foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Hodinky Prim
V Národním technickém muzeu v Praze se až do 30. března koná jedinečná výstava, která zve návštěvníky na cestu do historie československého hodinářství. Pod názvem Velký třesk! Zrození prvních československých náramkových hodinek se zde odhaluje příběh vzniku a vývoje prvních náramkových hodinek vyrobených v Československu, které později dobývaly trh pod značkou PRIM.
Výstava, pořádaná u příležitosti 70. výročí výroby prototypu hodinek SPARTAK, představuje mimo jiné i unikátní sbírku ikonických modelů, včetně vzácného prototypu zapůjčeného Technickým muzeem v Brně. Kromě hodinek samotných si návštěvníci mohou prohlédnout technické nástroje a přípravky z původní výroby, které přibližují proces vzniku těchto legendárních hodinek.
Expozici doplňují technické dokumenty, které dosud nebyly veřejně vystaveny a které zapůjčila firma ELTON hodinářská, a.s., nástupce původní výroby hodinek PRIM z Nového Města nad Metují. Kulaté výročí si připomíná právě i tato firma, mimo jiné i limitovanou edicí, kterou měla naše redakce možnost vidět ještě před jejím oficiálním uvedením na trh.
Hodinky, které tikají v rytmu polky
Na hodinkách se zaleskne modrý číselník, ručně ryté první noty Smetanovy Louisiny polky na jejich strojku vidět nejsou. To až ve chvíli, kdy je ředitelka firmy ELTON hodinářská sundá ze zápěstí a odhalí strojek pod proskleným dýnkem. Jsme vůbec první, kteří mají možnost seznámit se s hodinkami PRIM OPUS. „K Roku české hudby a dvoustému výročí narození Bedřicha Smetany, jenž v našem městě napsal svou proslulou polku, jsme vytvořili limitovanou sérii hodinek Opus. Jejich číselník našel předlohu ve stolních hodinách na zámku v Novém Městě nad Metují,“ říká Renata Červenák Nývltová.
Právě v tomto východočeském městě se před 75 lety, v listopadu 1949 v opuštěné budově národního výboru, začal psát fascinující příběh československých náramkových hodinek PRIM. Úsilí nadšených zakladatelů bylo korunováno o pět let později, kdy se na trh dostal první model, tehdy ještě pod názvem Spartak.
Dvojí výročí
„Slavíme tak dvojí výročí, sedmdesát pět let od založení firmy a sedmdesát let od výroby prvních náramkových hodinek u nás. Nesmíte zapomínat, že v té době kompletní výrobu takových hodinek umělo na světě jen sedm států. My byli osmí! Byl to na tehdejší poměry zázrak a ten trvá dodnes,“ vysvětluje ředitelka.
Výroční limitka bude mít čtyřicet kusů z nerezové oceli a sedm kusů z bílého zlata. Použití drahého kovu odpovídá i cena, která je téměř půl milionu korun. „Nejde ale o naše nejdražší hodinky, například model Orlík se pro Ukrajinu vydražil za dva miliony,“ dodává Červenák Nývltová.