foto: Rudolf Komár, PrahaIN.cz/Petr Hladík
Zástupci Svazu měst a obcí, Sdružení místních samospráv, Hospodářské komory a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů skončí před zavřenými dveřmi při jednání Legislativní rady vlády, kde ministr Petr Hladík (KDU-ČSL) usiloval o propuštění kontroverzní novely k zavedení zálohování PET lahví na jednání vlády.
Zopakujme, že se jedná o zákonná připomínková místa, která se vyjadřují v rámci legislativního procesu ke znění novely a jejímu obsahu. Dlouhodobě upozorňují na velké množství vážných problémů, které novela obsahuje. Podle nich, a dokonce i podle vládní Komise Legislativní rady pro hodnocení dopadů nové legislativy, Hladíkova novela zdraží lidem život a také zvedne náklady na svoz směsného odpadu obcím. Negativní názory se na sítích objevily, sotva pronikly na veřejnost první zprávy z jednání Legislativní rady vlády.
Komise LRV k hodnocení dopadů nové legislativy tvrdě písemně zkritizovala Hladíkovu novelu s tím, že obsahuje řadu vážných problémů a má závažné ekonomické dopady na lidi i obce. Komise požadovala přerušení projednávání. Podle ní takto připravená novela nemůže jít na vládu. Paradoxní je, že lidé z připomínkových míst, kteří se chtěli zúčastnit jednání pléna LR, které mělo dát finální ortel, byli odmítnuti, a to z kapacitních důvodů v jednacím sálu. V místnosti byla ovšem řada volných míst, zástupci byli po celou dobu jednání pouze v předsálí. I když byli přihlášení na toto jednání, dovnitř nesměli vstoupit.
Svaz měst a obcí byl zastoupen svým místopředsedou, vpuštěna nebyla ani Hospodářská komora zastoupená členem představenstva.
Třináct ze čtrnácti krajů sdružených v Asociaci krajů novelu zákona odmítá. Včetně Jihomoravského kraje, kde je hejtmanem lidovec Jan Grolich. V opozici je pouze Praha. V krajích, které jsou proti novele, je na pozicích radních pro životní prostředí šest Pirátů a byl to dokonce olomoucký náměstek hejtmana Martin Šmída, který stranickému kolegovi, šéfovi LRV Michalu Šalomounovi, vypsal připomínky, proč je novela špatný nápad.
Psali jsme
AKTUALIZACE: Interpelace jsou příležitostí, kdy si opozice může „pochutnat“ na vládních politicích. Nejinak tomu bylo v minulém týdnu, kdy…
Jde o nesmysl
Mezi hlasitými odpůrci novely zákona je předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra.
„Nesmíme polevit, úkol zní jasně: Tento nesmysl nesmí projít! Mám proto jasné důvody, protože i v mojí Ostravě se, na základě odborných znalostí, proti novele postavilo i městské zastupitelstvo. Stejně jako mnoha dalších statutárních měst. Nechce se mi věřit, že by se to v tolika samosprávách špatně počítalo!“ řekl naší redakci.
„Když něčemu nerozumím, a přitom mě to zajímá, tak se tomu porozumět snažím. V případě návrhu na zálohování PET láhví jediné, čemu rozumím (i když nesouhlasím), je zájem nápojářů dostat se k surovině za zhruba 500 milionů ročně. Ve všem ostatním tomu nerozumím vůbec:
- na cca 8 procent, které nám do stanovených 90 procent třídění chybí, vynaložíme 7-10 miliard, o dalších pravidelných nákladech nemluvě;
- místo jednoho auta pro odpady ze žlutých popelnic budou jezdit auta dvě;
- obce přijdou o tu nejcennější surovinu, a kalkulačka MŽP mě fakt o opaku nepřesvědčí. Výsledkem bude zdražení odpadu pro občany, zbourání splátkových kalendářů na pořízení třídících linek, další náklady na jejich přenastavení…;
- s návrhem nesouhlasí 13 ze 14 krajů, 15 z 27 statutárních měst, značná část obcí, Svaz měst a obcí, Sdružení místních samospráv, Hospodářská komora, Unie zaměstnavatelských svazů atd.;
- zásadní připomínky má odborná komise Legislativní rady vlády, mimo jiné i z důvodu stovek nevypořádaných připomínek;
- to, kde kulháme na obě nohy, je recyklace komunálního odpadu, o ní ale tento návrh nepojednává vůbec,“ dodal.
Miloš Kužvart a Zdeněk Nytra o tématu mluvili ZDE. Foto: PrahaIN.cz
Další hlas z ODS
Podobně nahlíží na závěry vládní komise Legislativní rady vlády předsedkyně výboru životního prostředí, veřejného prostředí a pohřebnictví pražského zastupitelstva Lucie Kubesa (ODS).
„S ohledem na argumenty a počty argumentujících zůstávám neustále přesvědčená, že je třeba konat. Na této novele a zejména na intenzitě jejího prosazování je opravdu něco podivného. Budu se dál pokoušet v rámci svých možností o změnu stanoviska Prahy, aby hlavní město jako kraj doplnilo počet krajů, které jsou proti novele na konečných 100 procent. Mám oporu i v odborných názorech z Pražských služeb. Je zřejmé, že s ohledem na zamítavé stanovisko krajů, určitě přijdou ke slovu poslanci ve sněmovně v rámci pozměňovacích návrhů. Tedy pokud by se nějakým zázrakem tato novela dostala přes vládu. Což je po stanovisku vládní Komise opravdu dosti nepravděpodobné, že by ministři chtěli schvalovat něco tak evidentního proti svým lidem a svým obcím. Ve Francii podobná věc díky odporu municipalit vládou neprošla. Pokud bude potřeba, určitě budu ráda spolupracovat s dalšími kolegy a našimi kandidáty do krajských zastupitelstev a do Senátu, aby zvítězil zdravý rozum!“ řekla naší redakci.