foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz /Karlos Vémola
Bojová scéna byla před květnovým zápasem Patrika Kincla a Karlose Vémoly rozdělena vedví. Kdo by měl vyhrát, nebylo jasné ani podle sázkových kanceláří. Těsně před zahájením zápasu byly hodnoceny Vémolovy šance kurzem 1,8:1, Kincl držel 2:1.
Navzdory očekávání došlo na pětikolový mač, který se odehrával především v postoji a místy dost nudil. Vémola se cíleně soustředil na svůj nátlakový styl, Kincl se ale nenechal zaskočit. Jak řekl po zápase, pokud bude stát proti Vémolovi rovnocenný soupeř, na tento obrázek si diváci budou muset zvyknout.
O tom se psalo.
Dalším diskutovaným aspektem byla částka, kterou oba bojovníci za klíčový zápas roku obdrželi. Přesné sumy jsou utajované. Na veřejnost nepronikly. A zřejmě ani neproniknou.
PrahaIN.cz ovšem získala natolik přesvědčivé indicie, že se je rozhodla zveřejnit.
Abychom představili cestu, kterou jsme se k nim dostali, musíme začít mimo zápasiště.
Psali jsme
EXKLUZIVNĚ: Krajské ředitelství policie Středočeského kraje vydalo dne 11. dubna 2023 usnesení, kterým zahájilo trestní stíhání obviněných Karla…
Proběhl soud
Před třemi týdny se totiž u Okresního soudu Praha – západ konalo stání. A to bez jakéhokoli zájmu médií. Týkalo se Patrika Kincla a Karla Vémoly. Oba na místě zastupovali jejich advokáti. Šlo o spor, kdy Patrik Kincl požaduje omluvu a finanční satisfakci za údajnou pomluvu, jíž se proti jeho osobě dopustil Karel Vémola.
Ten se totiž nechal slyšet, že udání týkající se nedovoleného chovu tygra má na svědomí buďto sám zápasník Kincl, nebo někdo z jeho okolí. Jistou logiku to dává. Razie u Karlose Vémoly z poloviny prosince 2022 totiž byla v režii celníků z Hradce Králové. Odsud pochází i čtyřiatřicetiletý Patrik Kincl.
PrahaIN.cz měla možnost s jedním ze zástupců útvaru hovořit. Nad tímto argumentem se pozastavil. „Jsme celorepublikový útvar, působíme po celé republice. Nemá to nic společného s místem, odkud někdo pochází,“ řekl pod podmínkou zachování anonymity.
Patrik Kincl opakovaně uvedl, že zmíněné „Vémolovy řeči“ měly negativní vliv i na jeho okolí. Lidé se ho měli opakovaně ptát, zdali Vémolu skutečně udal. Za dostatečnou satisfakci Kincl považuje půl milionu korun a medializovanou omluvu.
U zmíněného soudu bylo navrženo, aby se obě strany dohodly bez přítomností zástupců v taláru.
Oktagon. Foto: PrahaIN.cz
Miliony?
„Podal jsem to kvůli veřejné omluvě. Karel to samozřejmě prezentoval tak, že na něm chci vydělat, ale náhrada škody se vztahuje k jeho výplatě za zápas, takže určitě nejde o nic likvidačního,“ řekl Kincl pro PrahaIN.cz. Vémola na dotazy nereagoval.
Zmíněná náhrada škody, jak ji vítěz vzájemného klání označil, má představovat dvacet procent honoráře. Z této logiky jednoznačně vyplývá, že celková výše odměny byla pro Karlose Vémolu rovných 2.500.000 korun. To je suma, která v České republice nemá obdoby.
Patrik Kincl navíc není jediný, kdo částku svým způsobem odkryl, potvrdil. Zdroj z okolí Karlose Vémoly byl sice zpočátku skoupý na slovo, později ale připustil, že „suma je odpovídající“.
Pátrali jsme dál.
Dvořák, Pudilová, Martínek a další
Měli jsme možnost hovořit se dvěma zápasníky, kteří s Vémolou v minulosti bojovali. Oba nám výši svých honorářů prozradili. Jednalo se o částky kolem 350-550 tisíc. „Karel musel mít víc, tipuju to na milion, to se navíc bavíme o starých mačích,“ řekl jeden z nich.
Pravidlem však zůstává, že výše odměn, měsíčních platů nebo bonusů se nezveřejňuje.
Řada domácích zástupců MMA se přitom stává celebritami. Zmínit můžeme nejen Patrika Kincla, Jiřího Procházku, Lucii Pudilovou, Karlose Vémolu, Davida Dvořáka, Davida Závodu, Michala Martínka, Petra Ondruše nebo Sandru Maškovou.
Každý mediálně zajímavý sport přitahuje pozornost nejen diváků, ale také sponzorů. Stranou zájmu promotérů nezůstávají ani prodeje za placený stream nebo vstupné na galavečery. Začínající bojovníci v organizacích mohou mít za jeden zápas například třicet tisíc. Známější se pohybují kolem 80 - 120 tisíc.
Elita oboru by se za jeden mač mohla dostat až na půl milionu korun.
Petr Ondruš. Foto: PrahaIN.cz
Organizacím se odtajňovat nechce
„Jsme v České republice, kde vládne závist, proto jsem pro nezveřejňování výplat veřejně. Každý zápasník má nějakou minimální hodnotu a podle toho, jak se umí prodat, či umí prodávat, roste jeho cena u promotérů. Takže za mě ne,“ řekl redakci promotér a bývalý profesionální zápasník Petr „Píno“ Ondruš. V roce 2019 založil a doposud vede organizaci I Am Fighter.
Za dotaz ohledně mezd v organizaci Oktagon, jejíž součástí je jak Kincl, tak Vémola, poděkoval PR manažer Jakub Schröder. Bližší informace ovšem do vydání neposkytl. Totožně i jedna z největších organizací MMA v Evropě, polská KSW. Dariusz Kruczek, který zde vede eventy, nás odkázal na sportovního ředitele Wojsława Rysiewského. Ten platové ocenění zápasníků rovněž nechtěl rozebírat. Úplně stejně se k věci postavila anglická organizace Cage Warriors.
PrahaIN.cz měla možnost mluvit také s jedním z nejvýraznějších fighterů v Čechách a na Slovensku. Ani on nechtěl uveřejnit své jméno. „Nemohu mluvit za ostatní, nemám na to tu pozici, ovšem když Karlos a Patrik vyprodají největší sportoviště v České republice, zaslouží si ty miliony, jsou jejich, jsou to peníze bojovníků, které slouží rozvoji jejich fyzických i psychických sil,“ uzavřel.