Anička Slováčková během rozhovoru odmítla jedinou otázku. Týkala se Pavla Novotného

11. 07. 202405:26
Anička Slováčková během rozhovoru odmítla jedinou otázku. Týkala se Pavla Novotného
foto: Show Jana Krause, FTV Prima, se souhlasem/Anna Julie Slováčková

ROZHOVOR: Krásná, statečná, skromná, bojovnice. Tak charakterizují zpěvačku a herečku Annu Julii Slováčkovou přátelé, spolupracovníci i četní příznivci. Prochází náročnou léčbou, ale neztrácí optimismus. Naopak, žije naplno a raduje se z každého nového dne.

Na koncertech má plno, její písničky poslouchají tisíce lidí. Nehraje si na hvězdu, umí se radovat z maličkostí a je šťastná, když vidí, že její songy přinášejí radost. Nový klip Léto už slyšely desítky tisíc milovníků hudby.

Letní sezóna jede naplno. Předpokládám, že se s kapelou nezastavíte?

Je to tak. Během léta je největší fofr. Skoro každý víkend někde se skupinou zpívám, občas i ve všední den. Teď jsme měli koncert na Slovensku. Bylo to dost daleko, ale my už jsme na cestování zvyklí. Žijeme všichni rychle a na odpočinek není moc čas. Z koncertu jsme přijeli ve tři ráno a už v sedm jsem musela na pravidelnou léčbu do nemocnice. Někdy hrajeme i dva koncerty denně. Pak si člověk říká, jestli má šetřit energii na první nebo druhé vystoupení. Stejně to nakonec dopadne vždy tak, že všechno ze sebe vydáme na obou koncertech na tisíc procent a celou cestu domů pak v dodávce prospím. To se tak občas povede. Je to náročné, ale zvládnout se to dá. Venku je krásně a to pak jde všechno lépe.

Muzikantský život je už takový. Jak se cítíte?

Zvládám to všechno dobře a uvidíme, co bude dál. Když to půjde, tak sláva. Když to nepůjde, tak budu muset trochu ubrat. Zatím je to ale v pohodě a cítím se dobře.

Pamatujete se na vyjádření starosty Novotného?

To vůbec nebudeme řešit, prosím. Nebudeme to komentovat.

Respektuji. Pokud vím, tak vy i vaše kapela jste velmi činorodí a máte nový singl. A velmi úspěšný.

Ano a máme velkou radost. Singl vyšel na konci června a je to kompletně letní, pohodová písnička. Název je prostý: Léto. Je to taková velká popina (smích). Naše kolektivní dílo. A jsme rádi, že se lidem líbí.

Jak teď zvládáte zpívání? Chráníte si nějak hlasivky v současných úmorných vedrech?

Ono je to v naší branži pořád dokola. V létě je vedro, v zimě je zima a na podzim jsou všichni nemocní a na jaře taky. To si člověk nevybere. U zpěváků trpí počasím hlasivky a podobné to mají třeba kytaristé, když musí hrát venku v mrazech. Mrznou jim ruce, nehledě na to, že se v takovém počasí nástroje neustále přelaďují. Nic příjemného to není. Extrémní vedra jsou samozřejmě nepříjemná. I vystupování občas v tomto počasí není úplně jednoduché. Navíc ve chvíli, když je člověk v nějaké té léčbě. Ale zvládnout se to dá. Snažíme se, abychom měli vždy v šatně připravený od produkce dostatek vody, a celá kapela na sebe vzájemně dává pozor.

Máte nějakou vychytávku na hlasivky, než jdete na pódium?

Mám. Než jdu zpívat, tak si vždy si dám dobře vychlazené pivo. Nejraději Plzeň nebo nějakou jinou dobrou dvanáctku. To je nejlepší lék na hlasivky. Studené, čerstvě načepované pivo. Žádné teplé blivajzy. To je ve stavu, když mám hlasivky v pořádku. Když třeba na podzim cítím, že něco není v pořádku, tak většinou nasadím Aescin a před začátkem koncertu to doplním vincentkou, kterou si propláchnu dutiny.

Hodně muzikantů říká, že je nabíjí publikum a prožívá extázi, když vidí rozjásaný dav. Jak to máte vy?

Je to nádherné. To je jeden z důvodů, proč člověk asi tu muziku dělá. Úplně nejlepší je, když se od lidí už během koncertu ozývají zpětné reakce. Někdy přijedeme do města, kde jsme ještě nikdy před tím nehráli a nevíme, jakou tam máme fanouškovskou základnu. V jaké atmosféře bude koncert probíhat. Příjemné je, když už po dvou písničkách lidi jedou ve stejné energii s námi, než když sedí, poslouchají a nereagují. A když se jim to, co hrajeme, líbí a pak odcházejí nadšení. Proto ve chvíli, kdy jdu jako fanoušek na nějaký koncert, tak se od začátku snažím tomu umělci dávat tu energii zpátky, protože sama vím, jak je náročné ji dávat do publika. Ale nemám si na co stěžovat, protože na našich koncertech lidé reagují skvěle, tancují a užívají si to.

Konzultujete někdy svoje „věci“ s otcem?

Občas mu něco pustím, ale on mi k našim písničkám nic moc říkat nechce. Dobře ví, že hudbu dnes děláme trochu jinak a respektuje to. Vždycky se ale těším, když mu mohu pustit nové písničky a zajímá mě, co si o tom myslí. V poslední době mi neřekl žádnou negativní kritiku. Myslím, že to, co děláme, se mu líbí moc.

Měníte jídelníček, když jste na šňůře? Máte pro produkci festivalů nebo koncertů zvláštní požadavky?

V kapele je nás sedm, a pokud jedeme skutečně hodně daleko, tak se s pořadateli vždy snažíme domluvit, abychom v šatně měli připravené občerstvení a alespoň vodu. Po několika špatných zkušenostech si raději přesně napíšeme, co chceme k jídlu, aby tam kluci nebyli hladoví. My ale nejsme nijak nároční. Nemáme žádné speciální požadavky. Většinou nějakou zeleninu, trochu šunky, sýr a hotovo.

Na koncertech máte plno, vaše písničky poslouchají tisíce lidí. Přátelé o vás říkají, že vás mají rádi i proto, že si nehrajete na hvězdu…

Myslím si, že skutečný umělec, který rozumí tomu, co dělá, rozumí i tomu řemeslu a ví, co to obnáší, tak snad ani žádné hvězdné manýry mít nemůže. Pokud má podporu v hudbě i v lidech kolem. Někdy se stane, že když někam přijedeme a vidím, že pro kapelu není žádné občerstvení, téměř nic k pití i když je vedro, tak nejsem nadšená a pobavím se o tom s produkcí. Ale na hvězdu si nikdy hrát nebudu. Vím, kam míříte, že v šoubyznysu jsou celebritky, které na sebe potřebují upozorňovat i jiným způsobem, než že svou práci budou dělat pořádně. Každý to má prostě jinak.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných