foto: Hans Štembera, PrahaIN.cz/Zlatý slitek
Stojíme před kancelářskou budovou, která je šedivá a nudná jako všechny ostatní. Nikdo z kolemjdoucích netuší, že každý den z posledního patra komplexu míří do Evropy zásilky drahých kovů. „Denně vyexpedujeme zlato a stříbro za pět až šest milionů korun,“ řekl serveru PrahaIN.cz Tomáš Vych z belgické společnosti G2H Metals, která si pro svou logistickou centrálu nedávno vybrala Prahu.
Vcházíme do kanceláří a hlavou se nám s fotografem honí myšlenky o bezpečnosti a zajištění před nezvanými hosty. Budova se na první pohled skutečně od obyčejných kanceláří ničím neliší. Tom Vych nás vede do útrob firmy. „Jsme tady klidní. Máme podobná bezpečnostní opatření jako v České národní bance,“ řekl redakci PrahaIN.cz.
Domlouváme se na pravidlech. Nesmíme fotit tváře, uvádět počty zaměstnanců, zveřejnit jejich jména a zapomeneme i na to, v které části hlavního města společnost sídlí.
Zlato za miliony
Naši pozornost hned v první kanceláři zaujme nádherná starožitná skříň, která vypadá jako kus nábytku z osmnáctého století. Ve skutečnosti se jedná o masivní a nedobytný trezor, kde je uschováno zlato a stříbro v obrovských hodnotách. Zároveň si všímáme, že všechny kanceláře jsou doslova prošpikované kamerovým systémem na nejvyšší úrovni. „Naše kamery přečtou i nejmenší písmenka na bankovce,“ upozorňuje Vych.
Přesunujeme se do logistického centra. Každý den míří do pražské filiálky náklad drahých kovů, který vypravuje mateřská společnost. Z hlavního města pak odcházejí zásilky do celé Evropy.
„Brzo ráno k nám přijede zásilka z Belgie. U nás probíhá vyskladnění. Provedeme pak kontrolu ryzosti drahých kovů za pomocí testeru. Naše belgická matka nakupuje přímo v mincovnách a nikdy se nám nestalo, že by obsah neodpovídal. Musíme ale dodržovat přísné zásady. Po kontrole následuje uložení do speciálního obalu. Zásilka je pak zadokumentovaná do databáze a jako anonymní je odeslaná klientovi. Rozesíláme stříbro a zlato klientům do celé Evropy. Denně vyexpedujeme zlato a stříbro za pět až šest milionů korun,“ řekl Tomáš Vych.
Na ukázku podává zlatý slitek o váze sto gramů v ochranném blistru velikosti kreditní karty. „I když je poněkud malý, podle aktuálního kurzu právě máte v rukou přes dvě stě tisíc korun,“ říká s úsměvem.
Cena se mění každou hodinu
Od zlata přecházíme ke stříbru. Před námi leží v boxech cihly o váze sto až tisíc gramů. Vedle se nachází slitek, který se pracovně nazývá čokoláda. Ve speciální přihrádce jsou vyskládané plastové tuby. Ukrývají dvacet a pětadvacet stříbrných mincí. Pracovnice nám je předvádí v rukavicích. „Stříbro oxiduje po kontaktu s lidskou pokožkou. Proto se s ním musí pracovat v rukavicích. V tomto balení je dostáváme přímo z mincovny. Ideální pro nás je, když si někdo objedná celou tubu. V takovém případě totiž nemusíme narušit pečeť. Cena mincí se mění zhruba každou hodinu podle aktuálního kurzu. V průměru ale vyjde jedna stříbrná mince o váze jedné unce (cca 31 gramů) na osm set korun. Zlaté mince jsou balené zvlášť a mají hodnotu okolo šedesáti tisíc korun. Slitek je cihlička, která je až do sto gramů uložená v obalu velikosti kreditky. Když je třeba pětigramový, tak ho někdo může mít pro štěstí v peněžence. Kdežto mince mají nominál. Například máme zlatou minci v nominální hodnotě 100 liber, která ale stojí dva tisíce liber. Když s tím v Anglii přijdete na pivo, tak si ji normálně při placení vezmou. Hodně ale na tom proděláte,“ vtipkuje šéf filiálky.
Zlato letí nahoru
Trh s drahými kovy je už delší dobu neklidný a občas dochází k prudkým cenovým výkyvům. Změnilo se i obvyklé chování zákazníků.
„Většinou to fungovalo tak, že když cena stoupala, tak se se zlatem a stříbrem přestalo obchodovat. Teď je to přesně naopak. Čím vyšší cena je, tak lidé víc nakupují. Chování zákazníků souvisí s politickou nejistotou. Na probíhající konflikt na Ukrajině si už zvykli. Teď se ale vyhrotila situace na Blízkém východě zejména okolo Izraele, Sýrie a podobně. Objem nákupu drahých kovů se proto téměř zdvojnásobil a přijímáme teď daleko větší počet objednávek. Lidé začali svoje úspory ukládat do zlata a stříbra v daleko větším počtu, než tomu bylo dřív. Přednost dávají zlatu a nakupují slitky i investiční mince. Je to přibližně padesát na padesát,“ řekl Tomáš Vych. Všechno prý zatím nasvědčuje tomu, že cena zlata do konce roku dále poroste. Upozornil, že počet klientů každý rok mírně klesá koncem prosince s blížícími se vánočními svátky. Obchodování se ale nezastaví nikdy. „Jednou jsme si dali záležet a sledovali jsme kolem pohyb okolo Silvestra. Chtěli jsme vědět kdy bude poslední a první objednávka. Na Silvestra byla ve 23:51 a první novoroční objednávka k nám přistála v 00:14. Lidé prostě obchodují non stop,“ říká Vych.
Zajímavou situaci obchodníci zaregistrovali v cenách stříbra.
„Pokud jde o stříbro, i jeho cena rostla a roste. Pokud někdo loni nakoupil stříbro, tak podle aktuální ceny je roční zhodnocení třicet tři procent. Kromě napětí na Blízkém východu ovlivňuje ceny stříbra i další důležitý faktor. Už jsem se o něm několikrát zmínil. Odborníci odhadují, že celosvětové nevytěžené zásoby stříbra budou vyčerpány během pěti až deseti let. Předpoklad je takový, že v okamžiku, až k tomu dojde, stoupne cena na trzích víc než cena zlata. Pokud chce někdo šetřit třeba pro své vnuky, kteří jsou dnes v kočárku, měl by investovat do tohoto drahého kovu. Uvidíme ale, jak se bude situace vyvíjet v dalších letech. Trh se občas chová nevypočitatelně,“ ukončil Tomáš Vych.