Tomáš Prouza vyrazil na inspekci stánkařů v Karlových Varech

06. 07. 202409:45
Tomáš Prouza vyrazil na inspekci stánkařů v Karlových Varech
foto: Bára Richterová, PrahaIN.cz/Karlovy Vary, ilustrační foto

ROZHOVOR: „Cash only”. Několik stánků během mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech odmítlo platební karty. To stejně jako spoustu dalších pobouřilo prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky Tomáše Prouzu. Redakce PrahaIN.cz s ním na toto téma hovořila.

„Nastavit si politiku cash only je obecně hodně nefér vůči velké části zákazníků a dvojnásobně to platí na akci, jako je karlovarský filmový festival, kam často na otočku přijíždí spousta lidí ze zahraničí, kteří si tam dělají názor na Česko. Obecně platí, že pokud člověk podniká poctivě, je pro něj klíčová spokojenost zákazníků. A v dnešní době, kdy je výrazně nadpoloviční většina plateb digitální, rozhodně není cash only přátelské vůči zákazníkům. Musí tedy existovat poměrně silná motivace těch, kteří digitální platby odmítají, aby své zákazníky dobrovolně naštvali,“ říká rázně Tomáš Prouza.

„Možná stánkaři okolo Thermalu počítají s tím, že tam lidé nemají jinou možnost a skousnou i tohle zacházení, možná počítají s tím, že ty zákazníky už nikdy v životě neuvidí, takže je jim jedno, jak kvalitní službu poskytují a co si o nich myslí jejich zákazníci. O to víc by nad touhle situací měl přemýšlet organizátor festivalu a město Karlovy Vary, protože je to primárně ohrožení jejich pověsti. Lidé si totiž nebudou pamatovat, který konkrétní stánkař se k nim choval divně, ale budou si pamatovat, jak divně se k nim chovali na tom festivalu ve Varech a v Česku,“ přidává.

Přímo z Varů. Zdroj: Archiv T. Prouzy, se svolením

A co s tím? Podle něj by podobné praktiky, které nazývá podivnými, mohli organizátoři smést ze stolu. Prý by stačilo, aby se organizátoři dohodli s těmi, kteří místa na různé stánky pronajímají, aby byla možnost platit digitálně povinnou součástí nabízené služby.

„Pevně věřím, že organizátorům nebude jedno, jaké zážitky si návštěvníci festivalu odnesou, a vedle kvality filmové nabídky začnou řešit i to, jak se návštěvníci cítí poté, co vyjdou z kina,“ doufá.

Poplatky? Falešná argumentace, říká Prouza

Dejme stranou stánkaře a podívejme se na celou situaci trochu obecněji. Podnikatelé často argumentují tím, že možnost platby kartou není možná, protože se platí bance vysoké poplatky.

Prouza říká, že tato argumentace je zcela falešná a poplatky za přijímání karet nejsou nijak vysoké, obvykle se pohybují do jednoho procenta z placené částky.

„Pro drobné podnikatele navíc existuje program Česko platí kartou, díky kterému si mohou všichni na rok vyzkoušet přijímat platby kartami zdarma. Vedle karet jsou zde i jiné možnosti, jako jsou třeba platby přes QR kódy nebo okamžité platby,“ připomíná.

„Údajné náklady na digitální platby jsou tak jen chabou výmluvou pro ty, které nezajímá pohodlí zákazníků a pro které je zajímavější, že neexistuje záznam o provedených nákupech. Ve chvíli, kdy neexistuje digitální stopa platby, je zatajení části tržeb velmi jednoduché. Může to dělat provozovatel, ale může to dělat i obsluha, která tak může o část příjmů připravit i majitele stánku, pokud není na místě a všechno nehlídá,“ má jasno.

Tomáš Prouza. Zdroj: Archiv T. Prouzy, se svolením 

Například v Praze ale už najdete jen málo míst, kde se nedá platit kartou. Zcela jiná situace je na vesnicích a v tamních hospodách. Zde je naopak „cash only“ takovým koloritem a platba kartou výjimkou.

„Co se týče venkovských hospod, tam je přesně vidět, jak reagují na to, kdo je jejich zákazník. Pokud to jsou v podstatě jen místní štamgasti, je hotovost určitě ok, protože s tím všichni počítají. Ale velmi často narazíte na malé stánky s občerstvením uprostřed přírody, kde můžete platit přes QR kód nebo kartou úplně normálně, protože provozovatel dobře ví, že spousta lidí s sebou nosí jen minimum hotovosti, a tak díky digitálnímu placení u něj utratí víc. Dobře to chápou třeba i venkovské obchody, které jsou dneska jedním z pionýrů digitalizace,“ komentuje Prouza.

„Dneska zákon podnikatelům přikazuje, že musí přijímat hotovost, i když je spousta firem, které by klidně fungovaly jen digitálně. Úplně by stačilo, kdyby stát nepřikazoval nikomu nic. Pokud ale přikazovat chce, měl by pravidla upravit tak, že vedle hotovosti bude povinnost nabídnout nějakou formu digitálního placení, tedy kartou, QR platbou, řemeslník převodem na účet,“ dodává.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných