foto: Archív Jiřího Víška, se svolením/Jiří Víšek, předseda představenstva Sdružení pražských podnikatelů a živnostníků
ROZHOVOR Letošní rok nebyl pro podnikatele radostný. Podmínky k podnikání v ČR se podle nich zhoršují. V prvním a druhém kvartále letošního roku skončilo v ČR cca 210 000 OSVČ, v Praze 29 217.. Podnikatelé jsou z vlády rozčarovaní. „Vláda neplní sliby. Místo efektivních opatření brutálně zvyšuje byrokracii,“ řekl portálu PrahaIN.cz Jiří Víšek, předseda pražských podnikatelů a živnostníků.
Za poslední rok výrazně poklesla důvěra veřejnosti ve vládní kabinet. Jaká je v této oblasti situace mezi živnostníky a podnikateli?
Důvěra je malá, protože konsolidační balíček nejvíce zasáhne živnostníky tím, že výrazně navýší odvody sociálního pojištění. Podnikatelé (OSVČ i majitelé právnických osob) jsou hodně rozčarovaní. Vláda na straně jedné neplní všechny sliby ohledně nápravy veřejných financí z předvolebních slibů, na straně druhé pak místo efektivních opatření brutálně zvyšuje byrokracii. Navíc mnohdy zbytečně, viz. například oblast dohod o provedení práce (DPP). Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako obvykle.
Proč jsou tedy v ČR špatné podmínky pro podnikání živnostníků i menších firem? Existuje relevantní vysvětlení?
Vysvětlení je nasnadě. Jsou zde tvrdé podmínky pro podnikání. Zkuste se podívat, kdo radí vládě a jejím představitelům ohledně ekonomiky (NERV, poradní orgán ministra Jurečky,...), jsou v nich ekonomové - zaměstnanci neziskovek či bank, sociolog, zástupci politických stran, úředníci z ministerstev a odborář. V tripartitě jsou zástupci vlády, odborů a velkých zaměstnavatelů.
Když vláda s někým jedná, pak jsou to zástupci velkého podnikání - Hospodářská komora, Agrární komora, Svaz průmyslu...Drobné podnikání nemá vlastně nikde zastání. Kdo z těch, kdo radí či rozhodují, malému podnikání vůbec rozumí? Kdyby ano, nemohli by tak razantně, až likvidačně, zvýšit sociální pojištění OSVČ. Komu přijde zvýšení minimálního pojistného o 60 procent přiměřené?
Psali jsme
ROZHOVOR: Živnostníci i podnikatelé jsou už několik let terčem nepravdivých slovních útoků, kdy jsou veřejnosti předkládány zcela vymyšlená tvrzení,…
Vláda oznámila, že od Nového roku už stát nebude za občany a firmy platit podporu obnovitelných zdrojů energie. Ceny energií se tedy pro některé zvýší. Jaký dopad bude mít tento krok na menší firmy a živnostníky?
Obdobně jako v celé ekonomice, záleží na tom, jak energeticky náročný provoz je.
V letošním roce prý ukončily podnikání rekordní počty živnostníků i firem. Jaká je situace v tomto sektoru v hlavním městě?
Během I.Q 2023 ukončilo podnikání v ČR cca 200 000 OSVČ. V Praze skončilo 22 961 OSVČ. Po zbytek roku situace nebyla tak dramatická. V druhém kvartálu 2023 bylo 6 256 zaniklých živností a 1 644 nových, stále převažují ti, co končí.
Psali jsme
Tisíce živnostníků a podnikatelů, které kvůli datovým schránkám ukončily činnost, jsou pouze špičkou ledovce. Stát komplikuje život OSVČ skoro 30…
Očekáváte, že počet živnostníků bude klesat i během roku 2024? Nebo očekáváte jejich nárůst?
Je to otázka. Na jedné straně budou skuteční OSVČ končit, protože vyčerpali své rezervy, na straně druhé budou přibývat OSVČ z donucení (zaměstnavatelé místo DPP budou chtít raději OSVČ). Takže stát řadu let potírá švarcsystém, aby ho teď „vnutil“ kvůli nové byrokracii kolem DPP. Místo více peněz do státní pokladny zde budou jen mraky naštvaných voličů.
Pro dokreslení nálady mezi (nejen) podnikateli, zahraniční firmy vyvádějí z ČR cca 500 miliard korun ročně. Kdyby se inteligentním způsobem podařilo zdanit v ČR jen 20 procent z toho, jde o 100 miliard korun. Proč vláda sbírá drobné tím, že drtí české občany a podniky, když by velkou část dluhu veřejných financí mohla umořit zdaněním peněz vydělaných, ale nedaněných v ČR.