Z pražských kempů se stalo Bibione

15. 07. 202310:22
Z pražských kempů se stalo Bibione
foto: Nela Havlíková, PrahaIN.cz/Kemp, ilustrační foto

Stanování je sice ve velkých městech trochu neobvyklé, i tak se v Praze se nachází celá řada kempů, které jsou v současné době naplněné na maximum. Několik provozovatelů nám potvrdilo, že se vrátila „předcovidová“ doba a kapacity mají téměř vyčerpané.

V Praze najdeme kempy na mnoha místech, většinou někde v zeleni nebo blízkosti vodních ploch. Nabízejí služby různé úrovně a mnoho variant ubytování i možností zábavy.

Jeden z nich je Camping Sokol Praha v Dolních Počernicích, kde mají očividně plno. Zaměstnankyně totiž nestíhala a sdělila nám, že „je tady hlava na hlavě, takže se vám teď nemohu věnovat, omlouvám se.“

Triocamp Praha v Dolních Chabrech to měl podobné.

„Sedím v recepci a máme šrumec, teď je prostředek sezony a máme úplně plný kemp, ještě k tomu jsem sám, kolega je nemocný,“ sdělil nám Petr z recepce Triocampu.

„Je to určitě lepší než v minulých letech. Už od května. Potvrdilo se, že je pocovidový čas,“ dodal.

Triocamp má mezi ubytovanými především cizince, prý tvoří asi devadesát procent všech návštěvníků. Nejčastěji to jsou lidé z Evropské unie. V menším množství ale ubytovávají i Australany a Američany.

„Nejčastěji ale Holandsko, Německo, je to podle časů, protože třeba koncem léta začínají jezdit Dánové a Italové. Je to podle prázdnin a dovolených v Evropě, protože ne každý je má stejně jako my v Česku,“ sdělili nám v Triocampu.

Plno...

V Campu Dana Troja jsou také úplně plní. A to už několik měsíců.

„Dokonce je to ještě lepší než před covidem,“ řekl Petr Munzar a doplnil, že složení hostů je už roky pořád stejné, tedy většinou lidé z Evropské unie.

„Holandsko, pak Německo, to jsou sousedi, těch jezdí asi nejvíce,“ uvedl Munzar.

Letošní zaplněnost si pochvaluje i Jan Falc z Campu Sokol Troja.

„Pokud bychom se nebavili o covidových letech, které nepočítáme, tak tenhle rok to vypadá, že bude víc než dobrý. Naplněnost od Velikonoc se pohybuje asi od 70 do 90 procent. Víkendy jsou tak devadesát procent. Možná je to i o trochu lepší než před pandemií,“ řekl Falc redakci.

Překvapila nás ovšem jeho slova ohledně toho, že kemp je obsazen díky českým návštěvníkům. To je prý oproti předchozím létům obrovská změna.

„Změnila se skladba. Jezdí strašně moc Čechů a rodiny s dětmi, nechybí ani prarodiče s vnoučaty. Dříve jezdili především zahraniční turisté, které zajímala Praha. Teď mnoho Čechů, ale i Poláků, kteří nejsou zvědaví nejen na Prahu, ale i konkrétně na Troju. Vezmou si kola, jedou se projet podél Vltavy, jdou například do botanické zahrady... Nenatáhne je zkrátka jen centrum Prahy,“ popsal Jan Falc.

„Ten poměr cizinců a Čechů se opravdu změnil. Před lety, když nastal boom kempů, Češi byli opravdu jen v jednotkách procent. To už je minulostí. Vytížené byly například státní svátky - Cyril a Metoděj, pak i víkendy. Nárůst je opravdu značný,“ dodal ohledně současné klientely.

Nicméně mají tu i cizince. Nizozemce prý nahradili Italové a samozřejmě jezdí Němci, Dánové i Švédi.

Camping Oase Praha dle svých slov nemá plno, čeká ovšem, že se o víkendu volná místa doplní.

„Jezdí především lidé s dětmi, to je často klientela z Prahy a okolí, kteří k nám jedou třeba na víkend nebo kratší dovolenou. Kemp je vybavený především pro ně a pro jejich děti. Pak lidé ze zahraničí. To jsou cizinci, kteří se jedou podívat na Prahu,“ sdělil serveru PrahaIN.cz Pavel Hess.

Plno sice nemá, ale nestěžuje si. Počet rezervací je podobný jako před pandemií, ale na druhou stranu je cítit, že lidé šetří.

„Dá se říct, že rezervace se ohledně počtů dostaly do dob před covidem. Je ale vidět, že lidé šetří a jezdí na kratší dobu. Plná zaplněnost, jako to bývalo kdysi, zatím není.“

Další provozovatel neměl problém poskytnout vyjádření. Nepřál si ale, abychom zveřejnili jeho jméno. „V současné době jsme zaplnění zhruba z devadesáti pěti procent,“ uvedl

„Je to dost podobné jako předcovidová léta. Akorát se trochu změnily návyky hostů. Dříve jezdili i bez rezervace, teď chtějí mít jistotu, proto většina míst je rezervovaná dopředu. To dříve jsme dávali ubytování i lidem, kteří přijeli bez rezervace, v tuhle chvíli to ale není příliš možné. Lidé se zkrátka naučili plánovat,“ popsal.

„Jezdí především rodiny s dětmi a cizinci. Zahraniční turisté jsou rozdělení časově kvůli prázdninám. První jsou Dánové, kteří přijíždějí od konce června zhruba do dvacátého července. Pak přichází Holandsko,“ uzavřel.

Stejné to bylo u dalšího provozovatele, který uvedl: „Úplně zaplnění nejsme, řekl bych tak padesát procent. Ale budu rád, když to tak zůstane. Je to asi stejné. Člověk to po těch dvou letech koronaviru, kdy se nemohlo ani ubytovávat, zapomene. Klientela je různorodá, jsou to například páry, co jezdí minibusem. Starší lidé a rodiny s dětmi zase často mají minibusy.“

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných