Zpochybnění doložky pro Moravce? Poukázka na soudní spor, říká právník

26. 05. 202614:20
3 min. čtení
Zpochybnění doložky pro Moravce? Poukázka na soudní spor, říká právník
foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Václav Moravec

Česká televize chce po Václavu Moravcovi vymáhat smluvní pokutu. Reagovala tak poté, co její bývalý moderátor vytvořil vlastní diskusní pořad Poledne s Moravcem. „Jako zaměstnanec uzavřel dodatek pracovní smlouvy a k něčemu se zavázal. Pan Moravec se ale domnívá, že je neplatný,“ řekl serveru PrahaIN.cz Tomáš Sokol, bývalý ministr vnitra a advokát.

Podle mluvčího České televize (ČT) Michala Pleskota uzavřel Moravec v roce 2018 dobrovolnou dohodu o konkurenční doložce, která dosud nebyla ukončena. Z pohledu televize jsou proto současné aktivity bývalého moderátora v rozporu s jeho závazkem nevykonávat vůči ČT konkurenční činnost.

„Naše vyjádření platí. Je zcela dostačující a více je rozvádět nebudeme,“ uvedl Pleskot pro server PrahaIN.cz.

Podle advokáta Tomáše Sokola jsou Moravcovy argumenty, že smlouva je neplatná, nejlepší poukázkou, jak se dostat do soudního sporu.

„Pan Moravec z něčeho dovodil, že smlouva platná není. A že tedy není omezen konkurenční doložkou. Mohl by tvrdit, že se konkurenční doložka nevztahuje na druh podnikání, do kterého se pustil. Což ale netvrdí. Říká, že je neplatná,“ řekl Sokol redakci PrahaIN.cz.

Pokud měl moderátor uvedeno ve smlouvě, že po určitou dobu – obvykle to bývá rok – nebude provozovat obdobný pořad, jaký vedl v České televizi, pak je podle právníka situace jasná.

„Předpokládám, že byl zaměstnancem České televize. Jako zaměstnanec uzavřel tento dodatek pracovní smlouvy, kde se k něčemu zavázal. Je to stejné, jako když se odborníci v obchodní společnosti ve smlouvě zavážou, že další čtyři roky nebudou obdobnou činnost vykonávat pro někoho jiného nebo pro sebe,“ vysvětlil právník.

Peníze putovaly tam a zase zpátky

Poté, co Moravec od svého bývalého zaměstnavatele odešel, ČT mu každý měsíc posílala určitou finanční částku. Peníze ale moderátor podle svých slov posílal zpátky.

„Je to reparace za to, že třeba rok nemůže v branži dělat. Podobně je to zavedeno v korporátech. Manažer nemůže určitou dobu začít pracovat pro konkurenci a nemůže si ani založit vlastní firmu,“ dodal Sokol.

ČT uvedla, že je povinna jednat s péčí řádného hospodáře. Součástí kroků má být i uplatnění smluvní pokuty za porušení závazků vyplývajících z konkurenční doložky.

Moravec považuje doložku za neplatnou a celý spor označuje za zbytečný. Připomíná rozhodnutí dozorčí komise z roku 2025, podle kterého byly některé obdobné dohody bývalých zaměstnanců rušeny kvůli jejich finanční náročnosti pro rozpočet televize. Uvedl také, že České televizi nabídl, aby její rozpočet dále nezatěžoval.

„Věnuji se teď pozitivním věcem, jako je tvorba pořadů pro nový nezávislý projekt, než abych neustále řešil přetahovanou s institucí s osmimiliardovým rozpočtem, jež opakovaně řeší Moravce,“ řekl pro server Seznam Zprávy.

Moderátor v minulých dnech spustil placenou platformu Moravec.cz, kde nabízí několik publicistických formátů. Jedním z nich je i nedělní politická debata Poledne s Moravcem, která měla premiéru v neděli v poledne. Stejný vysílací čas dříve využíval v České televizi pro pořad Otázky Václava Moravce. Ten po jeho odchodu nahradila Nedělní debata ČT.

Tagy

Speciály

Aféry & zločiny
Příběhy zapsané do mapy