Vláda proti sobě poštvala houf minipivovarů

30. 05. 202413:15
Vláda proti sobě poštvala houf minipivovarů
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Pivovar, ilustrační foto

Českomoravský svaz minipivovarů (ČMSMP) uspořádal ve středu tiskovou konferenci, kde hovořil o aktuální situaci, ale také o tradičním festivalu minipivovarů, který se zanedlouho uskuteční. Neodpustil si ani kritiku vlády, například kvůli zrušení EET.

Českomoravský svaz minipivovarů (ČMSMP) bilancoval a novinářům sdělil, že po valné hromadě, která proběhla na konci března, má aktuálně 164 členů. Na konci roku 2023 bylo zaevidováno v České republice 508 minipivovarů, což je v saldu pouze o jeden pivovar více než v roce předchozím.

Prezident ČMSMP Michal Voldřich hovořil o tom, že pro minipivovarníky je nejhorší fakt, že se jim stále mění některé podmínky. Jako příklad dává právě úplné zrušení EET.

„Když jsme ho nejprve zavedli s poměrně vysokými náklady a organizačními záležitostmi, pak se ale nevyužilo ani v průběhu covidu, kdy se na základě těch původních tržeb mohlo dávat těm, kteří to nejvíc potřebovali, ale dali jsme to bohužel plošně, což myslím, že byla obrovská škoda, protože peníze mohli dostat v gastru i ti, co nebyli úplně nejpoctivější. Zatímco ti, co byli poctiví, tak dostali jen adekvátní část. EET jsme nakonec úplně zrušili, když už to například ve velkých městech mělo svůj význam kvůli poctivosti a dovedli jsme to tak daleko, jak jste mohli vidět, že se někde často platilo jen hotově, a ne platební kartou. To byl další špatný krok a nechceme, aby se nadále podobné věci stávaly a chceme, aby prostředí bylo stabilní,“ říká Voldřich.

Z tiskové konference. Zdroj: PrahaIN.cz

V souvislosti s tím hovoří také o tématu, že by se měl alkohol jednotně zdanit. „To je jedna ze základních chyb, která by se u nás mohla stát,“ upozorňuje.

„Celá střední Evropa včetně jižní, kde se používá zdaňování dle plato, je zásadně proti tomuto způsobu, protože by to zničilo náš ležák. Tato věc je v naší kultuře zakořeněná a měla by takto pokračovat. Na naší straně jsou Němci, Rakušané, Poláci, Italové. Kde se toto změnilo, je Holandsko a zkušenosti jsou otřesné, to nechceme, aby se stalo u nás,“ dodává.

Ale odmítá i možné zrušení výjimky na spotřební daně malého nezávislého a velkého pivovaru. Připomeňme, že pro malé pivovary, které uvaří ročně do 10.000 hektolitrů je sazba nejnižší. „Velké pivovary s tím nemají problém. Je to spravedlivé zejména proto, že náklady na jeden hektolitr jsou samozřejmě výrazně vyšší než u velkých pivovarů a toto existuje po celé Evropě,“ říká Voldřich.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných