foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Tobogán
Budeme v bazénech dovádět ve studené vodě? Známý propagátor otužování Wim Hof by z toho měl možná radost, běžní Pražané a Pražanky ovšem do bazénů se studenou vodou chodit nebudou. Budoucnost akvaparků a bazénů je kvůli astronomickým částkám za energie ve hvězdách.
Zdražování energií dopadá velmi tvrdě na domácnosti a firmy, a to jak přímo, tak sekundárně v sektoru služeb. A může to mít velmi tvrdé důsledky i například na zdraví. Což nemusí to být jen tím, že budeme v zimě možná mrznout. Jestliže v covidovém období nechodili lidé cvičit proto, že se báli kolektivu a nákazy, pak nyní budou muset jednu z nejpopulárnějších veřejných sportovních služeb možná oželet kvůli drahým energiím.
Akvaparky a bazény se v nejbližších měsících kvůli mnohonásobnému zvýšení cen energií dostanou do situace, kdy budou muset řešit zásadní otázku: jak se vyrovnat s obřím schodkem, ke kterému právě kvůli zdražování dojde? Domácnostem se obecně doporučuje topit na 19 stupňů, v kancelářích totéž, u bazénů by s tím mohl být problém.
Je libo lázeň ve studené vodě?
Ve studené vodě se nikdo koupat nebude, ovšem pokud by se bazény vyhřívaly na teplotu podobnou jako nyní (a pokud by se v nich tato teplota udržovala), bude to znamenat obří náklady, které bude muset provozovatel nějak zohlednit (pro ilustraci: průměrný bazén o délce 50 m obsahuje 2,5 milionu litrů vody). PrahaIN.cz se tedy pokusila zjistit, jak to bude v zimě v bazénech vypadat – a jestli budeme mít vůbec kam chodit.
V bazénu YMCA na Příkopech a v známém bazénu v Podolí se totiž vytápí plynem. Jeho cena mnohonásobně stoupla, a jelikož bazény patří mezi velkoodběratele, nevztahuje se na ně vládou stanovené zastropování cen.
Psali jsme
Obyvatelé Letňan se snad brzy dozví, jak to bude s plaveckým bazénem Aquacentrum Lagoon, který byl začátkem ledna uzavřen. Hlavními příčinami…
„Náklady na vytápění se nám zvýší asi na trojnásobek – což je ovšem pouze předpoklad. Jaká bude praxe, to netušíme. Nezdražuje ale pouze elektřina a plyn, zdražuje i provoz celkem – náklady na toaletní papír, sáčky do košů, úklidová i bazénová chemie,“ říká Petra Chrenková, manažerka sportovního centra YMCA.
Podobně jsou na tom i v Podolí: „Co se ohřevu vody a vyhřívání prostor týče, využíváme plynové kotle a plavecký bazén je tedy zcela závislý na zemním plynu,“ krčí rameny Jan Bezděk, ředitel Plaveckého bazénu v Podolí. „Nikdo nevíme, jaká bude cena na trhu, ale pokud bychom měli počítat s aktuální cenou na burze, tak by se nám náklady pouze na plyn zvedly přibližně na pětinásobek.“
Úspory a zdražování
Řešení je jednoznačné: pokud chtějí přežít, musí zvýšit příjmy. „Budeme šetřit, a zdražovat asi také. Ceny jsme zvýšili už v září, a od Nového roku nás to čeká zas,“ připouští Petra Chrenková. Úspory mohou být samozřejmě součástí řešení, ovšem problém by nastal, kdyby kvůli snížené kvalitě služeb přestaly bazény plnit svou funkci.
„Šetříme tak, aby to na zákazníky dopadlo co nejméně,“ říká Jan Bezděk. „Už teď je ale jasné, že nejpozději začátkem příštího roku budeme muset kompletně zvýšit znovu všechny ceny.“ A to není zdaleka všechno: pokud by byl vyhlášen stav nouze v plynárenství, musel by se provoz bazénů kompletně omezit: „Můžeme snížit teplotu vody, teplotu vzduchu, uzavřít venkovní část areálu, zkrátit provozní dobu… Nebo také budeme muset úplně zavřít,“ vypočítává Jan Bezděk, který si ale zároveň uvědomuje základní premisu: „Zatím nikdo neví, jaké budou ceny a podmínky pro příští rok 2023. Nikdo si nepřeje zdražovat, protože víme, že čím více zdražíme, tím k nám do areálu přijde méně návštěvníků.“
Psali jsme
V areálu Akademie řemesel Praha - Střední školy technické v Praze 4 bude kompletně zrekonstruován bazén. Rozhodla o tom Rada hlavního města Prahy.…
Poněkud odlišná situace je v akvaparku Šutka. Do městského bazénu dodává teplo Pražská Plynárenská, která odebírá tepelnou energii z elektrárny Mělník I., a ta jede kompletně na hnědé uhlí. Není tudíž závislá na plynu, a navýšení tepla nebude tak dramatické – navíc Šutka je jednou z výstavních skříní městských technologií a teplo šetří také díky rekuperačním výměníkům tepla.
