foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Sídliště, ilustrační foto
V září se chystají žáci do lavic základních a středních škol, chvíli nato to čeká vysokoškoláky, někteří z nich okusí atmosféru jedné z pražských univerzit vůbec poprvé, se studiem souvisí i bydlení v metropoli, i proto je o nájemní bydlení v tuto dobu enormní zájem, což pocítí možná i nestudenti.
PrahaIN.cz toto téma probírala s generálním ředitelem portálu Bezrealitky Martinem Ponzerem. Najít bydlení na tomto portálu se snaží drtivá většina studentů a důvod je jednoduchý, neplatit provizi realitním kancelářím, ale pouze poplatek portálu za používání.
„Zájem o nájemní bydlení roste v létě každoročně. Poslední rok ale stoupá obecně, což je dáno především nepříznivým vývojem na hypotečním trhu, a tedy stagnujícím nákupům vlastního bydlení. V nájmech tak zůstávají mladé rodiny, které by si dříve pořizovaly na hypotéku vlastní bydlení, a na trhu zároveň přibývají další generace osamostatňujících se mladých,“ popisuje Ponzer.
Jednou z nejvyhlášenějších lokalit v Praze jsou Vinohrady. Zdroj: PrahaIN.cz
Hra začíná
V letošním druhém kvartálu se prý dostala poptávka v rámci celého Česka na číslo přes 25 zájemců na jeden nájemní byt. Jenže Praha se vymyká, v tomto případě to bylo průměrně 51 zájemců na jeden byt, v červenci dokonce sedmdesát.
„Poptávka rozhodně převyšuje nabídku,“ nezastírá generální ředitel Bezrealitky.
Na tradičně největší nájemní špičce v létě, která vrcholí v srpnu, se tedy zásadně podílí studenti, kteří hledají také spolubydlení.
Psali jsme
Mikuláš Ferjenčík v rámci kampaně do Evropského parlamentu vydal v závěru května tohoto roku volební klip, kde si mimo jiné zahrál také Zdeněk…
„Podle očekávání od poloviny prázdnin nájmy prudce vzrostly a ve všech univerzitních městech se dostávají na nová maxima,“ doplňuje s tím, že průměrná cena nájmu v Praze oproti loňsku vzrostla o čtrnáct procent.
Pokud tedy na tomto portálu hledáte bydlení v Praze, o jeden konkrétní byt má zájem v průměru 69 dalších uchazečů. Laicky řečeno, musíte mít větší štěstí než devětašedesát dalších či přesvědčit majitele lépe než ostatní, abyste měli kde bydlet.
Redakce se i proto zajímala, co vlastně portál doporučuje ke zvýšení šance na úspěch.
Berte hned
„V první řadě doporučujeme využít funkci hlídacího psa, který vám pošle zprávu ihned, jak se zveřejní nový inzerát, abyste mohli být mezi prvními, kdo majitele osloví. Jenom rychlost ale nestačí. Bohužel dnes už je zájemců tolik, že ne vždy nutně musí platit, že vítězí nejrychlejší. Majitelé si mohou vybírat a logicky dají přednost prověřeným zájemcům, u kterých budou mít jistotu, že budou platit. Doporučujeme tedy mít potvrzení o bezúhonnosti a bezdlužnosti. Zájemci by se také měli připravit na to, že pokud chtějí byt získat, mnohdy se musí rozhodnout už přímo na místě, protože jinak to udělá jiný zájemce po nich. Nezřídka se také vyplatí mít rovnou připravenou zálohu. Zvlášť v případě spolubydlení mohou být ale majitelé přezíraví, nechtějí mít byt na konci semestru prázdný, mohou se bát studentských večírků. Standardem se proto stává například doporučení z předchozích nájmů, v případě prvního bydlení pak mohou studenti sáhnout po ručení ze strany rodičů,“ vysvětluje Ponzer.
I v této situaci zůstává pozitivní, podle něj je situace zatím taková, že většina zájemců o bydlení nakonec nájem najde, prodlužuje se ale doba hledání.