Alžběta Trojanová popsala boj s rakovinou. „S každou další dávkou se to horšilo…“

06. 06. 202216:52
Alžběta Trojanová popsala boj s rakovinou. „S každou další dávkou se to horšilo…“
foto: FB profil Ta Alžběta (stejně jako ostatní)/Alžběta Trojanová

Alžběta Trojanová není známá pouze IT či herní komunitě. Je to propagátorka, moderátorka, bloggerka, dívka, která ovlivňovala mnohé názory. Do povědomí široké veřejnosti se však dostala zejména poté, co oznámila svou diagnózu.

PrahaIN.cz navštěvuje její profil dlouhodobě. Nyní můžeme směle prohlásit, že Trojanová vypadá výborně.

Právě na svém profilu popsala detaily spojené s nepříjemnou nemocí.

„Vlasy a obočí rostou jako z vody. Mám z toho fakt radost. Chemoterapie i operace jsou za mnou, radioterapie mě pořád ještě čeká, ale tělo už se pomalu hojí. Jedna z věcí, co mě na celý tyhle záležitosti s rakovinou překvapila, je, že není chemoterapie jako chemoterapie. Některým to možná přijde úsměvný, ale nějak jsem nad tím předtím moc nepřemýšlela," shrnula úvodem známá tvář Primy i herních seancí.

„Chemo byl prostě univerzální lék na rakovinu. Tak jako jsou ale rozdíly mezi jednotlivými typy rakoviny, a to dokonce i v případě různých druhů rakoviny prsu, existují i jiný přípravky. A s tím se pojí i různý druhy vedlejších účinků. U některých nemusíte třeba ani ztratit vlasy! Já na začátku měla 4 dávky AC v režimu dose-dense (to znamená, že místo každých tří týdnů jsem to dostávala každých 14 dní). Byl to v podstatě takovej nukleární útok hned na začátek. AC má úplně stejnou barvu jako Aperol a spousta lidí pak po konci léčby nemůže Aperol ani cítit. Moc se nedivím. AC byl beze srandy brutal," popisuje dále svůj boj.

Starší fotografie Alžběty Trojanové.

Chemie pomohla!

„Nějak mě všichni přesvědčovali, že to nebude tak hrozný, a tak moje očekávání byly úplně mimo. Jasně, nezvracela jsem, ale zažívání bylo úplně rozhozený. Měla jsem takovou odpornou hořkou pachuť v puse a jediný, co na to zabíralo, bylo jíst. Jakmile jsem přestala, do pěti minut ta pachuť byla zpátky. Začaly mě bolet plosky nohou, byla jsem neskutečně unavená. Vůbec mi to nepřemýšlelo. S každou další dávkou se to horšilo a ke konci (u 4. dávky) jsem to už obrečela, jak moc se mi na další nechtělo," svěřila se dále desítkám tisíc svých fanoušků.

„A tělo prostě ke konci začalo protestovat taky. Aby ne. Tolik chemie… Mám z toho doteď naprosto zničený nehty (ty na nohou vlastně nemám a čekám, až dorostou), brní mě prsty a žíly mám úplně v trapu (na pravý ruce, kam mi chemo píchali, mám dokonce jednu, co se propadla do sebe). Ve výsledku chemo ale udělala, co měla. Rakovinu zahnala pryč, že v době operace jsem po ní neměla ani stopy, což je skvělá zpráva pro moje šance do budoucna. Ale bylo to náročný. A vrátit se plně do normálu asi pořád přece jen nějakou chvíli potrvá," uvedla také.

Její status doprovázený aktuální fotografií olajkovaly necelé čtyři tisíce lidí. V komentářích jí všichni vyjadřují podporu.

Trojanová bývá považována za jednu z nejvlivnějších a nejvýraznějších osob na poli české herní scény. Rakovinu prsu oznámila v únoru letošního roku.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných