foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Z polského obchodu Biedronka
REPORTÁŽ: O polském obchodu Biedronka jsme už v minulosti psali. Kromě toho, že Češi změnili tamní trh k nepoznání, konkrétně u tohoto zmiňovaného marketu tvoří naši obyvatelé padesát procent zahraničních zákazníků, začátkem března jsme také informovali o zdejších cenách zeleniny. To jsme vycházeli z letáku. Teď jsme do Biedronky vyrazili osobně.
S šéfem marketingu a komunikace polského obchodu Biedronka Jakubem Mazurem hovořila redakce PrahaIN.cz už minulý rok v listopadu. Data, která nám poskytl, hovořila jasně. Češi berou Biedronku útokem a ta na to reagovala. Kromě toho, že české informační tabule v některých obchodech již nejsou výjimkou, do věrnostního programu se od roku 2021 mohou zapojit i lidé z Česka.
Psali jsme
Každý, kdo měl za minulého režimu možnost vycestovat za nákupy například do Německa nebo do Rakouska, asi pamatuje, jak si připadal. Věci, které…
V Polsku je levněji, to není žádným tajemstvím. Kdo bydlí poblíž, tak často nenakupuje jinde. A když jsme dorazili do Biedronky, pochopili jsme proč. Obchody Biedronka se nachází po celém Polsku a samozřejmě se liší velikostí jednotlivých prodejen. Jsou ale v podstatě stejné jako supermarkety, které máme u nás.
Jen ceny jsou od našich prodejen naprosto rozdílné. Nižší. Snad ve všech případech byly produkty levnější než v Česku.
Psali jsme
Že jsou potraviny v Polsku levnější, ví dnes zřejmě každý. Většina těch, co bydlí blízko hranic, často nenakupuje jinde. Zajet si pro nákup…
Češi a národ pijanů?
A není to pouze v případě slevových akcí. Na jednu z nich jsme narazili hned u vstupu. V případě nákupu dvanáctikusového balení plechovek piv Carlsberg vyjde jedno na 2,79 zlotých.
U alkoholu ještě zůstaneme.
Právě z dat, která nám v listopadu minulého roku poskytl ředitel komunikace Biedronky, vyplývá, že kromě mořských ryb, plen či sýrů, je nevadnoucí zájem také o alkoholické nápoje.
Piva místních značek tu seženete za téměř totožné ceny jako zmiňovaný Carlsberg. Velký výběr je i v případě tvrdého alkoholu, zdálo se nám, že dokonce větší než v českých obchodech. Mimochodem, Polsko je producentem vodky a v Biedronce je to znát.
Její průměrná cena je tu kolem 27 zlotých. Značky? Je jich celá řada.
Zaujala nás cena a také velikost Absolut vodky, ta je běžně k dostání i v Česku. Ve velikosti litr a půl jsme ji ale asi ještě neviděli. Tady byla ve slevě za 99,99 zlotých, takže něco malinko přes 500. U nás za podobnou částku dostanete o půl litru menší velikost.

Vodka všude... Zdroj: PrahaIN.cz
Že jsme se divili až moc, dosvědčuje krátký dialog s místní manažerkou prodeje, jejíž jméno jsme přehlédli. „Ne, to není aprílová cena, tady nejste v Česku,“ usmála se při našem dotazu na kořalky…
A co nealko? Třeba takový Nestea čaj při koupi dvou kusů vyjde jeden za 2,49 zlotých, takže kolem třinácti korun. U nápojů má Biedronka v mnoha případech slevové akce při zakoupení většího množství. Při nákupu čtyř litrových lahví Coca-Cola stojí 4,99 zlotých jedna.
Psali jsme
Někdo ji pije pořád, někdo výjimečně, třeba na Vánoce. Řeč je o Coca-Cole. A člověk nemusí být zrovna pamětník, aby zavzpomínal, kdy byl kartón…
Podivovali jsme se také nad cenou za minerální vodu Oshee Water, kterou jsme v dříve kupovali v Česku i za více než čtyřicet korun. Nyní je však třeba na Košíku za 23,90. V Biedronce? V přepočtu za patnáct kaček, plechovka asi za necelých osm.
Sójové mléko a ovoce a zelenina vládnou
Popravdě jsme trochu posmutněli ve chvíli, když jsme procházeli kolem regálu se sójovým mlékem Alpro a vzpomněli jsme si na dva týdny starou situaci v Praze. Obchod Billa dal tuto sójovou dobrotu do slevy za 50 korun. Nestihli jsme zakoupit, celý pult byl do poslední krabice vybraný.
V Biedronce byla sleva též. Cena 3,19 zlotých za neochucenou variantu, mandlové Alpro za 3,99. To je o více než polovinu méně než v Česku. Běžná cena pak něco přes 4 zlotý.
Vyplatí se tu koupit i šunky, sýry a další mléčné výrobky, samozřejmě i maso.
Polská jablka Idared Luz vyšla na 1,69 zlotý za kilogram. To samé u Jonagold Luz. Půlkilogramová sítka citronů za 2,89, takže necelých patnáct korun. Kilo mandarinek za 7,98, švestek za 9,99. Paprika, která výrazně zdražila i u nás, v Biedronce stála 19,99 zlotých jeden kilogram. Kilo kapusty asi za patnáct českých korun.
Samozřejmě se najde i ovoce a zelenina a některý jiný sortiment, který zakoupíte v Česku za stejné, někdy i nižší ceny, ale jde popravdě jen o výjimky.
Čeští kuřáci Polsko milují i díky levným cigaretám (psali jsme ZDE). Ty jsou zde vychází v průměru o čtyřicet korun méně. U náplní Heets do nahřívacích zařízení iQOS je to podobné. V Polsku je pořídíte kolem 80 korun, u nás za 115 v IQOS obchodech, ale jinde i za 125 korun.
Při poslední návštěvě se redakce zaměřila také na nikotinové sáčky, jejichž uživatelů v současné době výrazně narůstá. Velmocí na tomto poli je Velo (dříve Lyft). A nikoho asi už nepřekvapí, že ušetřená částka v Polsku je opět výrazná.
V Česku je doporučená cena 120 korun. Za tu ji naleznete ve většině trafik. Ale pozor, jejich prodej není upraven zvláštním právním předpisem, který by reguloval cenu. Tudíž v některých pražských večerkách ji koupíte klidně za 150 korun.
Polské trafiky? Jedno balení nikotinových sáčků Velo stojí 86 korun.