foto: Patrik Pašek, PrahaIN.cz/Práce z domu se stala součástí života
V Praze je to patrné možná víc než jinde. Prázdné silnice od prvního pracovního dne letošní roku. O tom ostatně redakce PrahaIN.cz psala. Příčiny? Snadno vysvětlitelné. Čím dál větší počet firem umožňuje práci z domu. Lidé i zaměstnavatelé si na vzdálený přístup zvykli. Náš odhad potvrdil také ČSÚ.
Devět z deseti velkých podniků umožňuje i v době rozvolněných protiepidemických opatření svým zaměstnancům práci z domu. Naopak mezi malými podniky tuto možnost nabízí jen polovina z nich.
„Mezi jednotlivými odvětvími nacházíme významné rozdíly, protože některé profese z domova vykonávat nelze. Nejčastěji nechávají své zaměstnance na home office firmy působící v IT službách, konkrétně 97 procent z nich. Následují podniky z oblasti mediálních činností a cestovní agentury,“ uvedla ve zprávě Eva Myšková Skarlandtová z oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti ČSÚ.
„Zatímco mezi velkými podniky s více než 250 zaměstnanci nabízí některým svým zaměstnancům vzdálený přístup k firemním aplikacím a informačním systémům již 97 procent z nich, u malých podniků do padesáti zaměstnanců tak činí 57 procent,“ dodala Kamila Burešová z oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti ČSÚ.
Propuštění se zatím nekoná
S přechodem na home office souvisí také inklinace na online prostředí.
I toho si ČSÚ všímá.
„Potěšující je, že v nabídce některých pokročilých webových funkcí jsou podniky v Česku vysoce nad evropským průměrem. Například možnost zadat online objednávku či rezervaci nabízela v roce 2021 v Česku celá třetina firem. Jde o třetí nejvyšší podíl ze zemí EU,“ doplnil situaci Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.
Home office prozatím nemá vliv na pracovní pozice.
Nezaměstnanost v Česku na konci loňského roku stoupla na 3,5 procenta, to je o dvě desetiny procentního bodu více než v listopadu. O práci se ucházelo více než 258.000 lidí, zhruba o 12.600 více než o měsíc dříve. Mezi regiony byla v prosinci nejvyšší nezaměstnanost v Moravskoslezském a Ústeckém kraji, kde shodně dosáhla 5,1 procenta. Následoval Karlovarský kraj s 4,2 procenta. Podle úřadu práce měly tyto regiony nejvyšší podíl nezaměstnaných i v prosinci 2020, což odpovídá jejich dlouhodobé ekonomické situaci. Naopak nejnižší nezaměstnanost zůstává v Pardubickém kraji. Na konci loňského roku tam činila 2,4 procenta.
Nejvyšší poptávka po nových zaměstnancích je v Praze, kde úřad práce evidoval ke konci roku téměř 89.000 volných pozic. Následoval Středočeský kraj s více než 62.000 volnými místy.
Podporu v nezaměstnanosti pobíralo v prosinci 82.281 lidí, což bylo téměř 32 procent všech uchazečů o zaměstnání. V průměru to bylo 9232 korun měsíčně.
Psali jsme
Nezaměstnanost v Česku na konci loňského roku stoupla na 3,5 procenta, to je o dvě desetiny procentního bodu více než v listopadu. O práci…