Zdražení v Šutce nesouvisí s cenami energií
Je totiž dost velký rozdíl, jestli vodu do bazénu a do sprch ohříváte z 10 stupňů (běžná teplota ve vodovodním řadu) nebo z 35 (teplota vody při odtoku ze sprch). Ani na Šutce se nevyhnulo zdražování, to ale na rozdíl od ostatních není dáno aktuálními cenami energií: „Vstupné do plaveckého areálu Aquacentra Šutka bylo navýšeno od 1. 9. 2022, a to o 15 %. Toto navýšení však nemá přímou souvislost s navyšujícími se náklady. Bylo plánováno již delší dobu,“ říká Jan Mareš z Aquacentra Šutka.
Co by se ale stalo, pokud by se snížila teplota vody? Zde se provozovatelé vzácně shodují, že čím nižší teplota, tím méně lidí. „Snížení teploty ve skutečnosti znamená ‚zavíráme bazén‘,“ připouští Petra Chrenková.
„Je velký rozdíl mezi teplotou vzduchu a teplotou vody. V případě, že klesne teplota vzduchu o jeden stupeň, tak pocitově to není až tak velký rozdíl oproti tomu, když klesne o jeden stupeň teplota vody,“ dodává Jan Bezděk.
„Pokud snížíme teplotu vody v bazénu, nebudou moci plavat děti. A to je problém, protože u nás máme opravdu hodně plavání škol a kurzy dětí,“ říká Petra Chrenková. Na Šutce to zkouší „salámovou metodou“: „V našem případě, kdy teplota vody byla snížena průměrně o 0,3 stupně, výrazný pokles návštěvnosti neočekáváme,“ říká Jan Mareš. „Návštěvnost by byla jistě ovlivněna při snížení teploty vody o například 2 stupně. Takovéto snížení by mělo vliv nejen na návštěvnost ze strany veřejnosti, ale výrazně by to ovlivnilo plavecké kurzy dětí, a především povinnou plaveckou výuku v rámci hodin tělesné výchovy žáků základních škol, které navíc ještě stále dohánějí zameškanou výuku z ‚covidových‘ let.“
Ty, kteří byli zvyklí si chodit zaplavat jako běžnou součást rodinných sportovních aktivit, tak bude čekat další (kolikáté už?) zdražování. V YMCA zaplatíte aktuálně za jednorázový vstup do bazénu 160 korun, v Podolí je to už 150 korun na hodinu, a na Šutce je to 155 korun za hodinu.
Co bude po Novém roce?
Kolik to bude po Novém roce, v tuto chvíli nikdo neví, všichni se ale shodují: pokud nebudou chodit lidé, finančně to nemohou zvládnout. A jelikož nikdo si nedělá iluze o tom, že na tom budou lidé během zimy finančně lépe (ba právě naopak), budou se provozovatelé snažit sehnat pomoc.
„Věřím, že dojde k podpoře od města,“ doufá Petra Chrenková, a Jan Bezděk upřesňuje: „Hlavní město v letošním roce vyhlásilo mimořádný program na poskytnutí dotace na podporu pro energeticky náročné budovy. Co se týká podpory ze strany státu, zde čekáme, jak vše dopadne.“
A důsledky mohou být opravdu katastrofální – nejedná se jen o to, že si lidé nebudou mít kam jít zaplavat. Kdyby musely bazény zavírat, bude to znamenat ztrátu desítek až stovek pracovních míst. Pro těžce zkoušené odvětví je to již třetí rána za poslední období (covid, covid, energie) a opravdu velmi silně hrozí, že to část bazénů nepřežije. A budou to hlavně ty, které neprovozují města, a které tudíž nemají přístup k veřejným zdrojům: „Už proto jsme velice rádi, že například MHMP vytvořil pro letošní rok mimořádný grant právě pro energeticky náročné areály. Jakákoliv finanční podpora od města je pro areál velkým přínosem,“ dodává Jan Bezděk.
Aquapalace Čestlice
V Aquapalace Čestlice se na hodinu koupit vstupné nedá, už v květnu totiž kvůli zdražování rušili krátkodobé vstupenky. Nejlevnější jednorázové vstupné je na 3 hodiny za 899 korun – ovšem do doby redakčního zpracování tohoto článku jejich odpovědi nedorazily, takže v tuto chvíli nikdo neví, za kolik se bude chodit od Nového roku – vzhledem k počtu bazénů je ale možno odhadnout, že náklady budou nedozírné. Už nyní totiž stojí (podle vyjádření provozovatele pro SeznamZprávy.cz) energie na jednoho návštěvníka v průměru 550 korun.
|
Psali jsme
Meziroční tempo zdražování začalo po třinácti měsících zpomalovat. S největší pravděpodobností se začínají do tempa vývoje promítat opatření…