foto: Fotomontáž Ondřej Vanča/Inflace dopadá na každého z nás. Výrazně také ukrajuje úspory.
Spotřebitelská inflace na konci roku dále zrychlila. Oproti listopadu spotřebitelské ceny vzrostly o 0,4 procenta a v meziročním srovnání došlo ke zrychlení na 6,6 procent.
Zde je třeba připomenut, že v prosinci, stejně jako v listopadu, meziroční růst inflace zkreslovalo dočasné zavedení nulové DPH na elektřinu a zemní plyn.
Bez tohoto mimořádného vlivu by meziročně spotřebitelské ceny vzrostly téměř o 8 procent. V souhrnu za celý rok 2021 spotřebitelská inflace vzrostla o 3,8 procenta, a to především díky relativně nižšímu růstu cen v první polovině roku. Inflace tak byla loni nejvýše od roku 2008.
„Inflace pálí úspory lidí, které v koronavirové krizi narostly na rekordní úroveň. Naspořené peníze je proto vhodné chránit například pomocí protiinflačních státních dluhopisů. Standardní úročení vkladů v bankách není při současné inflaci dostatečné,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Zdají se vám konečné ceny u pokladen stale vyšší? To není sen. Foto Patrik Pašek, PrahaIN.cz
Zdražuje v podstatě vše
K meziměsíčnímu růstu inflace v prosinci přispěla většina oddílů spotřebního koše. Jedinou výjimku tvoří alkohol, který zlevnil. V prosinci zdražovaly potraviny, což je pro domácnosti nejcitlivější položka.
Zdražovalo i bydlení, což platilo především pro zemní plyn, teplo a tuhá paliva. V oddílu doprava zdražovaly automobily či dopravní služby. V souhrnu k meziměsíčnímu růstu cen přispívaly zboží i služby.
V prosinci došlo k výraznému meziročnímu růstu cen u olejů a tuků o 24,7 procenta, cukru o 17,5 procenta, zeleniny o 13,5 procenta, tabákových výrobků o 10,5 procenta, pohonných hmot a olejů o 29,2 procenta, automobilů o 10,0 procenta, oděvů o 16,2 procenta, výrobků a služeb pro běžnou údržbu a opravy bytu o 10,3 procenta či nákladů vlastnického bydlení o 14,7 procenta.
V meziročním srovnání do celkové inflace v prosinci přispívaly až na výjimky (pošty a telekomunikace) všechny oddíly spotřebního koše. Nejvíce k meziročnímu růstu inflace přispíval oddíl doprava a to především kvůli meziročně výrazně vyšším cenám pohonných hmot.
Velkým problémem jsou stále výdaje za bydlení
Meziročně jsou ceny vyšší v oddílu bydlení, voda, energie a paliva a to zejména kvůli imputovanému nájemnému (cenová položka vyjadřující náklady bydlení ve vlastním bytě nebo domě).
Dopad tohoto oddílu do celkové inflace byl však v listopadu i v prosinci dočasně zkreslen nulovou sazbou DPH na elektřinu a plyn. Významně začaly v závěru loňského roku zdražovat potraviny. A v neposlední řadě meziročně v prosinci rostly i ceny v oddílech rekreace a kultura a stravování a ubytování.

Česká národní banka se snaží s inflací bojovot pomocí zvyšování úrokových sazeb. Foto ČNB
Česká národní banka proti inflaci rázně zakročila prudkým zvýšením úrokových sazeb. Základní úroková sazba letos pravděpodobně překročí hranici 4 procenta.
Nicméně již by neměla narůstat tak rychle jako v závěru loňského roku. Vysoké úrokové sazby budou zpomalovat ekonomický růst České republiky.
Psali jsme
Česká národní banka (ČNB) podle zjištění redakce portálu Zlato.cz během roku 2021 celkem třikrát navýšila své devizové rezervy ve zlatě. Naposledy…
Psali jsme
V loňském roce přibylo v Česku 2021 subjektů, které nespolehlivě odvádí DPH nebo jsou označeny jako nespolehlivé osoby. Jde o sedmiprocentní…