN.cz
„Stejně tak roste i poptávka po kvalitním pečivu a chlebu. Výhodou dobrého jídla je, že jakmile jednou ochutnáte, už nechce jíst to špatné jídlo. Pokud si neustále kupujete chleba v řetězcích, tak vám to připadne normální. Pak si jednoho dne dáte dobrý chleba, který je jenom z kvasu a je upečený pomalu a v dobré peci. Najednou zjistíte, že vám víc chutná, že déle vydrží, neplesniví a že je vám po něm líp, protože je stravitelnější. U našeho hlavního chleba se nám podařilo vyladit recept tak, že je chutný a zároveň nevnucuje tu základní chuť. Důkazem, že se nám to povedlo, jsou naši zákazníci. Dnes máme padesát restaurací a hotelů, kam dodáváme ´něco´ a chleba,“ říká podnikatel.
„Naši zákazníci nenadávali na cenu ještě nikdy. Je to tak, že když to ochutnáte a jste spokojen, tak si řeknete, že ano, je to dražší než chleba z řetězce, ale ten rozdíl je výrazný a stojí za to. Nehledě na fakt, že bochník chleba za stovku vás nezruinuje. Kdo sní celý na posezení? Na druhé straně si lidé někde dají dvě piva a dají za ně víc než za jeden pecen,“ ukončil Ondřej Kuchař.