foto: Redakce PrahaIN.cz/Fotovoltaická elektrárna, ilustrační foto
Už více než tisíc zájemců využilo možnost složit zálohu ve výši 10 procent z celkové ceny objednávané fotovoltaiky. K domácí výrobě čisté energie ze slunce už není potřeba posílat velké objemy peněz dopředu, stačí splácet tuto investici postupně, v jasně daných krocích.
S možností složit zálohu ve výši pouze 10 procent z ceny domácí fotovoltaiky přišel největší český dodavatel ČEZ. Jak informuje v tiskové zprávě, zákazníci tuto možnost vítají. Desetiprocentní zálohu jich už složilo více než tisíc.
Dodavatelé zpravidla požadují po zákaznících šedesát a v některých případech dokonce až osmdesát procent celé fotovoltaické soustavy. Neseriózní dodavatelé navíc v případě nemožnosti dostát svým závazkům vyhlásili insolvenci a zaplacené zálohy se zákazníkům nikdy nevrátili. Podle odborníků mohla tímto způsobem uvíznout více než miliarda korun.
Inovativní nabídka s nízkou zálohou
Právě proto se ČEZ Prodej rozhodl přijít s nabídkou a z původních potřebných 40 procent snížil zálohu za domácí fotovoltaickou soustavu na nynějších 10 procent. Investice je tak dostupnější pro větší počet zákazníků, kteří už nemusejí předem posílat velké množství peněz. Kroky ke splacení investice jsou navíc jasně určeny přímo ve smlouvě.
„Střešní fotovoltaické systémy představují pro domácnosti skvělou možnost, jak uspořit na energiích, zvýšit svou energetickou soběstačnost a zároveň udělat něco pozitivního pro životní prostředí. Abychom zájemcům o fotovoltaiky co nejvíce usnadnili proces pořizování, na začátku u nás zaplatí jen 10 procent z celkové ceny, další splátky následují až poté, co společnost zajistí připojení do distribuční sítě a stanoví termín montáže,“ uvedl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.
Psali jsme
Praha letos podle předpokladu zaplatí za elektřinu 350 milionů korun, což je o zhruba 120 milionů korun méně, než by byla částka odpovídající…
Domácnosti chtějí soběstačnost
Důvody pro zvýšenou poptávku po bezemisních zdrojích a úsporných řešeních je nejen nárůst cen energií, ale také zájem o energetickou soběstačnost. Největší zájem je o instalaci fotovoltaických zdrojů. Panely o životnosti až 30 let zajistí část spotřeby z vlastního obnovitelného zdroje. Výroba energií je navíc zcela bez emisí CO2.
Zájem vzrostl ale i o další úsporná řešení. Oblíbené jsou energetické služby se zárukou (EPC), které zákazníkům úspory garantují přímo ve smlouvě. A pokud toho dosaženo nebude, dodavatel musí rozdíl sám doplatit. Výše ušetřených peněz i energie je prokazatelná díky systému měření dat a energetickému managementu.
Pozor na záruky a neseriózní dodavatele
Rizikem pro klienty neprověřených dodavatelů mohou být ale právě záruky. V případě fotovoltaických panelů jde o záruky většinou na 25 let, záruky dalších komponentů se pak pohybují mezi 5 až 10 lety. Pokud však před uplynutím této doby zmizí dodavatel z trhu, hrozí, že zákazníci nebudou mít kam se v případě technických problémů nebo závad obrátit a kde záruky uplatňovat. Je proto třeba si dodavatele předem důkladně prověřit.
Ukazatelem spolehlivého dodavatele může být například jeho prověřená historie, kladné reference zákazníků, transparentní náklady, možnos t přečíst si v klidu smlouvy či realistická návratnost investice. Bonusem je pak možnost osobní návštěvy na místě, individuální nabídka či kompletní zajištění veškeré administrativy.