foto: Hans Štembera pro PrahaIN.cz/Ples na Hradě, ilustrační foto
V období plesových sezón nemohou chybět ani plesy maturitní. Co vše je ale potřeba k přípravě jednoho večera? A na kolik takový maturitní ples studenty vyjde?
V současné sezóně plesů nacházejí své významné místo i maturitní plesy středních škol. Zatímco první z nich se konají v Praze už na podzim, poslední obvykle vrcholí v průběhu dubnového měsíce. Organizace takové události vyžaduje měsíce příprav a pečlivé plánování, nic se neobejde ani bez nemalé finanční investice. Redakce PrahaIN.cz se rozhodla zjistit, jaká je náročnost příprav na maturitní ples a do jaké výše se může částka za akci vyšplhat.
Plánuje se s předstihem
Jak nám sdělilo několik pražských středních škol, první přípravy a plány začínají minimálně rok dopředu. Některé školy volí cestu plesového výboru složeného z řad studentů maturitních ročníků, kteří komunikují s třídními učiteli a vše si zařizují sami. Jinde naopak vše obstarává výhradně škola. Ples „na klíč“ nabízejí ale i nejrůznější agentury.
Jedna z prvních věcí, kterou škola musí zařídit s dostatečným předstihem, je rezervace místa, kde se bude ples konat. V Praze mezi ta nejtradičnější patří Palác Lucerna, Palác Žofín nebo Národní dům na Vinohradech. Výjimkou nejsou ale ani plesy jednotlivých tříd, které volí menší prostory, jako jsou například kulturní domy. Částka za pronájem se tak může výrazně lišit.
„Ceny pronájmu jsou u nás smluvní, záleží na počtu osob, konkrétním termínu, délce přípravy, technické náročnosti akce, pravidelnosti pořádání a podobně,“ sdělil redakci Petr Denk, ředitel obchodního oddělení paláce Žofín.
K ceně pronájmu sálů bývá zpravidla nutné zaplatit i za balíček služeb, který zahrnuje postavení sálu, vypůjčení místního inventáře, základní osvětlení a zvučení akce, požární a bezpečnostní dozor nebo například elektrické připojení. I zde se cena bude lišit místo od místa.
„Maturitních plesů se u nás koná v plesové sezoně zhruba 30. Pro školy nabízíme zvýhodněné ceny pronájmů, nicméně cena záleží vždy na termínu, počtu osob nebo počtu pronajatých prostor (máme 3 sály). V zásadě cenové rozpětí pronájmu je 110 000 až 250 000 korun plus DPH,“ sdělil nám obchodní ředitel Národního domu na Vinohradech, Aleš Moravec.
Termíny plesů si přitom školy u velkých sálů musí často vyjednávat i několik let dopředu, především z důvodu velké vytíženosti a popularity některých z míst. Jen samotná Lucerna má pro sezónu 2023/2024 přes 70 škol, které zde svůj ples pořádaly, nebo pořádat budou, jak uvádí na svých webových stránkách.
Psali jsme
Celkem 200 milionů korun poskytne Ministerstvo kultury v rámci výzvy Národního plánu obnovy na oblast profesionální audiovize. Zapojit se budou…
Způsoby financování
Jednou z možností financování maturitního plesu, nebo alespoň jeho velké části, je prostřednictvím Spolku rodičů žáků a přátel školy (SRŽPŠ), který událost hradí ze svého fondu. Tato forma má nesporné výhody především v odlehčení finanční zátěže pro samotné maturanty. Může to nést ovšem i své nevýhody, především v omezené flexibilitě maturantů při plánování celého večera.
„Maturitní ples nám z velké části financuje škola. Hradí například nájem tělocvičny, kapelu anebo fotografy. My už jsme si sami hradili šerpy a předměty do tomboly. Tím, že maturitní ples hradí škola, je i na nich z velké části samotná organizace, musíme se hodně podřizovat. Asi náš největší požadavek byl DJ na plese místo kapely, převážně protože nám DJ může zahrát i populární hudbu, kterou posloucháme. Bylo nám ale řečeno, že na ples to není vhodné a reprezentační,“ sdělil nám současný maturant jedné soukromé střední školy.
V případě, že škola náklady na ples nehradí, je finanční zátěž přenesena na maturanty. V takovém případě se studenti snaží své náklady minimalizovat. Jednou z efektivních strategií je hledání sponzorů, což může být pro maturanty přínosným řešením.
„Studenti si vše hradí samostatně, každý hradí částku 5 000 korun. Snaží se ale o sehnání sponzorů a darů do tomboly. Pronájem nás letos stojí zhruba 200 000 ve Slovanském domě, a to včetně cateringu,“ prozradila nám vyučující z Pražského humanitního gymnázia, Jana Hrsinová.
Mnoho škol může spoléhat i na to, že se náklady vynaložené za celý večer, a to včetně fotografů, kameramanů, květin, šerp nebo kapely, zaplatí z prodeje vstupenek. Jejich cena závisí na tom, kde se akce koná a zda se jedná o lístky na sezení, nebo na stání. Jejich cena se pro letošní sezónu u škol pohybuje průměrně okolo 400 korun za sezení a 300 korun na stání.
Oblíbeným postupem pro získání dalších finančních prostředků na ples je například i využití tomboly či plachty, do které maturanti sbírají mince od hostů. Tato kreativní a interaktivní strategie umožňuje zapojení hostů, přispívá k vytvoření příjemné atmosféry a zároveň slouží k financování události.
„Maturitní ples u nás organizuje SRŽPŠ, náklady na ples se většinou pokryjí z prodeje vstupenek, případně částečně doplácí právě spolek,“ sdělil nám ředitel Masarykovy střední školy chemické Jiří Žáček.
Částka, kterou musí maturanti za svůj ples nakonec zaplatit, se tak může pohybovat od desítek tisíc korun až po sta tisíce.