foto: Archiv PrahaIN.cz/Vyúčtování energií dokáže často překvapit
Rostoucí ceny energií jsou citelné. Může za to nejen inflace, ale rovněž konflikt, který Rusko vyvolalo na Ukrajině. Redakce PrahaIN.cz v té souvislosti oslovuje jednotlivé poskytovatele zemního plynu, abychom přinesli informace z druhé strany. Začínáme společností innogy, dřívější RWE.
„Přibližně polovina našich zákazníků zůstává nadále na levnějších zafixovaných cenách z minulých let a aktuální vývoj se jich netýká,“ řekl naší redakci Pavel Grochál z tamního tiskového oddělení.
Ten současně potvrdil zvýšený zájem části zákazníků o problematiku záloh.
„Naše call centrum a zákaznické kanceláře vyřizují řádově tisíce takových žádostí měsíčně. Je i v našem zájmu, aby se zákazníci nepotýkali s velkými ročními nedoplatky. Zákazníci si zvyšují zálohy o 20 až 30 procent právě v závislosti na vývoji cen energií v posledním půlroce. To platí pro elektřinu i plyn od innogy,“ doplnil s tím, že společnost má zákazníky rovněž v metropoli České republiky.
Psali jsme
Předseda vlády Petr Fiala (ODS) dnes přednesl ve vysílání veřejnoprávní televize i rozhlasu a na obrazovce dvou nejsilnějších soukromých…
Podle innogy lze jednoznačně souhlasit s tím, že větší diverzifikace zdrojů plynu je klíčem k úspěšnému překonání současné energetické krize způsobené Ruskem. Úplné opuštění ruského plynu je prý možné v horizontu několika let.
„Doporučení EU ukončit závislost na dodávkách z Ruska do roku 2027 je reálné, ale bude to vyžadovat celoevropský postup, solidaritu a koordinované řešení. V innogy aktuálně analyzujeme možnosti budoucích zdrojů, koordinujeme své postupy s našimi evropskými dodavateli. Klíčové je, aby Evropa dokázala rychle dobudovat LNG terminály a diverzifikované cesty pro dodávky právě tohoto zemního plynu do ČR. V innogy jsme připraveni našim zákazníkům nabídnout dodávky zemního plynu z LNG terminálů nebo například z Norska,“ vysvětluje také Grochál.
EU navrhla snížení o 15 procent
Celý plynárenský sektor ve spolupráci se státem v současné době podle jeho slov usilovně pracuje na tom, aby dopady případného úplného zastavení dodávek ruského plynu, byly minimální.
Zásobníky jsou už teď uprostřed léta naplněné z 80 procent a vtláčení i přes snížené dodávky nadále pokračuje.
„Pomoci mohou také uvažované úspory ve výši 15 procent spotřeby. Funguje také ekonomický tlak vyšších cen a zákazníci už buď začali snižovat spotřebu, nebo se na to připravují na topnou sezonu,“ uzavřel.
Psali jsme
VIDEO „Vládní energetická pomoc je jak zmrzlina přes sklo. Víme, jak vypadá, ale nic z ní nemáme,” konstatoval exministr průmyslu v Babišově…
Jak redakce PrahaIN.cz informovala v úterý, v Bruselu se uskutečnila mimořádná Rada EU pro energetiku, kterou svolal ministr Síkela. Závěry, které jsme citovaly na základě anglických originálů, skutečně hovořily o nutnosti snížit spotřebu o patnáct procent napříč členskými státy.
Ty členské státy, jejichž elektrické sítě nejsou synchronizovány s evropskou elektrizační soustavou a jsou silně závislé na plynu pro výrobu elektřiny, jsou vyňaty, aby se předešlo riziku krize dodávek elektřiny.
Jednoduše lze říci, že Unie rozhodla o konkrétním snížení spotřeby plynu pro období letošní zimy. Přesné termíny ohraničuje datum mezi 1. říjnem 2022 a 31. březnem 2023.
Psali jsme
ROZHOVOR Jak se bránit finančnímu armagedonu, který nás na podzim čeká? Pro čtenáře PrahaIN.cz popsala neradostnou situaci výkonná manažerka…
Psali jsme
Končí školní rok, začínají prázdniny, nejveselejší období v roce – nejen pro školáky, ale také pro jejich rodiče, kteří chtějí užívat zasloužené…