foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Šlapadla a lodičky na Vltavě
Na Smíchově se připravuje jedinečný projekt. Tepelná čerpadla umístěná v pontonu na Vltavě, která by dokázala vytápět a v létě chladit značnou část Prahy 5. Jedná se o dodávky pro novou, ale i historickou zástavbu. Soukromý investor hodlá v rámci akce vybudovat rovněž síť teplovodů.
Projekt svými postřehy okomentoval radní Praha 1 Vojtěch Ryvola (BEZPP), který dění u vody v Praze sleduje, protože bydlí na jedné z lodí kotvících na Vltavě.
„Je to určitě skvělý nápad alternativního zdroje tepla, protože na rozdíl od větru a slunce je to zdroj stálý, fungující ve dne i v noci, stejně dobře v jakémkoliv ročním období. Je však nutno, aby se při povolení takhle zásadního projektu myslelo víc zeširoka. Vedení města by se mělo zamyslet při povolovacím řízení, zda potrubní rozvody městem mají být v rukou soukromé společnosti, nebo metropole. A to nejen s ohledem na to, jak je v podzemí těsno v rámci vedení dalších sítí, ale i s pohledem do budoucnosti,“ uvedl pro PrahaIN.cz.
Zkušenosti z měst, kde si vedení nepohlídalo vlastnictví infrastruktury, jsou podle něj hodně negativní.
Typickým příkladem je Děčín. Město prodalo teplárnu, ale i teplovody, tím přišlo o kontrolu nad cenou.
Stanice přívozu P5 na Císařské louce. Foto: Julie Benčíková, PrahaIN.cz
Zapojení města
„Klimatický plán 2030 coby závazný dokument hlavního města je velmi nakloněný podobným projektům,“ vysvětlila naší redakci předsedkyně výboru životního prostředí, veřejného prostoru a pohřebnictví ZHMP Lucie Kubesa (ODS).
„Zkušenosti obyvatel s prodáváním firem, které zabezpečovaly teplo a vodu, rozhodně nejsou pozitivní. Tepny města, tedy vodu, teplo a ostatní energie, by měla mít Praha pod kontrolou. Určitě se budu chtít s projektem blíže seznámit,“ dodala.
V již zmíněném Děčíně totiž došlo právě k tomu, že město nemůže připojit konkurenční zdroj tepla do soukromých rozvodů. Je tudíž plně závislé na cenové politice soukromého subjektu.
„Město by se mohlo projektu zúčastnit jako většinový investor do teplovodů, a tak se podílet na zajištění potřeb obyvatel za přiměřenou cenu. Možnosti jsou samozřejmě i další, například formou PPP projektu,“ dodala Kubesa.
Oba politici se shodují v tom, že moderní technologie je třeba využívat ve prospěch obyvatel Prahy, ale zároveň je třeba myslet na nezávislost základních energetických potřeb občanů.