foto: Rudolf Komár, PrahaIN.cz/Petr Fiala a Vít Rakušan
Na svém jednání vláda ČR schválila ve středu 5. října nařízení stanovující maximální ceny elektřiny a plynu, které má být v platnosti do konce roku 2023. Schválený cenový limit pro domácnosti, firmy připojené na nízké napětí a veřejné instituce bude platit bez ohledu na spotřebu.
Premiér Petr Fiala uvedl na tiskové konferenci po skončení jednání, že schválení znamená, jak už vláda dopředu avizovala, že občané budou platit za silovou elektřinu maximálně 6 korun za kWh a za plyn 3 koruny za kWh včetně DPH. K uvedeným cenám se pro celkovou cenu energií připočtou poplatky za distribuci.
Malé a střední podniky podniky na síti vysokého a velmi vysokého napětí budou mít zastropováno na 80 procentech nejvyšší spotřeby v uplynulých pěti letech.
U plynu se bude zastropování týkat také všech domácností, poskytovatelů veřejných služeb a také všech malých a středních podniků do limitu spotřeby do 4200 MWh.
Vláda také stanovila maximální cenu plynu pro výrobu tepla u bytových domů s vlastní kotelnou, tak i tepláren. Vyjednávání na evropské úrovni nadále pokračují a hledá se řešení, které by pomohlo největším podnikům, uvedl premiér.
Psali jsme
Budeme v bazénech dovádět ve studené vodě? Známý propagátor otužování Wim Hof by z toho měl možná radost, běžní Pražané a Pražanky ovšem…
Cenový strop pomůže všem
Cenový strop ihned po svém zavedení pomůže zákazníkům, kteří jsou na spotových cenících a aktuálně mohou platit abnormálně vysoké ceny za energie.
Pomůže také domácnostem, které nedávno uzavřeli fixace za vyšší ceny, než je cenový strop. „V případě, že bude fixovaná cena vyšší, než je strop, tak budeme zákazníkovi fakturovat cenu zastropovanou. Naopak v případě, že má zákazník uzavřenu fixaci za nižší cenu, než je strop, tak bude ČEZ Prodej i nadále fakturovat zákazníkovi cenu nižší a podmínky smlouvy se zákazníkem dodržíme,“ uvedl pro PrahaIN.cz Roman Gazdík ze skupiny ČEZ.
„Cenový strop se projeví v zálohách už od listopadu a zákazníkům, kterým cenový strop pomůže, budeme již právě v listopadu posílat nové rozpisy záloh. V další vlně budeme posílat nové rozpisy záloh pro ty, kterým se ceny budou měnit na přelomu roku,“ upřesnil Gazdík.
Pozor na jednostranné rušení smluv s fixací
Někteří jiní dodavatelé energií ruší zákazníkům smlouvy se zafixovanými cenami, které jsou nižší než vládou stanovený cenový strop. Odůvodňují to tím, že rozdíl v ceně se zákazníků nedotkne, neboť ho zaplatí vláda. S touto informací přišel portál Ušetřeno.cz.
S rušením fixovaných smluv se setkává také Energetický regulační úřad.
V současnosti přibývá případů, kdy se dodavatelé snaží odběratele převést na spotové produkty pouze na základě oznámení. To může často vyvolávat dojem, jako by se jednalo o změnu ceny nebo drobnou úpravu smluvních podmínek, v souladu se zákonem i s původní smlouvou.
Typickým argumentem dodavatelů bývá mimořádná situace na trhu s energiemi. Tento postup však může být, a ve většině případů také bývá, v rozporu se zákonem, který vymezuje situace, kdy může dodavatel smlouvu jednostranně změnit.