Anička Slováčková: „Proč mi tohle říkáte?“

01. 12. 202311:07
Anička Slováčková: „Proč mi tohle říkáte?“
foto: Show Jana Krause, FTV Prima, se souhlasem/Anna Julie Slováčková

„Snažím se být optimistická a pozitivně přemýšlet,“ vzkazuje svým podporovatelům Anna Julie Slováčková poté, co znovu bojuje se zákeřnou rakovinou. V pátek na svém profilu na sociální síti Facebook sepsala několik bodů, jejich společným jmenovatel je příslovce ´proč´.

Jedny z nejhorších vět, které podle Anny Julie Slováčkové může takto nemocný slyšet, zní následovně: Jsi mladá, to zvládneš. A to sis ty vlasy vážně musela oholit? Tak to na tom asi nejsi zas tak špatně, není ti asi tak zle, když jsi taková při těle. Mně na to zemřel ten, ten a ten. Jsou na tom lidi daleko hůř, tak si nestěžuj.

Anička Slováčková následně některé z citovaných vět rozebrala.

A dala také návod, jak v takto citlivé fázi přistupovat k blízkým, ale současně k pacientům.

„A co vlastně tedy třeba říct? Mně osobně nejvíc pomáhá, když mě třeba jen někdo vyslechne. Je mi jasný, že většinu věcí myslí lidi dobře, i já někdy plácnu nějakou kravinu. Vše je dost individuální, a tak je fajn se snažit být co nejvíce empatický k druhým. A když se chceme vyhnout nějakému nevhodnému komentování a nevíme, jak reagovat, tak se narovinu zeptat, jak si ten daný člověk přeje, aby s ním okolí komunikovalo. Někdo o tom třeba nebude chtít vůbec mluvit,“ uvedla na sociální síti.

PrahaIN.cz prošla desítky reakcí, které se pod těmito slovy objevily prakticky ihned. Všechny byly pozitivní.

Mlčeti zlato

Redakce se rovněž spojila s lékařkou Helenou Weissovou, která celý svůj život zasvětila vnitřnímu lékařství a pro naši redakci nepravidelně komentuje oblast zdraví. Jde o téměř devadesátiletou, zcela vitální ženu.

„Tahle holka je učiněný poklad. Zažila jsem desítky případů, které seděly v koutě a mlčely. Tohle je tak zásadní diagnóza, že se o ní naopak musí mluvit, mluvit, mluvit. Pacientům extrémně pomáhá, když jim někdo naslouchá. Nemusí mít atestaci v oboru, aby koukal do očí, mlčel a vnímal ta slova. Když náhodou někdo řekne něco nevhodného, což jsem taky zažila, stačí odejít,“ řekla pro PrahaIN.cz.

Nás zaujal právě ten špatný přístup.

„To bylo pochopitelně ještě za soudruhů. Slečna trpěla podobnou diagnózou a měli jsme ji na chirurgii. Její nastávající začal hodnotit barvu pleti, to si pamatuju. Slečnu to hodně zabolelo, tak jsem zaskočila já, vzala si ho na chodbu a dala mu lepáka. To jsem dělala často, oni si na to ti chlapci pak celý život pamatují. Většinou mají blbé řeči muži, nejsou to žádní bojovníci a doplňují si tím asi nějaké potřeby,“ dodala s úsměvem.

„O Aničce Slováčkové toho vím stejně jako vy, přistoupila k tomu ovšem nejlíp, jak mohla, čelem!" přiblížila dále lékařka.

A jak vidí ona prognózu? „Na tohle se nikdy neptejte nikoho, kdo o tom nic neví, nikdy!“

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných