foto: Istagram Alice Bendové/Herečka Alice Bendová
Ministr školství Vladimír Balaš oživil debatu, jestli by nebylo lepší začínat se školní výukou od devíti hodin namísto současných osmi. Na sněmu hnutí STAN nechal o svém nápadu na zkoušku hlasovat. Příliš nepochodil, ruku zvedla zhruba třetina zúčastněných. Debata o změně času ve vládě sice utichla, na Instagramu ji nyní rozdmýchala herečka Alice Bendová. Ta je zásadně pro.
„Jaký názor máte na začátek školy od 9:00? Prospělo by to žákům? A rodičům? Za mě a naši rodinu jsem PRO. Po upravení jízdních řádů a dalších detailů by to za mě byla věc úžasná, u nás v ČR nová, inovativní, a hlavně prospěšná pro žáky, kteří jsou definitivně nevyspalí a přetěžovaní. Už i od učitelů slýchám, že jim ty hlavičky snad explodují. A to je za mě kontraproduktivní. Samozřejmě chápu rodiče malých děti, kteří musí ráno brzy do práce, ale to by zase fungovaly školní družiny, tak jako teď. Takže za nás definitivně ANO, tak jak je to již dlouho v jiných státech,“ napsala na Instagramu Alice Bendová, která vychovává dvě děti ve školním věku, 15letého Václava a 12letou Alici.
Pod jejím příspěvkem se během chvíle strhla diskuze, ve které svůj názor vyjádřilo více než 700 lidí. Ve většině s pozdním začátkem vyučování nesouhlasí. Velmi často se objevovaly názory, že za nevyspání dětí mohou počítače, telefony a sociální sítě.
Nabízí se množství otázek. A co rodiče dětí? Od kolika by museli oni chodit do práce, když by děti začínaly výuku od 9? A kdyby chodili do práce například na 10, kdo by se o děti staral, pokud by se domu vraceli až večer?
Psali jsme
KOMENTÁŘ Bouřlivou debatu mezi odborníky i rodiči vzbudil nápad ministra školství Vladimíra Balaše, aby žáci a studenti chodili do školy až…
Řešením se nabízí družina, kam by mohli rodiče před školní výukou dát. Ale to by ve výsledku nic neřešilo, děti by vstávaly stejně brzy, jen by tak místo první hodiny čekaly v družině.
„Za mě je to hloupost. Jednou budou vstávat do zaměstnání a taky nebudou mít privilegia,“ uvedla jedna ze sledujících. A přidávali se další. „Možná by měly jít včas spát a soustředit se na potřebné. Chudáci přetížené děti,“ rýpla si pisatelka. „Za nás ne. Synovi na školní vyučování navazují další aktivity. Často za nimi dojíždíme a nedokážu si představit, jak bychom to stihli a v kolik hodin bychom se potom vlastně vraceli domů. Mají chodit brzo spát a tečka. Je to nesmysl,“ vyjádřila se další.
Sociální sítě a počítač
Jak jsme zmínili, negativní zkušenosti se sociálními sítěmi se objevovaly zhusta.
„Nesmysl, ať jdou děti večer spát a nečučí do telefonů a ráno budou OK,“ stálo například pod příspěvkem. Další názory byly podobné. „A zajímal se někdo, proč jsou nevyspalí? Já bych řekla proč. Za mě totiž žádnej Instagram, TikTok a hraní her do ranních her neexistovalo. Ať jdou včas spát a budou vyspinkaní.“


„Stačí nesedět do noci u kompu a jít chrápat třeba v devět. Nás se na takový věci nikdo neptal a přežili jsme to. Ale jo žijeme v době, kde nemůžeš vlastnímu děcku dát na prdel za to, když tě pošle do háje, takže mě tohle ani nepřekvapuje. Rodiče, co chodí na šestou, na sedmou, nebo na osmou do práce z toho mají asi největší radost. Všechny fabriky a provozy čekají na lidi, kteří přijdou za mistrem nebo šéfem a řeknou: „Hele, já musím na devátou odvézt děcka do školy, tak přijdu do práce v deset, dík,“ uvedl další.
V cizině jo, v Čechách ne
Našli se ale i ti, kteří s návrhem souhlasili. I zde se objevilo slovo ale. O svůj názor se podělila paní žijící v cizině, kde často vyučování začíná ještě déle.
„Tak jako žijící v cizině, kde je nástup na 9 a konči se ve 3:15, je pro mě ideální, protože i pracovní doba je od 9 někdy 9:30. Takže máme super ranní režim spolu, upřímně si ale neumím tento styl představit v ČR, kde je pracovní doba ve většině případů od 6hod rána a akorát by to bylo komplikované pro rodiče, protože děti si nato zvyknou a pak i těch 9 hod ráno je brzo,“ napsala.
Psali jsme
V květnu letošního roku zaplnily tuzemská média články o nehodě herečky Dagmar Patrasové, která jen pár stovek metrů od svého domu rozbila svůj…
Někteří si rýpli do Alice Bendové.
„Absolutně nelogické řešení, které bude prospěšné jen pro VIP rodinky. Dítě, které musí v půl 7 být ve škole, protože rodiče pracují, bude jako v družině 2,5 hodiny? Pak se má soustředit jak na výuku? Domů ze školy se vrátí, kdo ví kdy. Zničí mu to jeho volný čas, prostor na kroužky a hlavně to bude ničit rodiče. Budou si vyčítat, že kvůli práci jejich děti zažívají tohle. Ne každý pracuje koukáním tady na Instagram. Další absolutní výstřel do tmy. Jestli chtějí tohle změnit, ať teda změní i pracovní dobu a celý systém,“ objevilo se pod příspěvkem.
„Úplný nesmysl, možná pro vás umělce je to ok, vy pracujete od 12, ale normální lidi chodí do práce od 6 nebo 7 a to si mají dát děti do mrazáku?“ přidal další.
Nutno poznamenat, že poté, co ministr Balaš svůj nápad představil veřejnosti, objevily se na sítích ankety, kde se hlasovalo, zda má výuka začínat od 8, nebo od 9 hodin. Většina hlasujících volila klasickou osmou.
Psali jsme
Stovky vtipů, tisíce nápadů, jeden nástroj s jménem Photoshop. Umělec Tomáš Břímek baví své fanoušky už několik let na svém profilu TMBK.…