foto: Profimedia, na základě licence Flowee s.r.o. (0868698228)/HC Dynamo Pardubice, ilustrační foto
Sparta Praha, Dynamo Pardubice. Dva hokejové kluby, se kterými se vloni počítalo jako s dvěma největšími kandidáty na zisk mistrovského titulu. Stejně tak se předpokládalo, že na jejich stadiony bude chodit největší množství fanoušků. Potvrdila se jen druhá zmiňovaná věc.
V rámci návštěvnosti první místo už tradičně, i díky možnostem v O2 areně, ovládla Sparta. V základní části si na stadion našlo cestu průměrné přes jedenáct a půl tisíce diváků. Do této statistiky se samozřejmě počítají hostující fanoušci, kterých na vybraná utkání dorazily velmi slušné počty.
Mluvíme třeba o pardubickém táboře, na šlágr v lednu tohoto roku dorazilo do hlavního města tisíce fandů Dynama. Ti ovšem chodili i doma a tamní průměrná návštěvnost v základní části zní 9.460.
Zájem o hokej v tomto regionu je už roky obrovský, a tak se nedá příliš počítat s tím, že fandy odradí zvýšené ceny permanentek na příští sezonu. PrahaIN.cz se zaměřila na oba velkokluby hokejové scény v České republice.
Rozhovor s bývalým hráčem Sparty i Pardubic
ROZHOVOR: David Tomášek od žáčků vyrůstal na Spartě, ale kariéru otevřel v Pardubicích. Do pražského celku se později vrátil jako hvězdný…
Prudké zdražení ve městě perníku
„Před sezonou 2024/25 došlo ke zdražení permanentních vstupenek na Dynamo. Nejlevnější kategorie podražila o 600 korun, nejdražší o 2 400 korun,“ sděluje redakci tiskový mluvčí HC Dynamo Pardubice Jan Mrowiec.
Právě na zvýšené ceny permanentek jsme na sociálních sítích nalezli i kritiku.
„Meziročně došlo ke zvýšení sazby DPH na sportovní a kulturní akce. Do permanentní vstupenky jsme navíc začlenili vstupenky na všechny domácí utkání základní fáze hokejové Ligy mistrů. Fanoušci zakoupením celoroční vstupenky navíc získají celou řadu dalších bonusů,“ vysvětluje Mrowiec důvody zdražení.
Víc podrobností ale sdělit nechce, má se jednat o interní informace klubu.
Nejdražší permanentka kategorie A vyjde fanouška Pardubic na 13.900 korun, slevu čtrnáct set korun mají stávající permanentkáři. O třídu horší kategorie vyjde nové zájemce na jedenáct tisíc korun. Vůbec nejlevnější permice, tedy na stání do kotle, je za 4.700.
Důležité je zmínit, že součástí jsou také tři zápasy základní části Ligy mistrů, do které Pardubice letos opět nakouknou. V ceně ovšem nejsou obsaženy zápasy play-off, jedná se tedy o 29 domácích zápasů (26 extraliga, 3 Champions league).
„Každý majitel permanentní vstupenky získá automaticky předkupní právo na své místo pro zápasy play off. Jedinou zárukou, jak se dostat na utkání Dynama v rámci vyřazovacích bojů, je tedy zakoupení permanentky,“ uvádí klub.
Pokud se tedy ještě závěrem vrátíme k nejdražší kategorii permanentek, nového permanentkáře vyjde jedno utkání v průměru na 479 korun. Fanouška v kotli asi na 162 korun.
Na Spartě je levněji
Pojďme ke Spartě, která svá domácí utkání hraje v největší a také nejmodernější hale v České republice. Zdražení permanentek do O2 areny se Pražanům nevyhnulo už vloni. Tehdy se na navýšení cen ve veřejném prostoru objevovala kritika i od těch nejvěrnějších, mnoho fandů bylo zklamáno ze zpackané sezony.
Pro věrné permanentkáře do kotle Sparty tehdy i s play-off se cena zvýšila na 5.400 korun, což bylo navýšení o 1.500 korun. První kategorie zase 6.900, předloni 5.300. I s vyřazovacími boji? 9.400 korun. Horší to měli lidé, kteří se chystali zakoupit svou první permanentku. Tak například do kotle i s vyřazovací částí vyšla na 5.900 korun.
„Ke zdražení cen vstupenek i permanentek muselo dojít vzhledem k extrémnímu nárůstu nákladů nutných na provoz a cen energií,“ vysvětloval tehdy mluvčí Marek Táborský.
I letos jsou ceny vyšší. Sparta ovšem nabízí i možnost zakoupení permanentky včetně zápasů play-off. V tomto případě ale zcela logicky nemůže deklarovat, kam klub ve vyřazovací části dojde, a kolik tedy majitel permanentky využije domácích zápasů.
Ceník pro nové permanentkáře. Zdroj: HC Sparta Praha, se svolením