foto: Patrik Nacher, se svolením/Odborná konference na téma dopadů cen energií na spotřebitele
Ve středu se v Poslanecké sněmovně v rámci Podvýboru pro ochranu spotřebitele konala odborná konference na téma dopadů cen energií na spotřebitele. Mezi vystupujícími byli Vladimír Mařík a Hynek Beran (Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT), nezávislý energetický expert Pavel Janeček, ředitel sekce správních řízení ERÚ Jakub Med nebo Vojtěch Srnka za MPO či Ivan Noveský, bývalý 1.místopředseda ERÚ. PrahaIN.cz nabízí ohlédnutí za jednotlivými závěry debaty, kterou odstartoval předseda podvýboru Patrik Nacher z hnutí ANO.
Výrobní cena energetického mixu v České republice je kolem jedné koruny. „Z toho cena jaderné elektřiny, která pokrývá zhruba polovinu spotřeby země, je kolem 25 haléřů za 1 kWh a cena uhelné elektřiny, který pokrývá díky obnovitelným zdrojům energie, méně než polovinu spotřeby, byla na odborné pracovní skupině odhadnuta na 1,65 korun včetně emisní povolenky," uvedl Hynek Beran.
Jak ale dodal, konkrétní částka závisí na ceně povolenky i příslušné ceně uhlí.
V následné diskusi odborníků bylo toto potvrzeno jako kvalifikovaný odhad.
Ve skutečnosti jde prý o něco méně než o jednu korunu.
Psali jsme
PŘÍBĚH Redakce PrahaIN.cz měla možnost hovořit s podnikatelem, jehož profesní dráha je desítky let spojena s centrem metropole. Provozoval…
Na dotaz z pléna, jaký vliv má v ČR cena zemního plynu na cenu elektřiny, zaznělo, že technicky prakticky žádný. Jedinou výjimkou byly podle řečníků výpadky Temelína a drobné kogenerační zdroje na zemní plyn. ČEZ podle diskutujících prodává na burze 20 až 30 procent své produkce, zbytek je prodáván v přímých kontraktech.
Na závěr úvodní části byl zopakován požadavek z liberecké a jablonecké Hospodářské komory zastropovat cenu elektřiny v Česku na maximálně 3 koruny za kWh, a to i pro průmysl a veřejnou sféru, tedy za stejnou cenu, jakou chce vláda stropovat zemní plyn, a to s logickým argumentem, že zemní plyn dovážíme, kdežto elektřinu levně a v nadbytku vyrábíme, tedy by se obě komodity měly stropovat alespoň stejně.
![](//www.prahain.cz/images/files/txt/3hyOV_1.jpg)
Odborná konference na téma dopadů cen energií na spotřebitele.
ČEZ prodal část své produkce za relativně levnou cenu
Cena šest korun je podle účastníků nepřiměřená a vede k sociální nejistotě.
Rozmezí zastropovaných cen v jiných státech se podle odborníků pohybuje v mezích 1,50 až 2,50 za 1 kWh, maximálně pak čtyři koruny.
Další věc, na které panovala shoda, zněla, že model německé burzy pro české spotřebitele i průmysl není dán legislativou EU, je to prý lokální volba jednoho členského státu a v daný moment nesprávné politické rozhodnutí. „Není pravda, že bychom elektřinu jinak vyvezli nebo dokonce že ji dovážíme z německé burzy," padlo.
Další část diskuse se týkala zdrojů.
Psali jsme
Dopady energetické krize na sportovní kluby jsou drtivé. Sportovní týmy jsou na pokraji existence. V sídle České unie sportu se sešli…
„Závěrným zdrojem české energetické soustavy je obvykle zdroj uhelný, který nenakupuje zemní plyn z Ruska, a v dané situaci není zapotřebí mu dotovat domácí uhlí, i když v této komoditě díky předčasnému uzavření dolů a dovozu uhlí zejména do Polska začíná také vznikat zmatek," stojí v podkladech k debatě výše zmíněných odborníků.
Není taky prý v současnosti pravdou, že musíme oddělit domácí trh od toho v sousedním státě. Většina našich spotřebitelů na takovém trhu ani není, a tudíž není co oddělovat.
Pokud podle zástupců diskuse státní společnost ČEZ prodala část své produkce za relativně levnou cenu taktéž mimo burzu do Německa. Na burzovní ceny a jejich očekávaný vývoj u toho údajně nehleděla. „Je nutno používat stejnou argumentaci na obou trzích. Domácím spotřebitelům včetně nemocnic musí jedna a ta samá společnosti prodávat za německé burzovní ceny, které ale obsahují poplatky za dopravu přes hranice, při vývozním kontraktu do Německa i jiných států, tedy i pří odvolání na „evropskou jednotu“ toto diskriminuje tuzemského spotřebitele," konstatují závěry debaty sněmovního podvýboru.
Klíčové tři koruny
PrahaIN.cz hovořila na téma diskuse i energií s Hynkem Beranem z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky. Zajímalo nás, jaké věcné dopady má konference pro klasické spotřebitele, tedy pro domácnosti.
„Mezi třemi a šesti korunami je velký rozdíl. Při spotřebě našich domácností 17 TWh je to přes 50 miliard navíc, tedy více jak tisíc korun měsíčně pro jednu českou domácnost. Odborníci nalezli vhodný model regulace zdivočelého trhu už od února, ale krom některých hejtmanů a poslanců se s námi nikdo nebavil, nikdo jiný nechtěl slyšet, že jde o problém strategické bezpečnosti a přežití průmyslu. Úřad vlády místo toho na poslední chvíli zadal dne 1. září analýzu soukromé společnosti Ernst and Young, poslanci obdrželi návrh zákona v prostředku minulého týdne a v pátek o tom mají hlasovat?
![](//www.prahain.cz/images/files/txt/LNCg3_as.jpg)
Zmíněná objednávka. zdroj: registr smluv
Důležitá rozhodnutí se přece nemohou dělat takto, ale ani poté na náměstích, když se lidem taková cena nelíbí. Poloviční maximální cena odborníků 3 koruny se sice zdá vysoká, ale domácnosti by to nakonec nějak přežily a průmysl by měl jistotu, že sice bude muset optimalizovat rozpočet, ale nebude krachovat a propouštět lidi. Namísto toho, abychom se ubránili Putinovým hrátkám s plynem, si zahráváme s nepřiměřenou cenou vlastní levné domácí suroviny,“ přiblížil.
Psali jsme
Kupte si čaj, pokud vám bude zima. Je v nabídce. Tolik k oznámení fotbalové Sparty, která se přidává k řadě podnikatelů v České republice…
Psali jsme
Aktuální týdenní předpověď počasí hlásí od soboty 17. září citelné ochlazení, denní teploty dosáhnou jen lehce nad 10°C a v noci má být…